Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Lidé po celém světě výrazně zbohatnou, tvrdí studie. Jak je na tom Česko?

Globální hodnota majetku domácností v příštích letech poroste
iStock
 ČTK

Celosvětová hodnota majetku domácností se vloni snížila o 2,4 procenta na 454,4 bilionu dolarů, zhruba deset biliard korun. Zaznamenala tak první pokles od globální finanční krize v roce 2008, uvedla společnost Credit Suisse. Předpověděla nicméně, že v příštích letech hodnota majetku domácností poroste.

Celosvětová hodnota majetku domácností v přepočtu na jednoho dospělého vloni klesla o 3,6 procenta na 84 718 dolarů (zhruba 1,9 milionu korun). V roce 2027 se nicméně podle Credit Suisse vyšplhá na 110 270 dolarů (téměř 2,4 milionu korun).

V nominálním vyjádření se loni globální hodnota majetku domácností snížila o 11,3 bilionu dolarů. Většina tohoto poklesu připadla na Severní Ameriku a na Evropu, kde se hodnota majetku domácností snížila celkem o 10,9 bilionu dolarů.

Developerský projekt Al Hambra 1st Avenue v centru Hurghady.

Ještě levnější než ve Španělsku. Byt v Hurghadě se dá koupit i za půl milionu

Výrazně nižší ceny, celoročně příjemné počasí a také nižší životní náklady lákají Čechy do Egypta nejenom na dovolenou, ale také na nákupy nemovitostí. Starší byt v centru turisticky oblíbené Hurghady se dá koupit už za pět set tisíc korun.

Přečíst článek

Pokles loni vykázala především hodnota finančního majetku. Hodnota ostatních aktiv, zejména nemovitostí, zůstala bez větších změn, a to navzdory výraznému vzestupu úrokových sazeb.

V Evropě se hodnota majetku domácností snížila o 3,4 procenta na 104,4 bilionu dolarů a v Severní Americe o 4,5 procenta na 151,2 bilionu dolarů. Hodnota majetku domácností klesla také v Číně, zatímco v Indii se zvýšila. Výrazný nárůst zaznamenala v Latinské Americe, a to díky zpevnění tamních měn vůči dolaru.

Credit Suisse předpokládá, že v příštích pěti letech se celosvětová hodnota majetku domácností zvýší zhruba o 38 procent. V roce 2027 by tak měla dosáhnout 629 bilionů dolarů.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Čínský hospodářský zázrak se nekoná

Čínský hospodářský zázrak se nekoná. Tamní vláda musí stimulovat ekonomiku

Přečíst článek
Guvernér České národní banky Aleš Michl

Guvernér ČNB Michl: Skladbu rezerv nyní měníme tak, aby v budoucnu přinášely desítky miliard korun

Přečíst článek
Doporučujeme