Globální ekonomické vyhlídky jsou mizerné, shodují se experti

Hospodářské vyhlídky globální ekonomiky klesají. Vlivné světové organizace se v posledních týdnech předhánějí v tom, kdo více sníží predikci hospodářského růstu.
Globální ekonomický výhled vypadá neradostně. Přetrvávající vysoká inflace, rychlé zpřísňování měnové politiky a nejistota jak ohledně války na Ukrajině, tak z přetrvávající pandemie ničí vyhlídky globální ekonomiky.
Rostoucí ceny potravin a energií navíc snižují reálné příjmy obyvatel a spouštějí celosvětovou krizi rostoucích životních nákladů.
Senegalský ministr hospodářství Amadou Hott vyzval světový potravinářský průmysl, aby nebojkotoval obchod s ruskými a ukrajinskými potravinářskými produkty, protože v některých zemích zuří potravinová krize. Ta může mít na svědomí víc obětí, než měl covid.
Potravinová krize způsobená ruskou invazí zabije více lidí než covid, varuje Afrika
Politika
Hospodářský růst v Evropské Unii, Spojených státech a Číně slábne, a to se výrazně přelévá i do dalších zemí. Mnoho rozvojových zemí stále vede náročnou bitvu o ekonomické zotavení z koronavirové pandemie. Vysoká inflace, rostoucí náklady na vládní dluhopisy a zpomalení velkých ekonomik dále dusí jejich vyhlídky na růst.
Navzdory neočekávaným vysokým cenám komodit pro vývozce komodit v Africe, Latinské Americe a Karibiku zůstává růst do značné míry nedostatečný ke zmírnění mezery na trzích práce. Kromě toho se v mnoha rozvojových zemích rozvíjí globální potravinová krize, přičemž ohroženy jsou zejména země s nízkými příjmy v Asii a Africe.
Optimismus se z výhledů vytratil
Odborníci velkých světových organizací se vzácně shodují: hospodářský růst nebude letos ani napřesrok takový, jaký se čekal ještě na začátku letošního roku. Nejnověji zhoršil výhled globální ekonomiky na příští rok Mezinárodní měnový fond (MMF). Hrubý domácí produkt (HDP) se má napřesrok zvýšit o 2,7 procenta, což je o 0,2procentního bodu méně, než MMF očekával ještě v červenci. Pro letošní rok MMF prozatím potvrdil předchozí odhad, podle kterého čeká růst HDP o 3,2 procenta.
Americké ekonomice se stále vede dobře, jde ale dočasný stav, varuje generální ředitel JPMorgan Chase Jamie Dimon. Zatímco Evropa už podle něj v recesi je, USA se do ní teprve řítí. Odhaduje, že se tak stane do půl, nejpozději do tři čtvrtě roku.
Situace je vážná. Evropa už je v recesi, USA se do ní řítí, říká vlivný americký bankéř
Leaders
Od začátku roku jde už o čtvrté zhoršení výhledu, ke kterému MMF přistoupil. A není v tom sám. OSN od začátku roku snižuje očekávaný růst už pro letošní rok. Zatímco v lednu ještě počítalo se čtyřprocentním růstem, nyní odhaduje růst pouze v rozmezí 2,5 až 2,8 procenta. Ekonomové OSN již mluví o dalším zpomalení globální ekonomiky v průběhu příštího roku.
Ekonomové v průzkumu Světového hospodářského fóra, které je známé svými výročními zasedáními ve švýcarském Davosu, věští těžké časy. 72 procent expertů očekává v nadcházejícím roce hospodářskou recesi.
S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.
Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.