Indie chystá zákaz kryptoměn. Strhl se jejich zběsilý výprodej

Nový indický zákon může mít velký dopad na trh s kryptoměnami. Dotkne se až 20 milionů tamních investorů do těchto digitálních aktiv. Kryptospekulanti nevyčkávají a kryptoměn se ve velkém zbavují.
Indická vláda oznámila vznik nového zákona na regulaci virtuálních měn, který by de facto znamenal zákaz obchodování ve většině kryptoměn, včetně těch největších: bitcoinu, etherea a dalších. Podle nových pravidel by země umožnila jen několika málo digitálním měnám využívat současný systém. Návrh chce předložit na dalším zasedání parlamentu koncem listopadu.
Součástí návrhu je i nastavení základního rámce pro vznik státní kryptoměny. Ten má na starosti indická centrální banka, která již dříve vyjádřila „vážné obavy“ ohledně privátních kryptoměn, nad nimiž nemá stát dohled. Indická státní kryptoměna by měla být představena ještě letos, v průběhu prosince.
Indický premiér Naréndra Módí tento měsíc vedl jednání, na němž se budoucnost kryptoměn probírala. Podle zdrojů agentury Reuters se na něm například řešilo, že neregulovaný trh s kryptoměnami může vést k případům praní špinavých peněz či financování terorismu. Vláda i na základě toho teď přichází se zákonem, který by měl používání většiny kryptoměn zablokovat.
Největší kryptoměna dosáhla začátkem listopadu rekordních výšin, když její hodnota překonala hranici 68 tisíc dolarů. Od té doby ale soustavně klesá a propadla se o více než 12 tisíc dolarů. Důvod? Americké úřady zavádějí nová pravidla pro hlášení příjmů, která jsou údajně namířena proti investicím do krypta, píše agentura Bloomberg.
Bitcoin se propadá. Může za to i americký berňák
Money
#výprodej
Podle odhadů trhu působí v Indii mezi 15 až 20 miliony investorů do kryptoměn, kteří dohromady drží virtuální měny v hodnotě až 400 miliard rupií (122 miliard korun). Toto číslo je ale v dnešních dnech už výrazně menší. Investoři totiž na vládní oznámení rychle zareagovali a vlastní portfolia začali rychle rozprodávat. I za cenu velkých ztrát.
Hodnota portfolia jednoho z dlouholetých investorů do kryptoměn se například jen pár hodin po vládním prohlášení propadla z 34 na 22 tisíc rupií. „Zvažuji, že všechno prodám, protože budoucnost je značně nejistá,“ řekl nejmenovaný investor agentuře Reuters.
>>>>>>Zajímáte se o investice do kryptoměn? Čtěte zde<<<<<<
Na nejnovější vývoj reagují i trhy. Například hodnota digitální měny tether, navázané na americký dolar, se na indickém trhu propadla o 25 procent na 60 rupií. Největší světová kryptoměna bitcoin v posledních dnech ztrácí ze svého maxima ze začátku listopadu, její mírný propad ale začal již před oznámením indické vlády. Investoři ale čekají na to, jak největší kryptoměny zareagují, až nová pravidla vstoupí v platnost.
Jedním z největších regulátorů kryptoměn na světě je Čína, která například zakázala těžbu bitcoinu, čímž jej de facto zakázala. Stejně jako Indie se spoléhá na vlastní státní digitální měnu. Na začátku příštího roku chce digitální rubl otestovat Rusko. Úplný zákaz kryptoměn platí například v Ekvádoru, Bolívii, Egyptě či Nepálu.
Čína stupňuje politiku nulové tolerance. Nikoli však pouze ve vztahu k šíření epidemie covidu. Nákaza jen přiživila budování „čínské bubliny” izolující se od nežádoucích vlivů Západu. A Hongkong vezme s sebou.
Izolace Číny před světem zesiluje. Nejen ve vztahu ke covidu
Názory
Na jedné straně peněženky drtí inflace. Na té druhé fenomén kryptoměn s bitcoinem v čele způsobil, že hodně lidí pohádkově zbohatlo. A ještě zbohatne, protože velké investiční peníze světa začnou mířit do budování virtuálních světů, jak vyplývá z analýzy newstream.cz.
Jak zbohatnout? Přesunem skutečných peněz do virtuálního světa a zpět
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.