Francouzská policie stále vyšetřuje Babiše kvůli praní špinavých peněz. Výmysl médií, míní kandidát na prezidenta
Francouzské úřady stále vyšetřují prezidentského kandidáta a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše kvůli podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků. Hospodářským novinám (HN) to sdělila Národní finanční prokuratura (PNF), která se ve Francii zabývá vyšetřováním závažných ekonomických a finančních zločinů. Francouzské úřady zkoumají okolnosti, za nichž bývalý český premiér před lety získal vilu s pozemky v Mougins na jihu Francie prostřednictvím řetězce offshorových společností se sídlem v Monaku a na Britských Panenských ostrovech.
Babiš opakovaně označil informace o vyšetřování ve Francii za nesmysl. Transakce podle něj byla legální.
Předvolební kampaň před prvním a zejména druhým kolem přímé volby prezidenta se podle expertů a politologů nese ve velmi tvrdém duchu, hovoří se až o „kýblech špíny“, zejména ze strany Andreje Babiše, kterému je podle odhadů dávána menší šance než Petru Pavlovi. A ohlas na sociálních sítích je jako vždy nemalý. Podívejte se na nejpovedenější internetové parodie volebních hesel či srovnávání obou kandidátů.FOTOGALERIE: Česká předvolební soda. Internet se baví vtipy na Babiše, Pavla a další
Prezidentské volby 2023
„V únoru 2022 jsme zahájili předběžné vyšetřování kvůli podezření z praní špinavých peněz a závažných daňových úniků," napsal HN za PNF Antoine Jocteur-Monrozier.
Nikdo mě nekontaktoval, tak mě nevyšetřují, říká Babiš
Babiš po sobotním vyhlášení prvního kola prezidentských voleb uvedl, že pokud někdo má být vyšetřován, tak ho někdo musí kontaktovat. „Nikdo mě nekontaktoval," uvedl. Naznačil, že zprávy o vyšetřování jsou výmyslem médií, především francouzského deníku Le Monde, který o prošetřování informoval jako první už v létě, připomněly HN.
Ještě 10 dnů čeká Česko prezidentská předvolební kampaň. Ta, jak ukázala už sobotní tisková konference Andreje Babiše, bude velmi vyostřená. Jak se k negativní rétorice postaví jeho protikandidát Petr Pavel? A kdo má větší šanci zaujmout voliče Danuše Nerudové, která skončila po prvním kole na třetím místě? O tom všem v rozhovoru pro Newstream mluví politolog a odborník na politický marketing Otto Eibl z Katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Politolog Eibl: Babišovi marketéři by se měli stydět. Pošlapávají politickou kulturu
Prezidentské volby 2023
Francouzská prokuratura ale takový výklad odmítla. „Upozorňuji, že osoby, které jsou předmětem vyšetřování, o něm podle francouzského trestního řádu nemusí být informovány. To se mění teprve před jejich případným výslechem na svobodě nebo vzetím do vazby," uvedl Jocteur-Monrozier. Dodal, že vyšetřovatelé Babiše zatím nevyslechli.
Vše o volbě prezidenta ČR čtěte zde:
Francouzská prokuratura HN potvrdila, že v případu jde o Babišovo zapojení do takzvaných Pandora Papers. Jde o uniklé dokumenty, které ukazují, že řada vlivných osob včetně premiérů či prezidentů z různých zemí světa skrývá svůj majetek za nastrčenými společnostmi v daňových rájích.
Koupě přes offshoreové firmy
Podle Le Monde Babiš vilu ve Francii v září 2009 koupil prostřednictvím řetězce offshorových společností. Dvě nemovitosti včetně vily s tříhektarovým pozemkem podle listu koupila společnost se sídlem v Monaku. Tu vlastní offshorová společnost ze Spojených států. Nemovitosti vyšly na 14 milionů eur, tedy asi 335 milionů korun podle dnešního kurzu.
Prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) před novináři tvrdě zaútočil na svého protikandidáta, bývalého vysokého představitele české armády a NATO Petra Pavla a jeho minulost. Mimo jiné uvedl, že jediným prezidentem v Evropě, který byl „komunistickým rozvědčíkem", je ruský prezident Vladimir Putin. Pavel studoval v 80. letech československou vojenskou školu, stejně jako Babiš byl členem komunistické strany. Za svou minulost se Pavel mnohokrát omluvil. Babiš sám stále čelí soudu na Slovensku, u kterého se snaží zpochybnit, že byl vědomým agentem komunistické Státní bezpečnosti.Babiš slíbil, že nebude dělat podrazy. A hned nazval Pavla „komunistickým rozvědčíkem“ a přirovnal jej k Putinovi
Prezidentské volby 2023
Ve smlouvě o koupi, do níž nahlédl Le Monde, se uvádí, že tato částka byla „zaplacena v hotovosti", což lze chápat také jako běžný převod. Dokumenty z Pandora Papers však uvádějí, že Babišova americká společnost použila na financování nákupu domů v Mougins půjčku 15 milionů eur od offshorové společnosti registrované na Britských Panenských ostrovech. Oficiální francouzské dokumenty ale tuto půjčku nezmiňují, upozornil deník.
Finanční analytický útvar (FAÚ) na jednání sněmovní Stálé komise pro kontrolu činnosti FAÚ předloni v říjnu potvrdil, že to bylo v pořádku, řekl novinářům po čtvrteční debatě v Blesku Babiš. „Protože jsem jediný politik, který tady zveřejňuje daňové přiznání a zveřejňuje svoje příjmy, které jsou čisté a zdaněné," dodal.
Tehdejší předseda komise František Vácha (za TOP 09) novinářům po jednání řekl, že Babiš poslal v minulosti peníze do zahraničí na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře z české banky. FAÚ podle něj ohlášení podezřelé transakce nedostal, a to ani od zahraničních subjektů. Komise se tehdy jednomyslně shodla na tom, že úřad v záležitosti nepochybil.
Vyšetřovatelé se podle Le Monde budou muset pokusit pochopit účel této dohody a zjistit, proč je Babiš vlastníkem jak úvěrové společnosti, tak struktury, která si peníze půjčila. Vyšetřování bude komplikované, protože popisované události jsou několik let staré a mohly by být promlčené.
Pražský městský soud dnes nepravomocně osvobodil bývalého premiéra a prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách.Nevinen. Soud zprostil Babiše obžaloby v kauze Čapí hnízdo
Politika
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.