Prominentní profesoři měli zpronevěřit 26 milionů dolarů. FTX žaluje rodiče Sama Bankmana-Frieda

Kolem zkrachovalé burzy FTX a jejího zakladatele Sama Bankmana-Frieda se schyluje k další kauze. Žaloba tentokrát míří na rodiče odsouzeného finančníka. Tvrdí, že Allan Joseph Bankman a jeho manželka Barbara Friedová se svým synem, hybatelem jednoho z největších podvodů americké historie projednávali převod peněžního daru ve výši 10 milionů dolarů a luxusní nemovitosti na Bahamách v hodnotě 16,4 milionu dolarů.
V pondělním soudním podání právníci zastupující konkurzní podstatu zkrachovalé burzy FTX tvrdí, že rodiče Sama Bankmana-Frieda „využili svého přístupu a vlivu v podniku FTX k přímému i nepřímému obohacení o miliony dolarů“.
Podle podání sehrál Bankman, který je specialistou na daně, ve své funkci konzultanta skupiny FTX klíčovou roli v udržování kultury významného zkreslování špatného hospodaření burzy. Podle žaloby se také podílel na snaze ochránit společnost a její zasvěcené před obviněními.
Zakladatel kryptoměnové burzy FTX Sam Bankman-Fried zamíří do vězení. Soudce se totiž přiklonil k žádosti federálních žalobců o zamítnutí kauce kvůli údajné manipulaci se svědky.
Zakladatel kryptoburzy FTX Bankman-Fried půjde do vězení kvůli manipulaci se svědky
Leaders
Prominentní právníci namočení do zpronevěry
Friedová, která je odbornicí na etiku, je zase obviněna z toho, že svého syna a další členy společnosti FTX nabádala k tomu, aby se vyhýbali federálním pravidlům o financování volebních kampaní, nebo je dokonce porušovali tím, že skrývali FTX Group jako zdroj těchto darů.
Oba rodiče Sama Bankmana-Frieda jsou právníci. V minulosti působili i jako profesoři na prestižní Stanfordově univerzitě.
Ze své pozice měli Bankman i Friedová podle žaloby také „prosadit desítky milionů dolarů v politických a charitativních příspěvcích, včetně příspěvků Stanfordově univerzitě, které byly zřejmě určeny k posílení jejich profesního a společenského postavení“.
Bankman a Friedová „buď věděli - nebo vědomě ignorovali - že jejich syn a další insideři FTX organizují rozsáhlý podvodný systém,“ stojí dále v žalobě.
Zkrachovalá kryptoměnová burza FTX podala žalobu na svého zakladatele Sama Bankmana-Frieda a další bývalé vysoce postavené představitele ve snaze získat zpět údajně zpronevěřené stovky milionů dolarů.
Zkrachovalá kryptoburza FTX žaluje Bankmana-Frieda a chce zpět stovky milionů dolarů
Money
Proces s Bankman-Friedem začne za 14 dní
FTX tak žádá soud, aby Bankmana i Friedovou povolal k odpovědnosti za jejich jednání a vymohl na nich náhradu škody v celkové hodnotě přesahující 26 milionů dolarů (více než 592 milionů korun) jménem věřitelů.
Krach jedné z nejvýznamnějších kryptoburz FTX otřásla loni ke konci roku trhem a způsobila pád dalších firem v oboru. Nové vedení firmy nyní i přes soudní vyšetřování firmy a ztrátu miliard dolarů z účtů FTX jedna s investory o znovuobnovení provozu, i když nejspíše pod jiným jménem, uvedl The Wall Street Journal.
Zkrachovalá kryptoburza FTX otřásla trhem. Nyní jedná o obnovení činnosti, byť pod jiným jménem
Zprávy z firem
Právní zástupce Bankmana a Friedové v písemném prohlášení pro CNBC uvedl, že úterní podání FTX „je nebezpečným pokusem zastrašit Joea a Barbaru a podkopat proces s porotou jen několik dní před zahájením soudního procesu s jejich dítětem“. Tvrzení pak označil za zcela nepravdivá.
Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo bývalého generálního ředitele FTX, že použil miliardy dolarů z peněz zákazníků na financování investic do rizikových fondů, nákup nemovitostí a politické dary. Bankman-Fried se ke všem obviněním přiznal a jeho trestní proces začíná 3. října na Manhattanu.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.