Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Úprk Société Générale z Ruska. Podíl v Rosbank prodá oligarchovi Potaninovi

Rosbank
Brateevsky / Creative Commons via Wikimedia / CC BY-SA 4.0

Francouzská Société Générale kvůli válce na Ukrajině opouští Rusko a zbavuje se tamních aktiv. Majoritní podíl v Rosbank prodá impériu jednoho z nejbohatších oligarchů - Vladimiru Potaninovi. Cena? Zůstává tajná.

Banka Société Générale chystá kvůli válce na Ukrajině odchod z Ruska. Dohodla se na prodeji svého podílu v Rosbank a v dceřiných pojišťovacích společnostech tohoto ruského věřitele. S odvoláním na francouzskou společnost, která je většinovým vlastníkem české Komerční banky, to napsala agentura AFP. Transakce, která má převést podíl 99 procent v Rosbank na ruskou firmu Interros Capital spojenou s oligarchou Vladimirem Potaninem, vyžaduje schválení regulačních orgánů. Kolik Interros Capital francouzské společnoati za podíl v Rosbank zaplatí, zůstává neveřejná. 

Banka pouze uvedla, že dohoda by jí umožnila opustit Rusko „efektivním a řádným způsobem“. „Díky této dohodě, které jsme dosáhli po několika týdnech intenzivní práce, se skupina z Ruska stáhne efektivním a spořádaným způsobem, čímž bude zajištěna kontinuita pro její zaměstnance a klienty,“ uvedla banka.

Oligarchu Potanina, který je největší akcionář ruského těžařského gigantu Nornickel, Evropská unie zatím na sankční seznam nezařadila. Postihy na jednoho z nejbohatších Rusů zatím uvalila pouze kanadská vláda. 

Société Générale, třetí největší francouzská banka, se v Rusku za 15 let svého působení silně angažovala. Podle AFP tam byla vystavena riziku ve výši 18,6 miliardy eur (455,3 miliardy korun), z čehož 15,4 miliardy připadá na podíl v Rosbank. 

Gennadij Timočenko (vlevo)

Miliardy v tahu. Kdo z ruských oligarchů nejvíce zchudl?

Nejbohatší z ruských oligarchů přišli vlivem burzovního propadu dohromady o více než 30 miliard dolarů (asi 691 miliard korun). Ztratili tak asi desetinu z jejich celkového majetku. A bude to víc, jen co se projeví sankce Západu. Aktuálně zatím nejvíce zchudl spolumajitel producenta plynu Novatek Gennadij Timčenko, který přišel o 6,5 miliardy dolarů, tedy asi o třetinu majetku, píše Bloomberg.

Přečíst článek

Société Générale zdůrazňuje, že plánovaná transakce podléhá schválení příslušných regulačních úřadů a orgánů pro ochranu hospodářské soutěže a že k jejímu dokončení „by mělo dojít v nadcházejících týdnech“.

V účetnictví skupiny by tento prodej „měl mít negativní dopad ve výši 3,1 miliardy eur, z toho 2,2 miliardy v odpisech a 1,1 miliardy v 'mimořádných položkách'“.

Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala příval finančních sankcí ze strany Spojených států, Evropy a Británie, což přimělo západní společnosti prodávat svá ruská aktiva.

Akcie Société Générale po oznámení zpevnily na pařížské burze až o osm procent, kolem 9:25 SELČ si připisovaly přes pět procent.

Vladimir Potanin

Nejbohatší Rus žádá Putina: Nevracejte nás zpět do roku 1917

„Nevracejte nás zpět do roku 1917,“ žádá nejbohatší Rus a největší akcionář těžního giganta Norilsk Nickel Vladimir Potanin vládu Vladimira Putina. Konfiskace majetku západních společností, které kvůli invazi na Ukrajinu opustily ruský trh, by podle něj zemi vrhla o 100 let zpátky, kdy k podobnému kroku přistoupili bolševici po velké říjnové revoluci. Na jeho prohlášení, výjimečné kritické mezi ruskými oligarchy vůči ruské invazi, upozornil server CNN.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme