Exportéři vyhlížejí příští rok s obavami, letos jim výrazně pomáhá oslabení koruny
Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by mohl podle Asociace exportérů letos vzrůst přibližně o šest procent na rekordních zhruba šest bilionů korun z loňských 5,67 bilionu korun. Růstu exportu v korunovém vyjádření výrazně pomáhá letošní oslabení kurzu koruny vůči euru. Na dnešním Exportním fóru v Mladých Bukách na Trutnovsku to řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Pro rok 2025 asociace čeká snížení vývozu.
„Oslabení kurzu koruny se na růstu vývozu v korunách podílí zhruba třemi čtvrtinami. Z tohoto pohledu nejsou výsledky exportu nijak skvělé,“ uvedl Daněk. Při slabší koruně získávají vývozci za euro utržené ze zahraničí více peněz.
Zahraniční obchod ČR by měl letos podle odhadu Asociace exportérů skončit přebytkem na úrovni 700 miliard korun. Loni byla bilance zahraničního obchodu, tedy rozdíl mezi hodnotou vývozu a dovozu, v plusu 526 miliard korun.
Za první tři čtvrtletí vývoz meziročně vzrostl o 7,2 procenta na 4,5 bilionu korun. „V přepočtu na eura ale nárůst činil jen 1,9 procenta na 179,7 miliardy eur, oslabení kurzu koruny bylo přibližně pětiprocentní," uvedl Daněk. Vázne podle něj hlavně odbyt do Německa a na Slovensko, což jsou hlavní odbytiště pro české vývozce.
U Německa, kam jde asi třetina českého exportu, byl za leden až září v přepočtu na eura růst vývozu nulový. U Slovenska, kam směřuje přes sedm procent exportu, byl v eurech meziroční pokles zhruba o dvě procenta.
Brzdy českého exportu: Trump, Putin a evropská zelená agenda
Tahounem růstu vývozu jsou letos automobily. Jejich export za prvních devět měsíců letošního roku meziročně vzrostl téměř o 30 procent na 594 miliard korun.
Podle Asociace exportérů je však velmi nejisté, zda český autoprůmysl bude v růstu exportu pokračovat. Zásadní hrozbou jsou pokuty, které od roku 2025 začne Evropská unie uplatňovat vůči automobilkám, jež neprodají dostatečný podíl elektromobilů. Pokud automobilky kvůli pokutám za nesplnění limitů emisí oxidu uhličitého omezí výrobu, přenese se to podle Daňka i na jejich dodavatele a zásadně to omezí export. I proto asociace očekává, že letošní hodnoty export v roce 2025 zřejmě nezopakuje.
Druhou hrozbou, která může negativně ovlivnit český export v příštím roce, budou podle Daňka ochranářské opatření, která hodlá zavést administrativa budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Na český vývoz by to dopadlo prostřednictvím Německa, pro které jsou USA nejdůležitějším zákazníkem," uvedl Daněk. Trvajícími hrozbami jsou podle Asociace exportérů vývoj na Ukrajině a na Blízkém Východě.
Obchodní výměna mezi Ruskem a Českem je na bodu mrazu. Přesto český export roste, meziročně nyní o pět procent. České firmy našly kanály, kterými se dostat na nové trhy, mimo Evropskou unii, a vyžehlit tak ztrátu ruského trhu. „Otevřeli jsme novou kancelář v San Franciscu, Silicon Valley,“ říká Radomil Doležal, šéf státní agentury CzechTrade, která podporuje české exportéry. Jeho agentura nabízí českým firmám právní, technickou i legislativní podporu, aby snáze pronikaly na zahraniční trhy. Další vycházející hvězdou je podle něj Indie. Nové Silicon Valley se jmenuje Bengalure.Rusko kleslo z devadesáti miliard korun na nulu, říká šéf CzechTrade Doležal
Leaders
Cla, která se chystá zavést nový americký prezident Donald Trump, mohou poškodit kvetoucí automobilový průmysl na Slovensku. Tato středoevropská země přezdívaná evropský Detroit vyrábí více aut na hlavu než kterýkoli jiný stát na světě, a je tak velmi výrazně vystavena Trumpově politice America First (Amerika na prvním místě), píše zpravodajský web CNBC.Trumpova cla mohou ze Slovenska udělat hladovějící Detroit Evropy, všímá si CNBC
Money
Polovodičové čipy dnes najdete ve všech klíčových odvětvích a Česko jako průmyslová země se musí novým trendům přizpůsobovat, řekl v rozhovoru pro Export.cz první náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák. Upozornil, že chystaná investice největšího světového výrobce čipů, tchajwanské TSMC, v Drážďanech je šancí pro uplatnění českých firem a výzkumníků.Jiří Kozák: Exportní závislost na Německu je nezdravá. Firmám ukazujeme, že jsou i jiné trhy
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.