Formanův producent za miliardy prodává práva na Pána prstenů a Hobita
Hollywood se chystá vrazit do Středozemě. Řada filmových, merchandisingových a herních práv a práv na živé akce ke kultovním dílům Pána prstenů, Hobitovi a dalším titulům od J. R. R. Tolkiena je na prodej. Své tolkienovské podíly se rozhodla prodat společnost producenta Saula Zaentze, který mimo jiné stál za filmy Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus. Za práva by mohla firma Zaentz inkasovat až dvě miliardy dolarů, uvedl server Variety.
Společnost Zaentz si najala investiční banku ACF, aby se postarala o proces prodeje. Bankéři tak nyní obcházejí kupce logicky z mekky světového filmu v Hollywoodu. Předpokládá se, že Tolkienovy příběhy vynesou nejméně dvě miliardy dolarů, uvedlo Variety. Zástupci společností Zaentz a ACF se k prodeji odmítli vyjádřit.
Nová streamovací služba HBO Max vstoupí na český trh 8. března. Vedle filmů a seriálů studia Warner Bros. bude českým divákům nabízet také díla konkurenční společnosti Sony. Smlouva mezi studii se mimo jiné týká také loňského diváckého hitu Spider-Man: Bez domova.
HBO Max nabídne i filmy od Sony. Včetně hitu Spider-Man: Bez domova
Enjoy
Načasování procesu prodeje není náhodné – Amazon chystá na 2. září premiéru svého dlouho očekávaného megarozpočtového televizního seriálu nekonečné ságy Pán prstenů s podtitulem Prsteny moci. Ten se pravděpodobně stane nejdražším seriálem všech dob, když jen za práva Amazon zaplatil 250 milionů dolarů, a náklady na produkci pěti sezon by měly překročit miliardu dolarů.
Amazon je proto na vrcholu seznamu hlavních kandidátů na uplatnění práv, která nyní má Zaentz. Podíly jeho společnosti zahrnují práva na využívání motivů Pána prstenů a Hobita ve filmu, videohrách, merchandisingu, na živých akcích a v zábavních parcích.
Nejvíce nominací na prestižní filmové ceny Oscar – dvanáct – má Síla psa režisérky Jane Campionové od Netflixu. Sci-fi Duna režiséra Denise Villeneuva má deset nominací, West Side Story Stevena Spielberga a Belfast Kennetha Branagha po sedmi. Nominace v úterý zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd. A z výsledků vyplývá, že letos má na Oscara za nejlepší film konečně velkou šanci i některá ze streamovacích platforem, které dosud tuto cenu nezískaly – stojí za polovinou nominovaných v této hlavní kategorii.
Netflix a jeho Síla psa má nejvíce nominací na Oscara. Druhá je Duna
Enjoy
Zahrnuje také omezená práva na případnou dohodu, pokud by se držitelé práv na Tolkienovo dílo rozhodli natočit filmy nebo jiné dílo založené na dvou kompilacích Tolkienových spisů, které byly zveřejněny po jeho smrti v roce 1973, Silmarillion a Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě.
Práva na filmy týkající se Pána prstenů má i společnost Warner Brothers, a to prostřednictvím vlastnictví společnosti New Line Cinema. New Line se podílela na celosvětových kasovních trhácích a získala Oscara za trilogií režiséra Petera Jacksona Společenstvo prstenu (2001), Dvě věže (2002) a Návrat krále (2003). Celosvětové tržby v kinech za celou trilogii dosáhly tří miliard dolarů. Warner Bros. tak minulý rok oznámili plány na anime celovečerní film Pán prstenů: Válka Rohirů.
Největší streamingová služba světa v letošním roce chystá desítky původních snímků. K vrcholům by měl patřit The Gray Man natáčený v Česku či nová verze Na západní frontě klid. Netflix však zároveň zdražuje, stejně jako konkurenční služba Amazon Prime zatím jen v USA.
Netflix zveřejnil nabídku na rok 2022 včetně pražského Gray Mana. A také zdražuje
Enjoy
Podle názoru společnosti Zaentz se ale firmě loni vrátila významná práva na hrané filmy, částečně proto, že Warner Bros. podle Zaentz aktivně nevyvíjelo nový díl Pána prstenů a související obsah. To a očekávání nové série Amazonu stačily k přesvědčení firmy, že nazrál čas na prodej práv. Warner Bros. to odmítli komentovat, ale má se obecně za to, že studio a Zaentz jsou v rozporu, kdo co ovládá, pokud jde o práva na Pána prstenů a Hobita, která byla již v průběhu let předmětem rozsáhlých soudních sporů.
Saul Zaentz, který zemřel v roce 2017, získal práva na filmovou adaptaci a další práva k Tolkienovým titulům již v roce 1976. Jednou z forem ztvárnění, která byla vyjmuta z tehdejší dohody se Zaentzem, bylo právo na produkci televizního seriálu delšího než osm epizod. Tato mezera umožnila Amazonu uzavřít smlouvu přímo s majiteli Tolkienových práv pro sérii Prsteny moci (The Rings of Power) v roce 2017.
Zaentz se poprvé proslavil jako dlouholetý šéf vlivného jazzového a rockového vydavatelství v 50., 60. a 70. letech Fantasy Records. Produkoval také filmy jako Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) a Amadeus (1984) Miloše Formana nebo Anglický pacient (1996) Anthonyho Minghelly, které všechny získaly Oscara za nejlepší film.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.