Hospodářská komora žádá zvýšení limitu pro povinné DPH

Již 17 let se nezměnil limit pro povinné přihlášení se k odvodům DPH. Za tu dobu přitom průměrná mzda vzrostla na dvojnásobek, argumentuje Hospodářská komora.
Hospodářská komora po nové Sněmovně, která by měla vzejít z říjnových voleb, bude žádat zvýšení limitu pro registraci podnikatelů k dani z přidané hodnoty. Stát podle ní tuto sazbu neupravil 17 let, nezohlednil tak mzdový ani cenový vývoj.
Plátcem DPH se v současné době podle zákona musí stát každý podnikatel, který za posledních 12 měsíců dosáhl obratu přes jeden milion korun. Hranice by podle komory měla být od příštího roku 2,1 milionu korun. Stát by měl zároveň zvýšit limit pro paušální daň. Zvýšením hranice pro povinnou registraci k DPH by se podle komory podnikatelům snížila administrativní náročnost podnikání.
Ekonomové Lukáš Kovanda a Ilona Švihlíková se střetli v debatě na CNN Prima NEWS. Shodli se na tom, že udržet stávající daně po volbách bude nereálné.
Zvýšení daní je nevyhnutelné, shodli se ekonomové
Money
„Pokud se podnikatel stane plátcem DPH, přibudou mu totiž nové povinnosti a zákazníkům zvyšují cenu zboží nebo služeb o DPH. Musí řádně zaevidovat daňové doklady, v průběhu roku zpracovávat a pravidelně podávat daňová přiznání k DPH, sestavovat kontrolní hlášení a v některých případech i souhrnné hlášení pro Evropskou unii. To zvyšuje režijní náklady podnikatele a časovou náročnost podnikání,“ uvedla v návrhu Hospodářská komora. Nadále by podle ní ale měla zůstat zachována možnost dobrovolné registrace k DPH bez ohledu na výši tržeb.
Limit Česká republika podle komory nezměnila od svého vstupu do Evropské unie, například mzdy ale za tu dobu vzrostly na dvojnásobek. Průměrná mzda v roce 2004 podle komory činila 17.466 korun, letos podle odhadu HK dosáhne téměř 37 tisíc korun.
Výhodné pro podnikatele i stát
Práh pro registraci k DPH by měl být podle HK sjednocen také s limitem pro uplatnění výdajového paušálu. Ten podle ní snižuje administrativu u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) i státní správy, a je stanoven na hranici právě dvou milionů korun.
Češi v průměru stráví prací 36 let svého života, více než většina obyvatel EU. A zároveň se dožívají nižšího věku, než většina obyvatel EU.
Lukáš Kovanda: Z práce rovnou do hrobu. Češi stráví v práci 36 let, nejvíc z EU
Názory
Stát by podle HK měl na dva miliony korun zvednout také hranici pro možnost využití paušální daně. Nyní je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do jednoho milionu korun. Zavedena byla od letošního ledna.
„Hospodářská komora podporuje i variantu, že by u paušální daně byl zcela zrušen příjmový strop, a možnost paušalizace tzv. přímých odvodů se tak vztahovala na všechny OSVČ, čímž by došlo k plošnějšímu snížení administrativní zátěže jak na straně podnikatelů, tak i na straně finančních úřadů,“ uvedla dále komora. Podmínkou v tomto případě ale podle ní je, aby daň z příjmů a platby na sociální a zdravotní pojištění byly nastavené tak, aby pro plátce byl vstup do paušálního režimu motivační.
To se jen tak nevidí. Výdělky ve veřejné sféře rostou dvojnásobným tempem oproti sféře soukromé.
Mzdy ve veřejné sféře rostly o 18 procent, dvakrát rychleji než v té soukromé
Money
Prvních pět epizod globálního hitu Netflix uveřejnil 3. září. Posledních pět dílů nabídne 3. prosince.
Závěr Papírového domu je tu. Hned zamířil do TOP 10 seriálů českého Netflixu
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.