Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Hra na nervy? Plynovod Jamal se téměř zastavil, ceny plynu vyletěly nahoru

Plynovod Jamal, ilustrační foto
ČTK/AP
Lukáš Kovanda

Dodávky plynu plynovodem Jamal, kterým surovina teče z Ruska do Německa, se v pátek ráno takřka zastavily. Burzovní cena plynu v EU přitom vyskočila až na 133 eur za megawatthodinu, jako plyne z dat Bloombergu. To je nejvyšší úroveň od 11. března, tedy za poslední tři týdny. Z cenového vývoje plynu je patrný návrat citelné nervozity na trh.

Trh hodnotí vývoj toku plynu plynovody z Ruska do evropských zemí nyní obzvláště citlivě, neboť nejistota kolem ruských dodávek znatelně narůstá. Zastavení dodávek jedním z plynovodů však nemusí znamenat nic závažného, dochází k němu poměrně běžně. Kreml však přesto může takovým zásahem vyslat určitý signál. Ví, jak je nyní atmosféra na trhu zjitřená.

Rusko včera uvedlo, že bude v dodávkách plynu pokračovat i přesto, že se zatím z evropskými zeměmi nedohodlo na způsobu platby. Od minulého týdne Kreml za svůj plyn žádá rubly, což ale evropské země vesměs odmítají. Země EU to považují za porušení smluv. Podobně to vidí i velké evropské petrochemické společnosti jako OMV, které mají přímé kontrakty s ruským Gazpromem.

Dodávky plynu, které se realizují dnes, se budou platit ve druhé polovině dubna nebo v květnu, což oběma stranám dává ještě čas situaci řešit. Je možné, že naleznou nějaké kompromisní řešení. Jinak to bude „hra nervů“ na to, kdo „ucukne“ jako první. Právě tato nervozita kriticky zvyšuje nejistotu na trhu, a tedy také cenu plynu. Trh leká každý náznak možného přerušení dodávek.

Gazprom, Německo

Vyvlastnění a zestátnění Gazpromu a Rosněfťu. I o tom uvažují Němci

Německé ministerstvo hospodářství kvůli obavám ohledně dodávek energie uvažuje o vyvlastnění a zestátnění německých divizí ruských energetických společností Gazprom a Rosněfť.

Přečíst článek

Úřad práce, ilustrační foto

Od začátku války našlo v Česku práci sedm tisíc Ukrajinců. Nejčastěji nastoupili na méně kvalifikované pozice

Pracovní úřad aktuálně eviduje téměř 30 tisíc volných míst vhodných pro ukrajinské občany prchající před válkou. Dalších minimálně deset tisíc jich může nabídnout i gastronomický sektor, který ale zpravidla zaměstnance hledá mimo úřady práce.

Přečíst článek

>>>>>> K plynové krizi čtěte více zde <<<<<<

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme