Hotovost? Nikoliv. Češi preferují platbu kartou, její používání se zvýšilo
Češi čím dál víc upřednostňují placení kartou. Zatímco v roce 2018 zákazníci platili bezhotovostně ve 46 procentech případů, nyní v 59 procentech. Pokud by nenaráželi na obchodníky, kteří karty nepřijímají, byly by bezhotovostní víc než tři čtvrtiny plateb v ČR. Vyplývá to z průzkumu, který udělal poskytovatel karet Mastercard mezi 1200 respondenty.
Češi podle autorů průzkumu preferují bezhotovostní platbu i v případě, že u sebe mají dostatek hotovosti a bankovky a mince vnímají jako nutnou rezervu, kterou mají v peněžence někdy i týdny bez využití. Tento přístup deklarovala více než polovina oslovených lidí, uvedli.
Z míst, kde by Češi uvítali možnost platit kartou nejvíce, vedou podle průzkumu lékaři. U nich by chtělo bezhotovostně platit 40 procent. Na trzích 38 procent, na úřadech 23 procent a v restauracích 22 procent. Dvě třetiny zákazníků od nákupu odradí, když obchodník karty neakceptuje.
Německé hospodářství bude ve třetím čtvrtletí pravděpodobně pokračovat ve stagnaci, předpověděla německá centrální banka. Ve své pravidelné měsíční zprávě o vývoji ekonomiky rovněž varovala, že cenové tlaky zůstávají vysoké a narůstá riziko, že inflace se bude po delší dobu držet nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky.Německá ekonomika se nadále nachází ve slabé fázi a bude stagnovat
Money
„Za poslední roky se v Česku pravidelně zvyšuje počet terminálů a desítky tisíc obchodníků si vyzkoušely, jaké výhody jim přijímání karet přináší. Efekt na nárůst obratu je evidentní,“ uvedl ředitel rozvoje prodeje Mastercard pro ČR a Slovensko Martin Dolejš.
Zároveň s tím, jak se placení digitalizuje, taky roste počet lidí, kteří při nákupech používají jenom mobil nebo hodinky a klasickou fyzickou platební kartu nemají nebo si ji nechávají jen jako zálohu. Tvrdí to více než třetina respondentů. Čím dál víc lidí platí podle autorů průzkumu kartou vše, i malé platby kolem dvaceti korun.
Bezhotovostní platby se stále více prosazují rovněž v dobročinnosti a charitě. Prodejci, kteří přijímají bezhotovostní platby, si navíc podle společnosti Mastercard vydělají o pětinu více. V posledních dvou letech věnovalo peníze potřebným 62 procent Čechů. Nejčastěji v poslední době přispívali na pomoc Ukrajině, dále posílali peníze organizacím, které pomáhají lidem se zdravotním postižením, lidem bez domova a zvířatům.
Čínská centrální banka v pondělí podle očekávání podruhé za tři měsíce snížila jednu ze svých klíčových úrokových sazeb. Chce tak povzbudit váznoucí ekonomické oživení po pandemii covidu-19. Jiné sazby ale ponechala beze změn, což podle agentury Reuters překvapilo investory a vedlo k poklesu čínských akcií.Čínská centrální banka povolila šrouby méně, než se čekalo. Akcie letí dolů
Money
Za neochotou některých obchodníků přijímat platby kartou může být podle odborníků snaha snížit daňové odvody. „Za rozhodnutím obchodníka nepřijímat platební karty může být směs více různých motivů. Obchodník může mít pocit, že práce s hotovostí je pro něj levnější než provoz terminálu, nebo že zájem ze strany klientů o platbu kartou není dost velký. Ale také může jít o obchodníkovu snahu snížit svou daňovou povinnost," uvedl analytik České spořitelny Michal Skořepa.
Senát letos v únoru zamítl iniciativu skupiny senátorů kolem Jitky Chalánkové z klubu ODS a TOP 09 k ústavnímu zakotvení práva na platbu v hotovosti. Chalánková poukazovala na obavy lidí z toho, že se bezhotovostní platby stanou v souvislosti s rozvojem digitalizace buď povinnými, nebo že hotovostní úhrady zcela vytlačí. V červnu Chalánková uvedla, že chystá návrh, který by zakotvil právo občanů nevyužívat informační technologie. Doplnil by podle ní její původní návrh na uzákonění práva na platby v hotovosti.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.