Hypoteční sazby ještě nikdy nerostly rychleji, trh s úvěry na bydlení už se ochlazuje
Průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu zaznamenala v lednu nový rekordní nárůst téměř o půl procentního bodu na 3,43 procenta ročně. Zrychlení růstu úroků se podepsalo i na objemu poskytnutých hypoték. Hypoteční trh ochlazuje, výrazněji v tomu bude pokračovat i v dalších měsících, uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Růst průměrné úrokové sazby v lednu dál zrychloval na hodnotu 3,43 procenta. Zatímco v listopadu vzrostla průměrná sazba hypoték o 16 bazických bodů, v prosinci to již bylo o 29 bazických bodů a v lednu dokonce o 44 bazických bodů.
Průměrná výše hypotéky se po prosincovém propadu opět vrátila k růstu. Během ledna vzrostla průměrná hypotéka na 3 249 234 korun a zůstala tak jen krůček od dosud rekordní výše průměrné hypotéky z listopadu 2021, kdy se vyšplhala na 3 272 369 korun.
Délka fixace se zkracuje
„Aktuálně činí průměrná výše hypotéky téměř 3,3 milionu korun, zatímco v lednu 2021 to bylo 2,6 milionu korun,“ uvedl Vojtěch Prokop z hypotečního tržiště Zaloto.
Délka žádané fixace se podle něj naopak nadále zkracuje. „Zatímco prakticky celý loňský rok se průměrná délka fixace prodlužovala a opakovaně atakovala hranici pět let, nyní už třetí měsíc v řadě klesá. V lednu činila průměrně 4,55 roku, což je hodnota, pod kterou se naposledy trh pravidelně pohyboval na podzim roku 2020. Očekáváme, že lidé budou dále volit kratší fixace v délce tři, maximálně pět let, a průměrná délka fixace bude ještě klesat,” dodal Prokop.
Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypoteční úvěry za 32,6 miliardy korun, což je proti prosinci více než čtvrtinový pokles. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu. Meziměsíční propad téměř o 12 miliard korun jde podle asociace výrazně nad rámec běžného lednového zpomalení.Hypotéky se v lednu propadly, v objemu o čtvrtinu. Sazby dál rostly
Money
Poptávka výrazněji spadne na jaře
Za měsíc leden banky poskytly „jen” 7 045 úvěrů v celkové hodnotě 22,89 miliardy korun, což je propad o 30 procent ve srovnání s prosincem loňského roku. „Otázkou zůstává, zda i zbytek roku bude pokračovat v takto nízkých číslech a zda po rekordním loňském roku nepřijde opět rok rekordní jen na opačné straně spektra,“ nastínil možný vývoj Sýkora.
V meziročním srovnání ale k žádnému dramatickému propadu objemů zatím nedošlo. Naopak. Objem poskytnutých hypoték letos v lednu ve srovnání s tím loňským začátkem roku sice nepatrně poklesl, oproti předešlým letům však výrazně posílil. Například ve srovnání s rokem 2019 vzrostl na více než dvojnásobek.
„Očekáváme že únor naváže na lednové výsledky a hypoteční poptávka zatím nijak výrazně klesat nebude,” odhadl Prokop.
„V dalších měsících ale zřejmě dojde k výraznějšímu ochlazení hypotečního trhu. Od dubna navíc začnou platit přísnější podmínky poskytování hypoték, které některým zájemcům zamezí v získání hypotéky,“ doplnil Sýkora.
Sen o vlastnickém bydlení se pro mnoho Čechů rozplynul. Nemají totiž na hypotéku. A ze zápisu z jednání bankovní rady ČNB navíc plyne, že drahé zřejmě zůstanou déle, než mnozí čekají.Lukáš Kovanda: Zájem Čechů o hypotéky opadá, jsou pro ně příliš drahé
Názory
Relativně příznivé podmínky a především pesimistický výhled do dalších fází roku se až nečekaně výrazně promítl také do vyššího zájmu o refinancování. „V lednu vzrostl oproti prosinci téměř dvojnásobně. Přesto očekáváme, že tento trend nevydrží dlouho. Vzhledem k tomu, že v průběhu roku dojde k dalšímu růstu sazeb, zájem o refinancování bude spíše klesat,” dodal Prokop.
Z těchto důvodů experti zájemcům o vlastní bydlení doporučují řešit hypotéku ještě před koncem tohoto čtvrtletí.
Průměrná sazba se letos v lednu dostala na podobnou úroveň, na které se pohybovala naposledy v září 2012. V té době se ovšem sazby nacházely ve fázi poklesu a Česká národní banka (ČNB) postupně od června 2012 snižovala základní úrokovou sazbu až na 0,05 procenta.
V loňském roce naopak začala ČNB v červnu se zvyšováním sazeb z 0,25 až na prosincových 3,75 procenta. Na letošním prvním měnověpolitickém jednání v únoru rozhodla bankovní rada o dalším razantním zvýšení základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu až na 4,5 procenta.
„Rychlý nárůst základní sazby se s určitým zpožděním propisuje i do hypotečních sazeb. V současné době se nabídkové sazby hypoték již přibližují – a v některých bankách i překračují – hranici pět procent ročně,“ dodal Sýkora.
Do druhé poloviny letošního roku by pak podle něj mohly vkročit s hodnotou kolem 5,5 procenta ročně. Na konci letošního roku by ale mohla ČNB začít základní sazby opět snižovat.
Zdražování nemovitostí v Česku ani v závěrečném loňském čtvrtletí neustalo. Nejvyšší cenový růst postihl pozemky, které meziročně zdražily o 23,2 procenta. Na vině jsou zastaralé územní plány měst, které živí spekulativní nákupy pozemků od nich vzdálených. Vyplývá to z HB Indexu sestavovaného Hypoteční bankou.Ceny pozemků trhají rekordy. I ty vzdálenější od měst zdražuje zájem spekulantů
Money
Ačkoli rostoucí sazby České národní banky část poptávky po nemovitostech zmrazí, na cenu naopak bude tlačit rostoucí zájem o financování nemovitostí v eurech, tvrdí Director Real Estate and Corporate Finance Trinity Bank Jiří Vančura. Výnosy z nájmů přitom přišly o svůj tradiční hlavní smysl a nepokryjí ani inflaci, dodává v rozhovoru pro newstream.cz.Levnější byty nečekejte. Přinesla by je jedině velká finanční krize, říká realitní odborník
Leaders
Stavební spořitelny v současnosti nabízejí u nových smluv úročení jedno procento či 1,5 procenta. V porovnání se spořícími účty jde zhruba o poloviční zhodnocení. Při započítání státní podpory však jde úrok až k pěti procentům. Částka, kterou ale lze takto zhodnotit, je omezená. A stavební spořitelny se zatím příliš k růstu základního úroku nemají.Spořit na stavebním spoření se teď nevyplatí. Drží ho jen státní podpora
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.