Globální dluh stoupl k rekordu. Nejvíce si půjčují největší ekonomiky: USA a Čína
Globální dluh napříč všemi sektory v prvním čtvrtletí stoupl na rekordních více než 305 bilionů USD (7,2 biliardy korun). Nejvíce si půjčily dvě největší ekonomiky světa, Čína a Spojené státy. Poměr globálního dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP) ale klesl.
Dluh Číny se v prvním čtvrtletí zvýšil o 2,5 bilionu USD a dluh Spojených států o 1,5 bilionu USD. Celkový dluh eurozóny však již třetí čtvrtletí za sebou klesl.
Analýza Institutu pro mezinárodní finance (IIF), jehož členy je více než 400 bank a finančních institucí po celém světě ukázala, že mnoho zemí, rozvinutých i rozvojových, vstoupilo do cyklu zpřísňování měnové politiky s vysokou úrovní dluhu v dolarech. Cílem zpřísňování měnové politiky je omezit inflační tlaky, IIF však upozornil, že vyšší výpůjční náklady prohloubí dluhovou zranitelnost těchto zemí.
Evropská komise výrazně snížila odhad letošního růstu české ekonomiky na 1,9 procenta. Ještě v únoru přitom odhadovala, že poroste o 4,4 procenta.Česká ekonomika letos poroste pod dvě procenta. Je to méně než průměr EU, zní z Bruselu
Money
Hlavní podíl na růstu dluhu měly úvěry pro firmy mimo finanční sektor a vládní úvěry. Dluh firem mimo finanční sektor vzrostl nad 236 bilionů USD, což je zhruba o 40 bilionů více než před dvěma lety, kdy udeřila pandemie covidu-19.
Poměr dluhu k HDP však celosvětově klesl na 348 procent. Je tak 15 procentních bodů pod rekordní hodnotou zaznamenanou před rokem. Velké zlepšení zaznamenaly země Evropské unie. Naopak nárůst tohoto ukazatele zaznamenaly Vietnam, Thajsko a Korea.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.