Čapí hnízdo, „Nejlepší projekt“, který kdy Babiš vymyslel, již vydělává

Investiční společnost Imoba, která patří do svěřenského fondu poslance a bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), loni utržila čistý zisk 3,1 milionu korun. Od roku 2018 byla společnost zaměřující se například na investice do realit nebo pohostinství ve ztrátě. Tržby Imoby v roce 2022 vzrostly o 29 procent na 659 milionů korun, k čemuž podle výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin přispěl provoz čerpací stanice Pumpa otevřené v předminulém prosinci. Hodnota společnosti v minulém roce meziročně narostla o 210 milionů korun na 6,9 miliardy korun.
Imoba vlastní Čapí hnízdo
Současná ekonomická situace poznamenaná důsledky války na Ukrajině, sankcemi vůči Rusku, narušenými dodavatelskými řetězci, energetickou krizí a dalšími s tím spojenými ekonomickými problémy Imobu podle výroční zprávy neovlivnila. „Vedení společnosti zhodnotilo vliv současné ekonomické situace na její podnikání a není si vědomo žádných přímých negativních dopadů na hospodaření společnosti,“ uvedla firma ve zprávě.
Společnost krom toho, že vlastní Čapí hnízdo a čerpací stanici Pumpa, je také developerem rezidenčních nemovitostí na okraji Prahy, vlastníkem zemědělské půdy v regionech České republiky, provozovatelem hotelu a cukrárny Paloma Průhonice, restauračního centra Sokolovna Průhonice a Kongresového Centra Imoba v Praze na Chodově.
V minulém roce se ve vystavované třetí etapě projektu rezidenčního bydlení Park Resort Průhonice postupně zarezervoval prodej všech nově vystavěných vilových domů. Celý projekt by měl být dokončen v příštím roce a momentálně v něm je 47 vil. Imoba po dokončení plánuje dále začít s novou výstavbou vilových domů v Průhonicích na území U Rozkoše. K 1. lednu se součástí společnosti Imoba stal Penzion Labská ve Špindlerově mlýně.
Státní zástupce Jaroslav Šaroch zaslal k Vrchnímu soudu v Praze doplnění svého odvolání v kauze Čapí hnízdo. Navrhuje zrušení rozsudku, kterým pražský městský soud v lednu zprostil obžaloby bývalého premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou. Městský soud by měl podle něj případ znovu projednat. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
Soud by měl opět projednat kauzu Čapí hnízdo, podle žalobce opominul roli Babiše mladšího
Politika
Firma loni v průměru zaměstnávala 252 lidí. Její osobní náklady, tedy finanční výdaje spojené se mzdami, sociálním zabezpečením, zdravotním pojištěním a benefity zaměstnanců, se meziročně zvedly o 27 procent na 213 milionů korun. Podle výroční zprávy spolupracovala Imoba v areálu farmy Čapí hnízdo se školami, k nimž patří například Vyšší odborná škola a střední zemědělská škola Benešov.
Imoba je dceřinou společnosti koncernu SynBiol, který Babiš spolu s Agrofertem vložil do svěřenských fondů v roce 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů. Podle státní Evidence skutečných majitelů je reálným vlastníkem holdingu a stále ho ovládá také podle auditu Evropské komise.
Mlékárna Olma loni zvýšila tržby o pětinu na rekordních 4,418 miliardy korun. Čistý zisk olomoucké mlékárny v roce 2022 vzrostl o čtyři procenta na 215,8 milionu korun, což je také nejvyšší hodnota v historii této akciové společnosti. Vyplývá to z výroční zprávy Olmy, která patří do skupiny Agrofert.
Olma ze skupiny Agrofert měla loni rekordní zisk i tržby. Mléko i jogurty lidem zdražily
Zprávy z firem
Největší česká pekárenská společnost Penam z holdingu Agrofert loni zvýšila tržby o 1,8 miliardy korun na 6,3 miliardy. To představuje nárůst o 41 procent ve srovnání s rokem 2021. Čistý zisk společnosti vzrostl o 54 milionů korun, tedy o 57 procent na 150 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin.
Další firmě Agrofertu se v době inflace dařilo. Pekárny Penam loni prudce zvýšily zisk
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.