Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Hypotéka je pro čtvrtinu mladých nedostupná. Kdo ji má, musí výrazně šetřit

Mladí mají se splácením větší problémy
iStock
 ČTK

Pro třiadvacet procen lidí ve věku 25 až 34 let jsou úvěry na vlastní bydlení nedostupné. Mohou za to vysoké úrokové sazby. Lidé, kteří už hypotéku mají, tak často musejí kvůli zvýšeným úrokům výrazně šetřit. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK. Ten se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.

Největší problém s dostupností hypoték mají právě lidé ve věku 25 až 34 let, nejčastěji se ale kvůli zvýšení úrokové sazby po skončení fixace musejí uskromnit 11 procent lidí ve věku 35 až 44 let 11 procent. Více než pětina respondentů ve věku 25 až 34 let nicméně uvádí, že bez velkých obtíží zvládá splácet svůj úvěr na bydlení i po zvýšení úrokové sazby. Stejně je na tom i 21 procent respondentů ve věku 35 až 44 let.

Nedostupnost hypoték trápí více ženy než muže, kteří také častěji bez problému zvládají i vyšší splátky po skončení fixace úrokové sazby. Nejčastěji se kvůli vyšším splátkám musejí uskromnit domácnosti se dvěma dětmi.

Zatím  se splácí

„Jen naprosté minimum respondentů průzkumu uvádí, že jsou nové splátky jejich hypotéky tak vysoké, že musejí svoji nemovitost prodat, pouhé jedno procento, nebo si na splátky půjčit v rámci rodiny nebo u jiné instituce, což vnímáme jako pozitivní zjištění. Zadlužovaní kvůli splácení jiných půjček je vysoce rizikové a může vést k dluhové pasti,“ uvedla generální ředitelka KRUK Jaroslava Palendalová.

Nemáte na vlastní? Družstevní byty lze pořídit levněji. Kde na ně vzít peníze

Družstevní byty mají v České republice mnohaletou tradici a v posledních letech zažívají renesanci. Do těchto obvykle panelových bytů se zřejmě pro jejich nižší pořizovací cenu stěhuje řada mladých rodin. a upřednostňuje tak družstevní formu vlastnictví před jinou. Jedním z důvodů může být například nižší pořizovací cena. Pokud ale kupující nemají k dispozici hotovost a musí nový byt financovat úvěrem, mohou narazit na problém. Hypotéka na družstevní nemovitost má totiž svá specifika.

Přečíst článek

Vysoké splátky trápí především podnikatele a živnostníky a obyvatele z Vysočiny nebo z Královéhradeckého kraje. „Největší problém s dostupností hypoték uvádějí paradoxně zaměstnanci v oboru finančních a pojišťovacích služeb, následovaní lidmi z oboru zemědělství a lesnictví. Nejmenší potíže se splácením mají lidé pracující v oboru informačních technologií a telekomunikací,“ dodala Palendalová.

Průzkum podle ní neodhalil zásadní souvislost mezi dostupností hypoték a úrovní do saženého vzdělání. Nicméně problémy se splácením úvěrů na bydlení mají především lidé s nižším vzděláním a výrazně méně vysokoškoláci.

Air Bank pobočka, ilustrační foto

První banka výrazně snížila úroky u hypoték. Nabízí je skoro procento pod trhem

Air Bank snižuje úrokové sazby hypoték až o 0,4 procentního bodu, nově budou začínat už na 5,29 procenta ročně. Přičemž průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu v srpnu činila 6,1 procenta.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Hledání nájmu v realitní kanceláři, ilustrační foto

Hrozba inflace brzdí rychlejší zlevňování hypoték. Ani banky zatím neslevily z marží

Přečíst článek
Martin Vašek se s účinností od 1. listopadu 2022 stal generálním ředitelem Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Šéf ČSOB Hypoteční banky: Češi si trošku zaspekulovali, ale už se zase vracejí k delším fixacím

Přečíst článek
Doporučujeme