Hodnota majetku ruských miliardářů se za poslední rok zvýšila o 152 miliard dolarů
Hodnota majetku ruských dolarových miliardářů se za poslední rok zvýšila o 152 miliard dolarů (zhruba 3,3 bilionu korun), tedy o více než dvě pětiny. Přispěly k tomu vysoké ceny přírodních zdrojů a obnovování hodnoty majetku po propadu, který nastal bezprostředně po začátku ruského útoku na Ukrajinu. Na předválečnou úroveň se však hodnota majetku ruských miliardářů ještě nevrátila. Uvedla to podle agentury Reuters ruská verze časopisu Forbes.
Podle Forbesu má Rusko nyní 110 dolarových miliardářů, tedy o 22 více než před rokem. Celková hodnota jmění těchto miliardářů se za poslední rok zvýšila na 505 miliard dolarů (téměř 11 bilionů korun) z 353 miliard dolarů. Počet ruských miliardářů stoupl, ačkoli ze seznamu vypadlo pět osob, které se vzdaly ruského občanství, upozornil Forbes.
Nejbohatším Rusem je podle časopisu Andrej Melničenko, který získal velké jmění díky podnikání v oblasti hnojiv. Forbes odhaduje, že celková hodnota Melničenkova majetku se za poslední rok více než zdvojnásobila na 25,2 miliardy dolarů (zhruba 540 miliard korun).
Druhé místo obsadil s majetkem v hodnotě 23,7 miliardy dolarů Vladimir Potanin, který je největším akcionářem těžařského gigantu Nornickel. Za ním následuje většinový vlastník oceláren NLMK Vladimir Lisin s majetkem 22,1 miliardy dolarů, který se před rokem nacházel na prvním místě.
Nejbohatším člověkem na světě je letos podle 37. ročníku žebříčku časopisu Forbes šéf podniku na prodej luxusního zboží LVMH Bernard Arnault. Majetek tohoto francouzského podnikatele časopis vyčíslil na 211 miliard dolarů (4,5 bilionu korun). Seznam nejbohatších lidí z Česka vede Renáta Kellnerová, do světového žebříčku dolarových miliardářů se poprvé dostalo 11 Čechů.Bernard Arnault je opět na vrcholu, mezi dolarovými miliardáři je jedenáct Čechů
Leaders
V roce 2021, tedy před zahájením ruského útoku na Ukrajinu, činila podle Forbesu souhrnná hodnota majetku ruských miliardářů 606 miliard dolarů. Rusko zahájilo útok na Ukrajinu 24. února loňského roku. Následně se stalo terčem rozsáhlých hospodářských sankcí ze strany západních zemí.
Ruská ekonomika v loňském roce klesla o 2,1 procenta. Prognózy, včetně odhadů ruských úřadů, přitom těsně po začátku útoku ruských vojsk na Ukrajinu předpovídaly, že ruská ekonomika vykáže za rok 2022 více než desetiprocentní pokles.
Mezinárodní měnový fond tento měsíc zvýšil odhad letošního růstu ruské ekonomiky na 0,7 procenta z dříve očekávaných 0,3 procenta. Odhad hospodářského růstu v příštím roce však snížil na 1,3 procenta z 2,1 procenta.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.