Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Hlavně udržet krok s konkurencí. Jižní Korea investuje obří částku do umělé inteligence a čipů

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol
ČTK
 ČTK

Jižní Korea do roku 2027 investuje 9,4 bilionů wonů (155 miliard korun) do umělé inteligence ve snaze o udržení vedoucího postavení na světovém trhu špičkových polovodičových čipů, uvedl podle agentury Reuters jihokorejský prezident Jun Sok-jol.

Jižní Korea se snaží držet krok se zeměmi, jako jsou Spojené státy, Čína a Japonsko, které také masivně politicky a finančně podporují posilování dodavatelských řetězců polovodičů na svém území.

Polovodiče jsou klíčovým základem jihokorejské ekonomiky založené na vývozu. V březnu dosáhl vývoz čipů nejvyšší hodnoty za posledních 21 měsíců, a to 11,7 miliardy dolarů (273 miliard korun). To představuje téměř pětinu celkového exportu čtvrté největší asijské ekonomiky.

Umělá inteligence pohání úspěch. A osvícení manažeři to dobře vědí

Vědění a konání se v kontextu implementace a využití umělé inteligence (AI) ve firemním prostředí mohou jevit jako dva paralelní světy, které vyžadují zcela odlišné sady dovedností, zvláště z pohledu CEO. Zatímco pochopení možností a omezení AI je zásadní pro strategické rozhodování, přeměna tohoto poznání na konkrétní akce a výsledky je klíčem k udržitelnému úspěchu podniku.

Přečíst článek

Nad rámec investice Soul zřídí fond v hodnotě 1,4 bilionu wonů na podporu firem vyrábějících polovodiče s AI. S pomocí investic a fondu plánuje Jižní Korea výrazně rozšířit výzkum a vývoj v oblasti čipů s umělou inteligencí, jako jsou umělé neuronové procesory (NPU) a paměťové čipy nové generace s vysokou propustností paměti, uvedla vláda v prohlášení.

Jihokorejské úřady budou rovněž podporovat vývoj nové generace umělé obecné inteligence (AGI) a bezpečnostních technologií, které přesahují nynější modely. Společnost OpenAI, která svým chatbotem ChatGPT spustila horečku kolem umělé inteligence, definuje AGI jako autonomní systémy, které překonají člověka ve většině ekonomicky hodnotných úkolů.

Prezident Jun stanovil cíl, aby se Jižní Korea stala jednou ze tří nejvýznamnějších zemí v oblasti technologií AI včetně čipů a do roku 2030 zaujala nejméně desetiprocentní podíl na celosvětovém trhu polovodičů.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme