Hypoteční horečka neklesá. Objem úvěrů na bydlení byl v dubnu druhý nejvyšší

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v dubnu 29 miliard korun, Je to sice o 11 miliard korun méně než v březnu, duben je přesto s velkým odstupem druhým nejsilnějším měsícem ve statistice od roku 2014. Ve srovnání s loňským dubnem je to o 86 procent více. Vyplývá to ze statistik České národní banky a České bankovní asociace.
„Statistika ČNB potvrzuje to, co už delší dobu hlásí banky i realitní makléři, že obrovské prodeje hypotečních úvěrů pokračují. Prodeje začaly růst v červnu 2020, a přestože se to zdálo nemožné, od ledna 2021 ještě zrychlily,” uvedl poradce asociace Vladimír Staňura.
Index RPSN (průměrná roční procentní sazba nákladů) podle statistiky ČNB byl v dubnu u hypotečních úvěrů 2,15 procenta. Proti březnu tedy stoupl o 0,03 procentního bodu. Úroková sazba vzrostla rovněž o 0,03 procentního bodu na 2,01 procenta.
„Průměrná úroková sazba překonala hranici dvou procent. Přes dvě procenta byla průměrná úroková sazba po celý minulý rok a vzhledem ke tříprocentní inflaci se dá očekávat, že úrokové sazby hypoték nabraly směr vzhůru a v tomto trendu vytrvají delší dobu. RPSN naproti tomu nikdy pod dvě procenta neklesla, a proto i ona půjde postupně pomalu nahoru,” upozornil Staňura.
Refinancování hypotečních úvěrů od bank a stavebních spořitelen, tedy přechod k jiné bance, za duben kopírovalo vývoj nových úvěrů a s objemem 9,5 miliardy korun představovalo druhý nejsilnější měsíc v historii statistik ČNB od roku 2014.
Dlouhodobý vývoj podle Staňury ukazuje, že refinancování od dubna 2020 stále roste a od srpna loňského roku navíc neuvěřitelně zrychlilo. Dubnový objem refinancování představuje 33 procent nových obchodů. Tak vysoký podíl refinancování byl pouze v březnu. „Klienti se chovají racionálně a hledají způsob, jak si zlevnit starší hypotéku a snížit měsíční splátky. Často je k tomu motivují i finanční poradci. Tato situace bude trvat i nadále až do doby, kdy se zvednou úrokové sazby tak, aby se přechod k jiné bance nevyplatil,” dodal Staňura.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.