Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Finanční injekce pro Ukrajinu. Část peněz ze zmrazených ruských aktiv by mohla dostat již letos

Válka na Ukrajině
ČTK
 ČTK

Evropská komise usiluje o to, aby Ukrajina již v letošním roce získala dvě až tři miliardy eur (zhruba 50 až 76 miliard korun) z výnosů, které plynou ze zmrazených aktiv ruské centrální banky. Informoval o tom list Financial Times s odvoláním na nejmenované činitele Evropské unie.

Západní země v reakci na útok ruských vojsk na Ukrajinu zmrazily aktiva ruské centrální banky v hodnotě kolem 260 miliard eur (zhruba 6,6 bilionu korun). Většina těchto aktiv se nachází v Evropě, zejména v mezinárodním centru pro vypořádání plateb Euroclear v Belgii.

Podle listu Financial Times drží Euroclear zmrazená ruská aktiva v hodnotě kolem 190 miliard eur. Právě výnosy z těchto aktiv chce Evropská komise poskytnout Ukrajině. Ta by tímto způsobem mohla podle nejmenovaných činitelů do roku 2027 získat až 20 miliard eur. Pokud Brusel získá souhlas členských zemí EU, mohla by Ukrajina obdržet první platbu již v červenci, píše Financial Times.

Trump řekl Orbánovi, že když přestane podpora Ukrajiny, válka skončí

Trump řekl Orbánovi, že když přestane podpora Ukrajiny, válka skončí

Bývalý americký prezident Donald Trump, který se podle všeho opět stane kandidátem amerických republikánů na prezidenta, nehodlá finančně podporovat Ukrajinu a je přesvědčen, že tak ukončí válku Ruska proti této zemi. Po návratu z návštěvy Spojených států, kde se sešel s Trumpem, to v rozhovoru pro televizi M1 řekl maďarský premiér Viktor Orbán.

Přečíst článek

EU původně plánovala využít zmrazená ruská aktiva k poválečné obnově Ukrajiny. Vzhledem k tomu, že vojenskou pomoc Spojených států pro Ukrajinu nyní blokují republikáni v americkém Kongresu, se však pozornost EU zaměřila na financování vojenských potřeb Ukrajiny.

Šéfka EK Ursula von der Leyenová již minulý měsíc uvedla, že výnosy ze zmrazených aktiv by se měly využít k nákupu zbraní pro Ukrajinu. Tento přístup však pravděpodobně narazí na odpor ze strany některých členských zemí EU, například Maďarska, píše Financial Times.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme