Evropský soud potvrdil bankám tresty za kartel. Musejí zaplatit miliardy

Trest pro skupinu investičních bank za kartel při obchodování s dluhopisy evropských vlád platí. Ve středu o tom rozhodl Tribunál Soudního dvora Evropské unie.
Evropský soud dal tak za pravdu Evropské komisi (EK), která mimo jiné plní funkci evropského antimonopolního regulátora. Komise v roce 2021 vyměřila některým účastníkům kartelu - finančním domům Nomura, UBS a UniCredit - peněžité tresty v úhrnu 371 milionů eur (9,2 miliardy korun). Soud nyní část pokut mírně snížil, jejich součet tak nově činí přibližně 363 milionů eur. Banky se ještě mohou do dvou měsíců a deseti dnů od doručení rozhodnutí odvolat.
„Obchodníci těchto bank se domlouvali a vyměňovali si informace s cílem získat konkurenční výhody při vydávání, umisťování nebo obchodování s dluhopisy evropských vlád, což mělo dopad na celý trh v Evropském hospodářském prostoru,“ uvedli soudci. Banky jsou podle nich zodpovědné za jednání svých obchodníků.
Kartelu se účastnily Bank of America, Natixis, Nomura, Royal Bank of Scotland (RBS), UBS, UniCredit a WestLB. RBS se mezitím přejmenovala a nyní používá název NatWest. Pokutu ale dostaly pouze banky Nomura, UBS a UniCredit.
Pokutu pro UBS soud ponechal v původní výši, která činí 172,38 milionu eur. Pokutu pro banku Nomura však soudní dvůr snížil ze 129,57 milionu na 125,65 milionu eur a pokutu pro UniCredit redukoval z 69,44 milionu na 65 milionů eur.
Komise v původním rozhodnutí uvedla, že kartel fungoval v letech 2007 až 2011, tedy po celou dobu globální finanční krize. Obchodníci bank se vzájemně informovali o svých cenách a objemech obchodů před aukcemi dluhopisů. Komunikovali přes chatovací místnosti na terminálech Bloomberg a ovlivňovali jak primární, tak sekundární trh.
Generální ředitel největší švýcarské banky UBS Sergio Ermotti si loni včetně prémií vydělal 14,93 milionu franků (388 milionů korun). Meziročně je to po přepočtu na celý rok méně, uvedla banka ve své výroční zprávě. Odměňování teď podléhá přísnějším pravidlům a o dalším omezení se ve Švýcarsku vede politická debata. UBS je totiž po převzetí svého rivala Credit Suisse větší než celá švýcarská ekonomika.
Šéf švýcarské UBS loni vydělal stamiliony. Je to moc, zní od poslanců
Money
Koruna se v posledních týdnech dostává pod palbu spekulantů. Podle viceprezidenta SAB Finance Jana Holého je na tom však mnohem lépe. Navíc Česká národní banka sice na jednu stranu ukončila i slovní intervence na podporu kurzu, ale zároveň trhy velmi době vědí, že má dostatečnou palebnou sílu při případných velkých výprodejích.
Jan Holý ze SAB Finance: Koruna je v lepší kondici, než někteří říkají
Money
Každý investor v Česku by měl vědět, jak je jeho investice chráněna pro případ, že by jeho obchodník s cennými papíry měl potíže, nebo dokonce zkrachoval. Ruku na srdce, kolik drobných investorů u nás o tom ale vůbec něco tuší, i když by to vědět měli? Připomeňme si proto, do jaké míry jsou vaše investice chráněné nejen v Česku, ale třeba i při investování přes Revolut.
Jak jsou vaše investice chráněny, když váš broker krachne
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.