Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Guvernér NBS: Slovensko čeká letos i příští rok dvouciferná inflace

Peter Kažimír, guvernér NBS
ČTK

Slovenská ekonomika letos poroste o 1,4 procenta, uvádí ve své nové makroekonomické prognóze slovenská centrální banka. Ta svůj odhad výrazně zhoršila. V březnové prognóze ještě počítala s dvojnásobným tempem růstu. Inflace bude podle bankéřů letos i příští rok přes 10 procent.

Reklama

Horší výsledek ekonomiky proti předchozímu odhadu předpokládá Národní banka Slovenska (NBS) i na příští rok. Naopak inflace poroste rychleji a letos i v příštím roce přesáhne deset procent. Novou prognózu představil guvernér NBS Peter Kažimír, který je zároveň členem Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB). Avizoval také zpřísnění měnové politiky ECB.

„Inflace bude vyšší, než jsme původně čekali. V tomto a patrně i v příštím roce to bude dvouciferné číslo. Reálné mzdy budou klesat,” řekl Kažimír.

Za největší riziko pro slovenskou ekonomiku označil případný výpadek v dodávkách zemního plynu a dalších energií, na jejichž dovozu z Ruska je země závislá. Bratislava už minulý týden zaznamenala krácení dodávek ruského plynu, státní plynárny SPP ale začaly využívat nové kontrakty na dovoz této suroviny.

Koncern VW jedná s českou vládou o stavbě gigafactory na území Česka.

Svaz průmyslu: Válka a covid srazí letošní růst německé ekonomiky na 1,5 procenta

Německá ekonomika kvůli následkům pandemie nemoci covid-19 a ruské invaze na Ukrajinu letos vzroste jen o 1,5 procenta, tvrdí šéf vlivného Svazu německého průmyslu (BDI) Siegfried Russwurm. Svaz ještě na začátku roku počítal s meziročním růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 3,5 procenta.

Přečíst článek

Reklama

Po letošním zpomalení ekonomického růstu Slovenska ze tří procent loni by v příštím roce měla ekonomika vykázat růst o 1,9 procenta. V březnu ještě NBS očekávala více než dvouprocentní tempo růstu HDP. Změnu výhledu zdůvodnila kromě jiného dopady války na Ukrajině a covidovými uzávěrami v Číně, což zpomaluje oživení globální ekonomiky, prohlubuje logistické problémy a narušuje dodavatelské řetězce. Horší vývoj ekonomiky by ale na Slovensku neměl vyústit ve zvyšování nezaměstnanosti.

Inflace by podle unijní metodiky letos měla na Slovensku dosáhnout 10,4 procenta a v příštím roce až 11,1 procenta. Loni ceny zboží a služeb na Slovensku vzrostly o 2,8 procenta.

Vyšší inflace v eurozóně, do které patří i Slovensko, povede podle Kažimíra ke zpřísnění měnové politiky ECB už v červenci. „Po dekádě záporných úrokových sazeb přichází změna kurzu. Nepřichází ale raketový růst úroků,” řekl Kažimír.

NBS výhled ekonomického růstu Slovenska opakovaně zhoršila, výrazněji to bylo po ruské vojenské invazi na Ukrajinu. Loni v prosinci NBS ještě předpokládala, že slovenské hospodářství letos vykáže růst o 5,8 procenta.

Inflace zatěžuje i bohatší lidi

Inflace netíží jen Čechy. I americká střední třída se plácá od výplaty k výplatě

36 procent amerických zaměstnanců, kteří ročně vydělávají sto tisic dolarů a více (skoro dva a půl milionu korun) žije kvůli zvýšeným nákladům od výplaty k výplatě.

Přečíst článek

Které země zvýšily základní sazby? Mnohé hlásí rekord od dob globální krize. Tady je přehled

Které země zvýšily základní sazby? Mnohé hlásí rekord od dob globální krize. Tady je přehled

Základní úroková sazba v Česku je od loňského června sedm procent poté, co ji bankovní rada ČNB zvýšila o 125 bazických bodů na na nejvyšší míru od roku 1999. Podobný způsob boje s rapidní inflací ve světě za poslední rok zvolilo více než osm desítek zemí, vyplývá z údajů centrálních bank. Některé země, jako například Turecko či Rusko, jdou ale opačným směrem. Podívejte se na přehled sazeb ve vybraných zemích světa.

Přečíst článek

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let

S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Válka na Ukrajině snížila růst v Evropě a výrazně zvýšila inflaci

Válka snížila hospodářský růst Evropy, horší dopady teprve přijdou, uvádí studie švýcarské centrální banky

Přečíst článek
Ivan Šramko, bývalý guvernér Slovenské národní banky a člen dozorčí rady Trinity Bank

Exguvernér slovenské centrální banky Šramko: Představa, že by nějaká země EU zbankrotovala, je již nereálná

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme