Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Hodnota IPO akcií je letos na rekordu, tempo ze začátku roku ale zvolňuje

Býčí trh na Wall Street
Pixabay

Zájem o primární veřejné nabídky (IPO) akcií ve světě se ve třetím čtvrtletí zmírnil z prudkého tempa na začátku roku.

Za prvních devět měsíců ale hodnota více než dvou tisíc primárních nabídek činila 412 miliard dolarů (9,1 bilionu korun), což je více než dvojnásobek ve srovnání se stejným obdobím loni a zároveň nejvyšší hodnota od roku 2000. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila společnost Refinitiv.

V dubnu se téměř čtyřapůlnásobně se zvýšila výroba aut.

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla podle zpřesněného odhadu o 8,1 procenta

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 8,1 procenta, uvedl ve zpřesněném odhadu Český statistický úřad.

Přečíst článek

V samotném třetím čtvrtletí primární nabídky vynesly zhruba 94,6 miliardy dolarů, což ve srovnání s druhým čtvrtletím představuje pokles o 26,3 procenta. Aktivita se zmírnila kvůli letním dovoleným a kvůli postupu Spojených států, které změnily přístup k registraci čínských akcií v USA. Učinily tak po zásahu Pekingu proti společnosti DiDi Global několik dní po jejím vstupu na newyorskou burzu.

Celkem za devět měsíců nabídlo akcie 486 společností specializujících se na akvizice, označovaných jako SPAC. Tyto firmy získaly z nabídek celkem 127,7 miliardy dolarů.

Mezi významné nabídky ve třetím čtvrtletí patřilo uvedení akcií obchodní aplikace Robinhood Markets v hodnotě 2,1 miliardy dolarů v New Yorku a jihokorejské softwarové firmy Krafton. Ta získala na burze v Soulu více než 3,7 miliardy dolarů.

Čínské firmy na burze stagnují

Největší letošní nabídkou je prodej akcií čínské internetové firmy Kuaishou Technology v objemu 5,4 miliardy dolarů.

V červenci předseda americké Komise pro cenné papíry a burzy Gary Gensler požádal o pozastavení primárních nabídek akcií čínských společností ve Spojených státech a chce, aby úřady získaly více informací o jejich zahraniční struktuře a regulačních rizicích, kterým čelí v Číně. Vstupy čínských firem na burzu se kvůli tomu zastavily, když za sedm měsíců jejich hodnota činila rekordních 12,8 miliardy dolarů.

Universal music group, ilustrační foto

Fúze a akvizice boří rekordy. Jejich hodnota letos už překonala 4,3 bilionu dolarů

Hodnota fúzí a akvizic v celém světě ve třetím čtvrtletí vzrostla o 38 procent na rekordních 1,52 bilionu dolarů.

Přečíst článek

Oblíbené mezi investory zůstávají technologické společnosti, mezi debutanty na trhu však byla řada různých odvětví. V Evropě vstoupila na amsterodamskou burzu nahrávací společnost Universal Music, jež se stala nejhodnotnější firmou, která letos debutovala na evropském trhu.

Mezi očekávané nabídky nyní patří akcie automobilky Volvo Cars a divize nákladních aut společnosti Daimler. Ve čtvrtém čtvrtletí by se zájem o nabídky mohl podle analytiků opět zvýšit.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Konec paniky na trzích. Americké akcie už zase letí vzhůru

Konec paniky na trzích. Americké akcie už zase letí vzhůru. Nakupují hlavně drobasové

Přečíst článek
Doporučujeme