Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Globální ekonomické vyhlídky jsou mizerné, shodují se experti

Maersk sestoupil z trůnu největšího dopravce
iStock
Zdeněk Pečený

Hospodářské vyhlídky globální ekonomiky klesají. Vlivné světové organizace se v posledních týdnech předhánějí v tom, kdo více sníží predikci hospodářského růstu.

Reklama

Globální ekonomický výhled vypadá neradostně. Přetrvávající vysoká inflace, rychlé zpřísňování měnové politiky a nejistota jak ohledně války na Ukrajině, tak z přetrvávající pandemie ničí vyhlídky globální ekonomiky.

Rostoucí ceny potravin a energií navíc snižují reálné příjmy obyvatel a spouštějí celosvětovou krizi rostoucích životních nákladů.

Potravinová krize způsobená ruskou invazí zabije více lidí než covid, varuje Afrika

Senegalský ministr hospodářství Amadou Hott vyzval světový potravinářský průmysl, aby nebojkotoval obchod s ruskými a ukrajinskými potravinářskými produkty, protože v některých zemích zuří potravinová krize. Ta může mít na svědomí víc obětí, než měl covid.

Přečíst článek

Hospodářský růst v Evropské Unii, Spojených státech a Číně slábne, a to se výrazně přelévá i do dalších zemí. Mnoho rozvojových zemí stále vede náročnou bitvu o ekonomické zotavení z koronavirové pandemie. Vysoká inflace, rostoucí náklady na vládní dluhopisy a zpomalení velkých ekonomik dále dusí jejich vyhlídky na růst.

Reklama

Navzdory neočekávaným vysokým cenám komodit pro vývozce komodit v Africe, Latinské Americe a Karibiku zůstává růst do značné míry nedostatečný ke zmírnění mezery na trzích práce. Kromě toho se v mnoha rozvojových zemích rozvíjí globální potravinová krize, přičemž ohroženy jsou zejména země s nízkými příjmy v Asii a Africe.

Optimismus se z výhledů vytratil

Odborníci velkých světových organizací se vzácně shodují: hospodářský růst nebude letos ani napřesrok takový, jaký se čekal ještě na začátku letošního roku. Nejnověji zhoršil výhled globální ekonomiky na příští rok Mezinárodní měnový fond (MMF). Hrubý domácí produkt (HDP) se má napřesrok zvýšit o 2,7 procenta, což je o 0,2procentního bodu méně, než MMF očekával ještě v červenci. Pro letošní rok MMF prozatím potvrdil předchozí odhad, podle kterého čeká růst HDP o 3,2 procenta.

Jamie Dimon, šéf JPMorgan Chase

Situace je vážná. Evropa už je v recesi, USA se do ní řítí, říká vlivný americký bankéř

Americké ekonomice se stále vede dobře, jde ale dočasný stav, varuje generální ředitel JPMorgan Chase Jamie Dimon. Zatímco Evropa už podle něj v recesi je, USA se do ní teprve řítí. Odhaduje, že se tak stane do půl, nejpozději do tři čtvrtě roku.

Přečíst článek

Od začátku roku jde už o čtvrté zhoršení výhledu, ke kterému MMF přistoupil. A není v tom sám. OSN od začátku roku snižuje očekávaný růst už pro letošní rok. Zatímco v lednu ještě počítalo se čtyřprocentním růstem, nyní odhaduje růst pouze v rozmezí 2,5 až 2,8 procenta. Ekonomové OSN již mluví o dalším zpomalení globální ekonomiky v průběhu příštího roku.

Ekonomové v průzkumu Světového hospodářského fóra, které je známé svými výročními zasedáními ve švýcarském Davosu, věští těžké časy. 72 procent expertů očekává v nadcházejícím roce hospodářskou recesi.

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let

S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Válka na Ukrajině snížila růst v Evropě a výrazně zvýšila inflaci

Válka snížila hospodářský růst Evropy, horší dopady teprve přijdou, uvádí studie švýcarské centrální banky

Přečíst článek
Ruský prezident Vladimir Putin

Rostoucí ruská inflace a zvyšování daní. Putinovi válečná ekonomika „padá na hlavu“

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme