Globální nárůst cen potravin může vyvolat nepokoje, jako první je na ráně jihovýchodní Asie
Ve světě stoupá riziko sociálních nepokojů kvůli razantně stoupajícím globálním cenám potravin. Týká se to zejména jihovýchodních států Asie, jako jsou Filipíny nebo Vietnam, varuje sdružení tamních států ASEAN, uvedl server CNBC.
Jihovýchodní Asie bude čelit velkému riziku sociálních nepokojů, pokud dojde k dalšímu velkému nárůstu cen potravin, uvedl server CNBC s odkazem na ekonoma Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) z Bank of America Securities. Důvodem je, že v porovnání s jinými zeměmi představuje spotřeba potravin velkou část toho, za co lidé utrácejí v zemích, jako jsou Filipíny, Indonésie a Vietnam, řekl Mohamed Faiz Nagutha.
Podle filipínského statistického úřadu utratily v roce 2021 filipínské domácnosti téměř 40 procent svých celkových výdajů za potraviny a nealkoholické nápoje. Pro srovnání – americké domácnosti utrácí podle odhadu americké vládní agentury Economic Research Service jen 8,6 procenta svého disponibilního příjmu za potraviny.
Distribuční energetické firmy začaly rozesílat dopisy. Není to pěkné čtení. Kromě zdvořilostní omáčky obsahují sdělení, že od poloviny roku zdraží silová energie. Ta přitom tvoří téměř polovinu celkové ceny elektřiny pro zákazníky. Lama energy, jeden z větších distributorů z Moravy, přiložil celý list tabulek. A také graf, podle kterého cena silové elektřiny za poslední dva roky vzrostla na trzích o šest set procent.Dalibor Martínek: Sny o levné dovolené se rozplývají. Budeme šetřit na elektřinu
Názory
ASEAN je mezinárodní organizace založená v roce 1967. Sdružuje Brunej, Filipíny, Indonésii, Kambodžu, Laos, Malajsii, Myanmar, Singapur, Thajsko a Vietnam. „Inflace potravin v zemích ASEAN byla o něco méně volatilní a více kontrolovaná než v minulosti, protože jsme hodně závislí na vnitroregionálním obchodu a existuje velká vládní podpora, abychom udrželi inflaci potravin,“ řekl Nagutha.
Varoval, že ceny se nakonec budou muset zvýšit, ačkoli vlády doufají, že nárůst bude pozvolný. „Obvykle je to velký šok, který způsobí na ulici spoustu neštěstí,” řekl. Inflace v jihovýchodní Asii roste, ale z historického hlediska zůstává nízká, řekl Nagutha, i když poznamenal, že se situace v nadcházejících měsících a čtvrtletích změní.
Ukrajina zatím osela jarními plodinami sedm milionů hektarů, což je o 25 až 30 procent méně než loni. Informoval o tom ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj. Země podle něj navzdory ruské invazi v dubnu vyvezla více než jeden milion tun obilí. Ukrajina byla v loňském roce čtvrtým největším světovým vývozcem kukuřice a šestým největším vývozcem pšenice.Ukrajina osela o pětinu méně hektarů pole než loni. Očekává problémy s vývozem úrody kvůli válce
Money
Světové ceny potravin se v dubnu poté, co se v březnu vyšplhaly na dosavadní několikaleté maximum, mírně snížily, i když jen o méně než procento, uvedla nedávno Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Obchod s obilím dále zatěžuje ruská blokáda ukrajinských přístavů. Ceny zůstávají poblíž maxim také kvůli obavám o letošní sklizeň právě na Ukrajině i ve Spojených státech amerických, další nárůst ale mírní větší dodávky z Indie, vyšší než očekávaný vývoz z Ruska a mírný pokles celosvětové poptávky v důsledku vysokých cen.
Potraviny přitom zdražovaly i loni, ještě před ruskou invazí na Ukrajinu. Světové ceny potravin se v loňském roce zvýšily v průměru o 28,1 procenta na nejvyšší hodnotu za deset let. Prudký nárůst přitom vykázaly všechny kategorie. Přispěla k tomu neúroda a vysoká poptávka. Ve své dnešní zprávě to uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). V prosinci ale ceny klesly.
Počet lidí, kteří ve světě trpí akutním nedostatkem jídla, roste alarmujícím tempem, varuje nejnovější zpráva OSN. Těch, kteří potřebují naléhavou potravinou pomoc už je na 193 milionů. A situace se bude v souvislosti s válkou na Ukrajině jen horšit. Ruská invaze na Ukrajinu zvýší počty hladovějících ve světě o miliony
Politika
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.