Hodnota majetku ruských miliardářů se za poslední rok zvýšila o 152 miliard dolarů

Hodnota majetku ruských dolarových miliardářů se za poslední rok zvýšila o 152 miliard dolarů (zhruba 3,3 bilionu korun), tedy o více než dvě pětiny. Přispěly k tomu vysoké ceny přírodních zdrojů a obnovování hodnoty majetku po propadu, který nastal bezprostředně po začátku ruského útoku na Ukrajinu. Na předválečnou úroveň se však hodnota majetku ruských miliardářů ještě nevrátila. Uvedla to podle agentury Reuters ruská verze časopisu Forbes.
Podle Forbesu má Rusko nyní 110 dolarových miliardářů, tedy o 22 více než před rokem. Celková hodnota jmění těchto miliardářů se za poslední rok zvýšila na 505 miliard dolarů (téměř 11 bilionů korun) z 353 miliard dolarů. Počet ruských miliardářů stoupl, ačkoli ze seznamu vypadlo pět osob, které se vzdaly ruského občanství, upozornil Forbes.
Nejbohatším Rusem je podle časopisu Andrej Melničenko, který získal velké jmění díky podnikání v oblasti hnojiv. Forbes odhaduje, že celková hodnota Melničenkova majetku se za poslední rok více než zdvojnásobila na 25,2 miliardy dolarů (zhruba 540 miliard korun).
Druhé místo obsadil s majetkem v hodnotě 23,7 miliardy dolarů Vladimir Potanin, který je největším akcionářem těžařského gigantu Nornickel. Za ním následuje většinový vlastník oceláren NLMK Vladimir Lisin s majetkem 22,1 miliardy dolarů, který se před rokem nacházel na prvním místě.
Nejbohatším člověkem na světě je letos podle 37. ročníku žebříčku časopisu Forbes šéf podniku na prodej luxusního zboží LVMH Bernard Arnault. Majetek tohoto francouzského podnikatele časopis vyčíslil na 211 miliard dolarů (4,5 bilionu korun). Seznam nejbohatších lidí z Česka vede Renáta Kellnerová, do světového žebříčku dolarových miliardářů se poprvé dostalo 11 Čechů.
Bernard Arnault je opět na vrcholu, mezi dolarovými miliardáři je jedenáct Čechů
Leaders
V roce 2021, tedy před zahájením ruského útoku na Ukrajinu, činila podle Forbesu souhrnná hodnota majetku ruských miliardářů 606 miliard dolarů. Rusko zahájilo útok na Ukrajinu 24. února loňského roku. Následně se stalo terčem rozsáhlých hospodářských sankcí ze strany západních zemí.
Ruská ekonomika v loňském roce klesla o 2,1 procenta. Prognózy, včetně odhadů ruských úřadů, přitom těsně po začátku útoku ruských vojsk na Ukrajinu předpovídaly, že ruská ekonomika vykáže za rok 2022 více než desetiprocentní pokles.
Mezinárodní měnový fond tento měsíc zvýšil odhad letošního růstu ruské ekonomiky na 0,7 procenta z dříve očekávaných 0,3 procenta. Odhad hospodářského růstu v příštím roce však snížil na 1,3 procenta z 2,1 procenta.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.