Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Fed zůstává přísný. Snížení úrokový sazeb oddálil na příští rok

Gerome Powell
Profimedia
 ČTK

Americká centrální banka (Fed) ve středu na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší úroveň za 22 let.

Úroky měnový výbor nezměnil již třetí seanci za sebou. Současně banka naznačila, že její zpřísňování měnové politiky je u konce a v příštím roce náklady na úroky sníží. Vyplývá to z dnešního prohlášení Fedu.

Bankéři v prohlášení uvedli, že inflace za poslední rok zpomalila a že budou sledovat ekonomiku, aby zjistili, zda je zapotřebí „nějaké“ dodatečné zvýšení sazeb. To přímo naznačuje, že po měsících agresivního zpřísňování měnové politiky a příklonu ke zvyšování sazeb nebude nutné je znovu zvyšovat.

Celkem 17 z 19 představitelů Fedu předpokládá, že základní úroková sazba bude do konce roku 2024 nižší než nyní. Medián projekcí ukazuje, že sazby se sníží o tři čtvrtiny procentního bodu, což by mohlo znamenat tři snížení o čtvrt procentního bodu. Žádný z představitelů Fedu nepředpokládá, že by sazby byly do konce příštího roku vyšší. Investoři podle agentury Reuters před zasedáním sázeli na to, že Fed do konce příštího roku sníží základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod.

Představitelé Fedu sice mají nadále možnost v příštích měsících znovu zvýšit základní jednodenní úrokovou sazbu, pokud inflace znovu zrychlí, to se však vzhledem k nedávným údajům o inflaci, která se postupně přibližuje k cíli centrální banky, zdá být stále méně pravděpodobné. Ekonomické projekce se jako celek drží scénáře "měkkého přistání" a bankéři doufají, že inflace bude nadále zpomalovat a ekonomice se podaří vyhnout recesi a prudkému růstu nezaměstnanosti.

Fed začal zvyšovat úroky v březnu 2022 a se zvyšováním přestal letos v červenci. Základní úroková sazba za tu dobu stoupla o 5,25 procentního bodu, což je považováno za jednu z nejrychlejších reakcí Fedu na vysokou inflaci.

Jak zareaguje ČNB?

Klesnou sazby České národní banky ještě letos, nebo až zkraje příštího roku? Sílí hlasy, že by ČNB skutečně sazby sníží ještě letos, tedy 21. prosince, na svém letošním posledním měnově-politickém zasedání.

Inflace v české ekonomice je neústupnější, než se čekalo. Meziroční inflace vykázala v listopadu úroveň 7,3 procenta. Česká národní banka přitom ve své aktuální prognóze počítala s inflací čítající „jen“ 7,1 procenta. Listopadová inflace je rovněž mírně vyšší, než s jakou počítal trh – ten předpokládal inflaci ve výši 7,2 procenta. Což by napovídalo, že centrální bankéři odloží rozhodnutí snížit sazby až do příštího roku. Jedno je ale jisté. I kdyby došlo na snížení sazeb již v prosinci, půjdou na to centrální bankéři zvolna a opatrně, žádné skokové propady. V tomto smyslu se už vyjádřil i sám guvernér ČNB Aleš Michl

Guvernér ČNB Aleš Michl

Stanislav Šulc: Inflace 7,3 procenta dál motá hlavu ekonomům. Pokles sazeb ČNB spíš oddálila

Již tuto středu odstartuje týden, během něhož zasednou po celém světě centrální bankéři. A budou rozhodovat o tom, s jakou měnovou politikou zakončí svět 2023. Obecně se očekává, že ve většině významných ekonomik zůstanou sazby na stávajících úrovních. Výjimku tvoří latinsko-americké státy, Norsko a také Česká republika. Rozhoupou se radní ČNB ke snížení sazeb? O jakých poklesech se spekuluje? A jak se na tom podepsala dnes zveřejněná inflace ve výši 7,3 procenta?

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Jerome Powell vysvětluje kroky Fedu po posledním zasedání americké centrální banky

Fed začíná znervózňovat investory i Bidena. Snížení sazeb v nedohlednu

Přečíst článek
Evropa i Amerika budou dál škrtit ekonomiku. Naopak Čína povoluje šrouby a akcie letí nahoru (na snímku sídlo Evropské centrální banky).

Evropa i Amerika budou dál škrtit ekonomiku. Naopak Čína povoluje šrouby a akcie letí nahoru

Přečíst článek
Doporučujeme