Finančník a právník založili fond, bude kupovat veterinární ordinace
Fondy kvalifikovaných investorů jsou v Česku stále populárnější - a to včetně těch, co se pouštějí do alternativních investic. Nyní vzniká fond sázející na rostoucí odvětví veterinární péče.
First Veterinary Fund Central Europe, který založil Dušan Moskaliev (ex-partner ZDR) s Richardem Švejdou z BDO, hodlá investovat do již existujících a fungujících veterinárních klinik a nemocnic v ČR a ve střední Evropě, které budou vystupovat pod jednotnou značkou Medicanima.
Nyní jednají o akvizici jedné z největších veterinárních klinik v Praze, která se tak stane první referenční klinikou nově vznikající sítě, oznámili zástupci fondu. A jejich ambice jsou nemalé. Po Praze přijdou na řadu klinky v krajských městech následované těmi zahraničními. Fond se zaměří na ty ze Slovenska, Polska a Maďarska.
S rostoucí cenou digitálních aktiv se kryptoměny stávají populárním cílem nejrůznějších zločinců. V loňském roce padl smutný rekord, když došlo ke zneužití kryptoměn v hodnotě 14 miliard, uvádí studie společnosti Chainalysis. Podstata decentralizovaného financování naneštěstí nahrává nejrůznějším podvodům, jejich množství tak v nejbližší době nebude klesat.Praní špinavých peněz i financování terorismu. Zločinci rekordně zneužívají kryptoměny
Money
Fond cílí na investory, kteří zamýšlejí doplnit své portfolio o alternativní druhy investic. Nabízí příslib stabilního výnosu, který se opírá o specifičnost odvětví veterinární péče. Jde totiž o stabilně rostoucí odvětví, které je imunní vůči makroekonomickým výkyvům, otřesům finančního trhu i koronavirové pandemii.
„Další výhodou našeho fondu, oproti například investičním fondům, které se zaměřují na kryptoměny nebo startupy, bondy a podobně, je, že investice je podložena reálnými aktivy,” dodává jeden ze zakládajících členů fondu Dušan Moskaliev.
Inspirace ze Západu
V západní Evropě už trh veterinární péče prošel během posledních pěti let významnou konsolidací doprovázenou zvýšením kvality poskytované péče a efektivnějším fungováním klinik. Trend podle Moskalieva udávají dva největší poskytovatelé veterinární péče, společnosti IVC Evidensia a AniCura, které ve 13 zemích zaměstnávají 8900 veterinárních lékařů a ošetřují více než sedm milionů domácích zvířat.
Podobný scénář konsolidace trhu, jaký v ČR ostatně již probíhá například už v oblasti lékařské péče, podle něj nastane nejen v tuzemsku, ale i v dalších zemích střední Evropy.
Britský investiční fond CVC získal podíl ve společnosti FutureLife, která je členem skupiny Hartenberg ze svěřenského fondu expremiéra Andreje Babiše (ANO) a zaměřuje se na asistovanou reprodukci. Cenu transakce firma nezveřejnila. Týdeník Hrot dříve uvedl, že fond získá v síti reprodukčních klinik těsnou minoritu
a transakce celou firmu ohodnotí v přepočtu na asi osm miliard korun.Britský fond CVC za miliardy získal minoritu v Babišově síti klinik FutureLife
Zprávy z firem
„V České republice totiž existuje silná tradice chování domácích mazlíčků s dalším očekávaným růstem. Počet domácích zvířat, zejména psů, je v České republice nad průměrem EU a stále roste. Veterinárních lékařů je naopak mírně pod evropským průměrem a díky vysokému počtu pacientů jsou již dnes přetíženi. U vlastníků praxí a vedoucích lékařů k tomu přispívají i administrativní aktivity - provoz, lidské zdroje, finance a podobně. Konsolidace veterinárních klinik, profesionalizace jejich řízení a růst kvality veterinární péče proto představují významnou investiční příležitost,” dodává Moskaliev, který má na starosti finanční řízení fondu, akvizice a styk s investory.
Zdrojem navýšení hodnoty fondu budou nejprve synergické efekty plynoucí z konsolidace, tj. efektivnější řízení klinik díky optimalizaci podnikových procesů, lepší alokaci vnitřních zdrojů, sdruženého nákupu a efektivitou centrálních servisních funkcí. V další fázi pak specializace jednotlivých veterinárních klinik na vybrané odbornosti uvnitř sítě umožňující poskytování špičkové veterinární péče (ortopedii, kardiologii, oftalmologii či onkologii).
Nejen reality, i podniky se dosud prodávaly za rekordní ceny. Transakční trh táhla uvolněná měnová politika a levné úvěry. Trh s fúzemi a akvizicemi firem už ale začíná brzdit. Poradci: Prodeje firem mají cenový vrchol za sebou
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.