Globální nárůst cen potravin může vyvolat nepokoje, jako první je na ráně jihovýchodní Asie

Ve světě stoupá riziko sociálních nepokojů kvůli razantně stoupajícím globálním cenám potravin. Týká se to zejména jihovýchodních států Asie, jako jsou Filipíny nebo Vietnam, varuje sdružení tamních států ASEAN, uvedl server CNBC.
Jihovýchodní Asie bude čelit velkému riziku sociálních nepokojů, pokud dojde k dalšímu velkému nárůstu cen potravin, uvedl server CNBC s odkazem na ekonoma Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) z Bank of America Securities. Důvodem je, že v porovnání s jinými zeměmi představuje spotřeba potravin velkou část toho, za co lidé utrácejí v zemích, jako jsou Filipíny, Indonésie a Vietnam, řekl Mohamed Faiz Nagutha.
Podle filipínského statistického úřadu utratily v roce 2021 filipínské domácnosti téměř 40 procent svých celkových výdajů za potraviny a nealkoholické nápoje. Pro srovnání – americké domácnosti utrácí podle odhadu americké vládní agentury Economic Research Service jen 8,6 procenta svého disponibilního příjmu za potraviny.
Distribuční energetické firmy začaly rozesílat dopisy. Není to pěkné čtení. Kromě zdvořilostní omáčky obsahují sdělení, že od poloviny roku zdraží silová energie. Ta přitom tvoří téměř polovinu celkové ceny elektřiny pro zákazníky. Lama energy, jeden z větších distributorů z Moravy, přiložil celý list tabulek. A také graf, podle kterého cena silové elektřiny za poslední dva roky vzrostla na trzích o šest set procent.
Dalibor Martínek: Sny o levné dovolené se rozplývají. Budeme šetřit na elektřinu
Názory
ASEAN je mezinárodní organizace založená v roce 1967. Sdružuje Brunej, Filipíny, Indonésii, Kambodžu, Laos, Malajsii, Myanmar, Singapur, Thajsko a Vietnam. „Inflace potravin v zemích ASEAN byla o něco méně volatilní a více kontrolovaná než v minulosti, protože jsme hodně závislí na vnitroregionálním obchodu a existuje velká vládní podpora, abychom udrželi inflaci potravin,“ řekl Nagutha.
Varoval, že ceny se nakonec budou muset zvýšit, ačkoli vlády doufají, že nárůst bude pozvolný. „Obvykle je to velký šok, který způsobí na ulici spoustu neštěstí,” řekl. Inflace v jihovýchodní Asii roste, ale z historického hlediska zůstává nízká, řekl Nagutha, i když poznamenal, že se situace v nadcházejících měsících a čtvrtletích změní.
Ukrajina zatím osela jarními plodinami sedm milionů hektarů, což je o 25 až 30 procent méně než loni. Informoval o tom ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj. Země podle něj navzdory ruské invazi v dubnu vyvezla více než jeden milion tun obilí. Ukrajina byla v loňském roce čtvrtým největším světovým vývozcem kukuřice a šestým největším vývozcem pšenice.
Ukrajina osela o pětinu méně hektarů pole než loni. Očekává problémy s vývozem úrody kvůli válce
Money
Světové ceny potravin se v dubnu poté, co se v březnu vyšplhaly na dosavadní několikaleté maximum, mírně snížily, i když jen o méně než procento, uvedla nedávno Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Obchod s obilím dále zatěžuje ruská blokáda ukrajinských přístavů. Ceny zůstávají poblíž maxim také kvůli obavám o letošní sklizeň právě na Ukrajině i ve Spojených státech amerických, další nárůst ale mírní větší dodávky z Indie, vyšší než očekávaný vývoz z Ruska a mírný pokles celosvětové poptávky v důsledku vysokých cen.
Potraviny přitom zdražovaly i loni, ještě před ruskou invazí na Ukrajinu. Světové ceny potravin se v loňském roce zvýšily v průměru o 28,1 procenta na nejvyšší hodnotu za deset let. Prudký nárůst přitom vykázaly všechny kategorie. Přispěla k tomu neúroda a vysoká poptávka. Ve své dnešní zprávě to uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). V prosinci ale ceny klesly.
Počet lidí, kteří ve světě trpí akutním nedostatkem jídla, roste alarmujícím tempem, varuje nejnovější zpráva OSN. Těch, kteří potřebují naléhavou potravinou pomoc už je na 193 milionů. A situace se bude v souvislosti s válkou na Ukrajině jen horšit.
Ruská invaze na Ukrajinu zvýší počty hladovějících ve světě o miliony
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.