Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Hrozba kyberútoků roste. Škody z internetových podvodů jdou do stamilionů

Kdyberbezpečnost
Pixabay
Stanislav Šulc
sta

Policie ČR registruje jen do konce letošního října 15 409 trestných činů spáchaných v kyberprostoru, zatímco za celý rok 2021 to bylo 9518 a před deseti lety pouze 2195. Okradených jsou desetitisíce a škody jsou ve stovkách milionů korun. Podle České bankovní asociace připadá na jednoho poškozeného klienta škoda v průměru 161 500 korun. Policie spolu s ČSOB pokračuje v kampani Volač a Klikač, aby upozornila na nebezpečí na síti.

Počty online podvodů neustále narůstají. A zvláště nyní před Vánoci je daleko větší pravděpodobnost, že se s nějakou hrozbou setká každý uživatel internetu. 

Navíc podle odborníků značně roste i kvalita a sofistikovanost těchto útoků. „V posledních letech u online podvodů zaznamenáváme prvky organizovaného zločinu s mezinárodním přesahem. Odhalování je zde velmi složité a zdlouhavé, a proto je potřeba, aby se každý choval obezřetně a nenechal se nachytat,“ vysvětluje Tomáš Kubík, náměstek policejního prezidenta pro Službu kriminální policie a vyšetřování.

Kyberzločiny v roce 2022 ČSOB

I proto Policie ČR společně s ČSOB spustila preventivní kampaň s názvem Volač a Klikač, aby zvýšila povědomí o této problematice, varovala před kyberpodvodníky a ukázala, na co si dát pozor.

Na investice do bezpečnosti a prevence vynakládáme ročně stamiliony korun. Nejlepší prevencí jsou přitom obezřetnost a informovanost,“ připomíná Petr Hutla, člen představenstva ČSOB.

Kyberzločiny_2022 ČSOB

Na co si dát pozor?

Policie ČR registruje jen do konce letošního října 15 409 trestných činů spáchaných v kyberprostoru, zatímco za celý rok 2021 to bylo 9 518 a před deseti lety pouze 2 195. Okradených jsou desetitisíce a škody jsou ve stovkách milionů korun. Podle České bankovní asociace připadá na jednoho poškozeného klienta škoda v průměru 161 500 korun.

Zesíleným útokům tak mohou efektivněji čelit lidé obeznámení s několika základními pravidly.

„Ta jsou přitom velmi jednoduchá. Chceme naučit lidi, aby si před každým kliknutím na odkaz v SMS zprávě nebo v e-mailu či před zodpovězením otázky volajícímu sami položili dotaz: Nechce mě náhodou okrást? Nemůže to být náhodou podvodník?“ vysvětluje manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB Petr Vosála. Podle něj je přitom důležité znát hlavní pravidlo: Banky nikdy nepožadují citlivé osobní informace nebo data o účtech nebo platebních kartách, protože své klienty znají. „V případě nejistoty a pochybností je nejlepší vždy kontaktovat přímo klientská centra bank, která fungují nonstop a jejichž pracovníci si s takovou situací dokážou poradit,“ dodává Vosála.

Kampaň Policie ČR a ČSOB

5 základních rad, jak nenaletět:

• Mějte na paměti, že podvodníci umí napodobit jakékoliv telefonní číslo i e-mailovou adresu

• Dejte pozor, podvodníci se vydávají za bankéře i policisty a působí věrohodně

• Nikomu nesdělujte žádné citlivé informace

• Vaše banka nepotřebuje znát váš PIN, ale podvodníci ano

• Buďte obezřetní – nenechte se vmanipulovat do časové tísně a vše si ověřujte z více zdrojů

Další info: https://www.csob.cz/portal/branteserozumem

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Obětí kyberzločinců může být kdokoliv. Miliony z účtu vyluxují během chvilky, varují banky

Obětí kyberzločinců může být kdokoliv. Miliony z účtu vyluxují během chvilky, varují banky

Přečíst článek
Doporučujeme