Fed oddaluje snižování úroků, možná až do druhé poloviny roku

Americká centrální banka (Fed) dnes na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší úroveň za 22 let.
Úroky měnový výbor nezměnil již pátou seanci za sebou. Fed se dál drží svých očekávaných tří čtvrtprocentních snížení sazeb v letošním roce. Snížení základní úrokové sazby o nejméně 0,75 procentního bodu letos předpokládá deset z 19 zástupců měnového výboru. V prosinci se tak vyjádřilo 11 z nich.
V prohlášení Fed uvedl, že inflace zůstává „zvýšená“. Podle nové prognózy by jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, měla do konce roku 2024 zpomalit na 2,6 procenta. V prosinci centrální banka očekávala pokles na 2,4 procenta.
Prohlášení Fedu po zasedání bylo téměř totožné s jeho lednovým prohlášením. Tvůrci měnové politiky zopakovali, že snížení sazeb není vhodné, dokud nebudou mít větší důvěru, že se inflace udržitelně pohybuje směrem k jejich dvouprocentnímu cíli.
Lepší vyhlídky americké ekonomiky
Fed nicméně zlepšil svůj výhled růstu americké ekonomiky, která podle aktuálních projekcí letos poroste tempem 2,1 procenta. V prosinci centrální banka počítala s tím, že vzroste o 1,4 procenta. Míra nezaměstnanosti by měla na konci roku dosáhnout čtyř procent, což je méně než 4,1 procenta očekávaných v prosinci. V únoru míra nezaměstnanosti překvapivě vzrostla na 3,9 procenta, zatímco v předchozích třech měsících se držela na 3,7 procenta.
Americká ekonomika by letos měla „přistát“. V žargonu finančníků či makroekonomů to znamená, že by tamní inflace měla klesnout z výšin na zem. Otázkou za milion nyní stále je, zda půjde o přistání tvrdé, nebo naopak měkké. Dost dobře může podoba přistání ovlivnit i to, zda v následujících čtyřech letech usedne v Bílém domě Joe Biden, nebo Donald Trump. „To, jak Amerika přistane, tak poznamená také bezpečnostní situaci v Česku, protože Trump se netají tím, že má dosti odlišný pohled než Biden na to, jak by Spojené státy měly dále postupovat stran války na Ukrajině,“ píše v komentáři hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Lukáš Kovanda: Inflace a úroky v USA právě rozhodují i o bezpečnostní budoucnosti Česka
Názory
„Ponechání sazeb na stávající úrovni trh nepřekvapilo. K prvnímu snížení by podle odhadu trhu mohlo dojít se 60procentní pravděpodobností na červnovém zasedání,“ uvedl analytik XTB Tomáš Cverna.
„Nová inflační data z USA za únor (...) potvrzují, že Fed ještě v boji s ní nemá vyhráno. (...) Dlouho vyhlížené snižování se tak opět o trochu vzdaluje. Je otázka, jestli se ho dočkáme ještě v první půlce letošního roku. Čekají nás ještě zasedání v květnu a červnu, ale i tam je v současnosti největší pravděpodobnost, že Fed se sazbami hýbat nebude,“ konstatoval analytik Portu Lukáš Raška.
Fed zahájil nynější cyklus zvyšování úroků s cílem dostat inflaci pod kontrolu předloni v březnu. Naposledy centrální banka úroky zvedla loni v červenci.
Centrální banka také zopakovala svůj záměr pokračovat ve snižování své bilance až o 95 miliard dolarů měsíčně.
Česká národní banka snížila hlavní sazbu na 5,75 procenta. Pokles o půl procentního bodu byl očekávaný. Inflační tlaky v ekonomice slábnou. V únoru se inflace vrátila na dvouprocentní cíl ČNB. V neprospěch argumentu výraznějšího poklesu sazeb hovoří slábnoucí koruna i rychlejší růst cen služeb. Tato proinflační rizika museli centrální bankéři ve svém dnešním rozhodnutí zohlednit.
ČNB snížila hlavní sazbu na 5,75 procenta. Koruna zpevnila
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.