Generali hlásí rekordní zisk, podělí se o něj s akcionáři

Italské pojišťovně Generali stoupl v loňském roce provozní zisk o 11,2 procenta na rekordních 6,5 miliardy eur (154,7 miliardy korun). Vyšší úrokové sazby podpořily segment životního pojištění a segment neživotní pojištění se ukázal být odolný, uvedla pojišťovna, která je po spojení s Českou pojišťovnou jedničkou na českém trhu.
Čistý zisk se i přes ztrátu 154 milionů eur z ruských investic zvýšil o 2,3 procenta na 2,91 miliardy eur. Hrubé předepsané pojistné stouplo o 1,5 procenta na 81,5 miliardy eur.
Provozní zisk v segmentu životního pojištění stoupl o 25,1 procenta. V segmentu neživotního pojištění se zvýšil o 1,7 procenta.
Generali se díky růstu čistého zisku rozhodla vyplatit dividendu 1,16 eura za akcii. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje růst o 8,4 procenta.
Bankovní panika v USA pravděpodobně ukončí debatu o zvýšení úrokových sazeb ČNB. Na pořadu dne bude místo toho bude diskuse, kdy je začít snižovat, komentuje aktuální dění na finančních trzích ekonom Lukáš Kovanda.
Lukáš Kovanda: Bankovní panika v USA zastaví debatu o tom, zda ČNB má dále zvyšovat sazby
Názory
Šéf Generali: Každý rok je nějaká krize
Finanční ředitel Cristiano Borean uvedl, že pojišťovna nemá žádné napojení na zkrachovalou americkou banku SVB, která se zaměřovala na začínající technologické firmy. SVB se minulý týden stala největší bankou, která zkrachovala v USA od finanční krize v roce 2008, což vyvolalo otřesy v globálním finančním systému a přimělo regulátory k zásahům, které mají zmírnit případné následky krachu.
„Každý rok je nějaká krize. Naše vynikající solventnost, která je výsledkem velmi diverzifikovaného obchodního modelu, nám umožnila překonat všechny krize posledních sedmi let,” prohlásil generální ředitel Philippe Donnet.
Generali je jedním z největších světových poskytovatelů pojištění a správy aktiv. Skupina byla založena v roce 1831 a působí v 50 zemích světa. Generali Česká pojišťovna je podle svých internetových stránek jedničkou na českém trhu, na němž má zhruba 26procentní podíl.
Nadcházející týden by měl ukázat, zda je páteční kolaps šestnácté největší banky v USA, Silicon Valley Bank, pouze izolovanou záležitostí, nebo zda může jít o předzvěst plošnějšího problému, potenciálně dokonce bankovní krize s mezinárodním přesahem.
Lukáš Kovanda: Krach SVB může poslat britské technologické firmy o dvacet let nazpět
Názory
Kalifornské bankovní regulační orgány uzavřely SVB Financial Group, mateřskou společnost Silicon Valley Bank. Krach SVB je největším bankrotem banky v USA od roku 2008, kdy vrcholila finanční krize, uvedla agentura AP. Správcem banky byla jmenována Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Ta uvedla, že aktiva banky činí 209 miliard dolarů (4,6 bilionu korun) a vklady 175,4 miliardy dolarů.
SVB zkrachovala, je to největší bankovní krach v USA od roku 2008
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.