Lidé po celém světě výrazně zbohatnou, tvrdí studie. Jak je na tom Česko?

Celosvětová hodnota majetku domácností se vloni snížila o 2,4 procenta na 454,4 bilionu dolarů, zhruba deset biliard korun. Zaznamenala tak první pokles od globální finanční krize v roce 2008, uvedla společnost Credit Suisse. Předpověděla nicméně, že v příštích letech hodnota majetku domácností poroste.
Celosvětová hodnota majetku domácností v přepočtu na jednoho dospělého vloni klesla o 3,6 procenta na 84 718 dolarů (zhruba 1,9 milionu korun). V roce 2027 se nicméně podle Credit Suisse vyšplhá na 110 270 dolarů (téměř 2,4 milionu korun).
V nominálním vyjádření se loni globální hodnota majetku domácností snížila o 11,3 bilionu dolarů. Většina tohoto poklesu připadla na Severní Ameriku a na Evropu, kde se hodnota majetku domácností snížila celkem o 10,9 bilionu dolarů.
Výrazně nižší ceny, celoročně příjemné počasí a také nižší životní náklady lákají Čechy do Egypta nejenom na dovolenou, ale také na nákupy nemovitostí. Starší byt v centru turisticky oblíbené Hurghady se dá koupit už za pět set tisíc korun.
Ještě levnější než ve Španělsku. Byt v Hurghadě se dá koupit i za půl milionu
Reality
Pokles loni vykázala především hodnota finančního majetku. Hodnota ostatních aktiv, zejména nemovitostí, zůstala bez větších změn, a to navzdory výraznému vzestupu úrokových sazeb.
V Evropě se hodnota majetku domácností snížila o 3,4 procenta na 104,4 bilionu dolarů a v Severní Americe o 4,5 procenta na 151,2 bilionu dolarů. Hodnota majetku domácností klesla také v Číně, zatímco v Indii se zvýšila. Výrazný nárůst zaznamenala v Latinské Americe, a to díky zpevnění tamních měn vůči dolaru.
Credit Suisse předpokládá, že v příštích pěti letech se celosvětová hodnota majetku domácností zvýší zhruba o 38 procent. V roce 2027 by tak měla dosáhnout 629 bilionů dolarů.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.