Inflace netíží jen Čechy. I americká střední třída se plácá od výplaty k výplatě

36 procent amerických zaměstnanců, kteří ročně vydělávají sto tisic dolarů a více (skoro dva a půl milionu korun) žije kvůli zvýšeným nákladům od výplaty k výplatě.
Že více než polovina Američanů s ročním platem do padesáti tisíc dolarů bojuje s penězi a nic moc neušetří, to je dlouhodobá věc. Ale poradenskou firmu Willis Towers Watson podle CNBC překvapilo, že vyjít s výplatou mají potíž i bohatší Američané. Z průzkumu této firmy vyplynulo, že 36 procent zaměstnanců s roční mzdou 100 tisíc dolarů a více žije od výplaty k výplatě. Proti stavu roku 2019 je to dvakrát tolik.
„Ani lidé s vyššími příjmy nejsou imunní vůči tomu, aby žili od výplaty k výplatě,” řekl Mark Smrecek, výzkumník pro Severní Ameriku ve Willis Towers Watson. Willis Towers Watson se v prosinci a lednu 2022 dotazoval 9 658 zaměstnanců na plný úvazek od velkých a středně velkých soukromých zaměstnavatelů. Zjištění jsou podle CNBC podobná nedávnému průzkumu LendingClub, který zjistil, že 36 procent lidí vydělávajících alespoň 250 tisíc dolarů ročně žije od výplaty k výplatě.
Inflace 70 procent je podle Turků jen papírová. Ve skutečnosti je nárůst cen podle místních daleko rychlejší, což se týká zejména cen pohonných hmot a nájmů. Ty jen za poslední rok vystřelily na troj- i čtyřnásobek. Pro srovnání: v Česku benzin a nafta podražily „jen“ o necelou polovinu, nájmy se na mnoha místech dokonce snížily kvůli pandemii. A co je horší: problémy se začínají podepisovat na turistickém ruchu, který je pro Turecko významným zdrojem příjmů.
Analýza: Takhle vypadá opravdová inflace. Ze situace v Turecku by Češi páchali sebevraždy
Enjoy
Rychle rostoucí náklady na jídlo, dopravu a další části rodinných rozpočtů mohou podle Smrecka dále zatěžovat schopnost rodin šetřit. Inflace ve Spojených státech v květnu meziročně vzrostla o 8,6 procenta, což je nejvíce za zhruba 40 let. Fed ve středu zvýšil svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu – což je největší nárůst od roku 1994 – jako součást pokračující snahy o udržení spotřebitelských nákladů. „Tato čísla pravděpodobně porostou, pokud uvidíme, že inflace bude pokračovat," řekl Smreček o lidech, kteří žijí od výplaty k výplatě.
Bohatší lidi tíží jiné náklady než ty chudší. Nejvíce vydělávající lidé uváděli jako nejakutnější problém výdaje na bydlení, zatímco lidé s nízkými příjmy častěji hlásili například potíže s dluhy, uvedl Smreček. I když průzkum nerozebírá konkrétní náklady na bydlení, jde o zvýšené náklady na nájemné a hypotéky, protože lidé během pandemie častěji měnili bydliště, dodal Smreček. U zaměstnanců s vyššími příjmy je pravděpodobnější zaměstnání, umožňující pracovat na dálku. Ve Spojených státech jsou také tradičně velké výdaje na zdravotní péči a školné.
Vůči inflaci není imunní nikdo, ani ti nejbohatší. Nejvíc zdražování luxusního zboží pociťují bohatí obyvatelé Hongkongu, naopak v New Yorku nárůst cen luxusního zboží není tak razantní, jak je tomu u toho běžného, píše server CNBC.
Inflace dostihla i ty nejbohatší. Nejvíc si za luxus připlatí v Šanghaji
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.