Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Inflace nutí tři čtvrtiny manuálně pracujících v Praze k přivýdělku

Pracovnice ve skladu
ČTK
 ČTK

Kvůli růstu životních nákladů si musí 68 procent manuálně pracujících lidí v Praze přivydělávat, nejčastěji k výplatě potřebují lidé vydělat 5000 až 9000 Kč měsíčně. Vyplývá to z průzkumu start-upu Grason mezi 300 respondenty z metropole a blízkého okolí, kteří pracují jako řidiči, skladníci, prodavači, kuchaři, číšníci nebo servírky. Firma propojuje brigádníky se zaměstnavateli prostřednictvím mobilní aplikace a nabízí práci i třeba jen na jednu směnu.

Z průzkumu vyplynulo, že 39 procent lidí, kterým nestačí výdělek z jejich běžného zaměstnání, pracuje u tří a více zaměstnavatelů najednou. Zhruba třetina má kromě svého běžného zaměstnaní přivýdělek u dalšího zaměstnavatele a 27 dotázaných si přivýdělek zajistí směnami navíc u svého zaměstnavatele.

Důvodem jsou ceny energií i zdražování potravin

Měsíčně navíc 5000 až 9000 korun si podle průzkumu potřebuje přivydělat 49 procent z lidí, kteří potřebují další výdělek ke své běžné výplatě. Zhruba třetina potřebuje vydělat 10 tísíc až 19 tisíc koeun měsíčně navíc a 17 procent lidí uvedlo, že do rodinného rozpočtu potřebuje 20 ticíc korun a více.

Lidé jako nejčastější důvody, proč potřebují více peněz, uvedli vysoké zálohy na energie, ceny energií, zdražování potravin nebo také nechtějí být závislí pouze na jednom zaměstnavateli. Podle společnosti Grason se někteří pracující bojí, že jejich zaměstnavatel kvůli současné ekonomické situace zkrachuje a přijdou o práci.

vánoční dárky (ilustrační foto)

Více než polovina Čechů chce na vánočních dárcích šetřit, ukázal průzkum

Na 57 procent Čechů chce letos šetřit při pořizování vánočních dárků. Sedm z deseti lidí pokryje nákup dárků z běžné výplaty. Letošním hitem Vánoc budou kosmetika a knihy. Vyplývá to z průzkumu, který udělala v polovině října mezi více než 500 respondenty agentura STEM/MARK pro Home Credit.

Přečíst článek

Firma provozuje on-line platformu pro zprostředkování flexibilního zaměstnání. Uvedla, že nyní době roste počet zájemců o takové pozice a meziročně jich je o 30 procent více.

Spotřebitelské ceny v Česku stouply

Spotřebitelské ceny v Česku v říjnu meziročně stouply o 15,1 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Tempo inflace výrazně zpomalilo, v září byly ceny meziročně vyšší o 18 procent. Zpomalení růstu inflace podle ekonomů ovlivnilo započítání vládních opatření na snížení cen energií a bez těchto opatření by růst cen proti září zrychlil.

Ceny elektrické energie v říjnu proto klesly meziměsíčně o více než 50 procent. Vzrostly ceny zemního plynu o 2,7 procenta, tuhých paliv o 8,4 procenta a tepla a teplé vody o 3,1 procenta. Zdražily také například potraviny. Cukr zdražil o 54,3 procenta, vejce o 27 procent a zelenina o 9,6 procenta. Po dvouměsíčním poklesu vzrostly ceny pohonných hmot a olejů o 4,9 procenta.

Václav Havel

Inflace přes padesát procent nebo první supermarket. 15 klíčových bodů polistopadové ekonomiky

Překotná transformační doba na počátku devadesátých let přinesla hned několik zásadních událostí navždy měnící naše životy. Ale tím velké ekonomické události zdaleka nekončí. Za posledních třicet let od 17. listopadu 1989 jich byla celá řada. Redakce newstream.cz vybrala 15 nejdůležitějších, ať už pozitivně, tak i negativně měnící naše životy i podnikání.

Přečíst článek

Inflace v EU dál láme rekord. V ČR je sedmá nejvyšší v unii

Míra inflace v Evropské unii v říjnu vystoupila na 11,5 procenta a již devátý měsíc v řadě překonala předchozí rekord. Proti zářijové hodnotě se zvýšila o šest desetin procentního bodu. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat. V Česku tempo meziročního růstu cen proti září zpomalilo o 2,3 procentního bodu, s hodnotou 15,5 procenta však míra inflace zůstává nad průměrem a je sedmá nejvyšší v unii.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Úřad práce, ilustrační foto

Dalibor Martínek: Rok 2023 přichází. Bude nejkrizovější za poslední tři dekády

Přečíst článek
Eurobankovky

Nad očekávání analytiků. Inflace v eurozóně klesla na 2,9 procenta, nejhůře dopadli Slováci

Přečíst článek
Doporučujeme