Zpátky v devadesátkách. Dvojciferná inflace bude určitě i po zbytek roku, míní ekonomové
Zdražování předčilo očekávání analytiků. Tuzemská inflace, která patří mezi nejvyšší v Evropské unii, výrazně snižuje kupní sílu úspor českých domácností a může podle ekonomů vést k zániku firem, které nebudou schopny přenášet zvýšené náklady do koncových cen.
Míra inflace v dubnu dosáhla na úroveň 14,2 procenta, nejvíc za posledních 30 let. „Inflační vlna, kterou ČR zažívá, zde byla naposledy v devadesátých letech, kdy probíhala daňová reforma. Tak rychle jako nyní totiž nerostly ceny ani po měnovém otřesu v roce 1997 a 1998, kdy inflace začínala třináctkou,“ přibližuje ekonom Petr Dufek z Creditas.
Ekonomové se rovněž shodují, že inflace poroste dál, a s největší pravděpodobností pak v polovině roce překročí hranici 15 procent. „V květnu se inflace téměř s jistotou opět zvýší a zřejmě se přiblíží hranici 15 procent. Za zvýšením budou pravděpodobně stát stejně jako v dubnu hlavně dražší potraviny, a to i s přispěním nízké základny z loňska, a vyšší ceny elektřiny,“ míní analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.
Dubnová míra inflace v ČR opět všem vyrazila dech. Jak v meziměsíčním pohledu, tak meziročně překonala veškerá očekávání. Meziročně činí 14,2 procenta, takže je nejvýraznější od prosince roku 1993. Závratná je na dubnové poměry také meziměsíční dynamika inflace. Meziměsíčně inflace činí 1,8 procenta. Lukáš Kovanda: Česko zasáhla inflační smršť, inflace je nejvyšší od roku 1993. Poškodí i střední třídu
Názory
Návrat k inflačnímu cíli bude velmi pomalý
Zpomalení růstu a odeznívání inflace bude podle analytiků velmi pozvolné a do konce roku neopustí dvojcifernou hranici. „Odeznívání bude v tomto roce velmi pomalé a po zbytek roku bude inflace dvojciferná. Roste však riziko, že i v roce 2023/2024 bude návrat k cíli pomalejší s tím, jak raketově vzrostla inflační očekávání podniků. Pro velkou část z nich se stává novou normou přenášet vstupní náklady automaticky na své finální zákazníky. To může udržovat inflaci déle na vyšších úrovních,“ dodává hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
A vzhledem k tomu, že inflace roste rychleji, než ve své prognóze předpokládala ČNB, dá se podle ekonomů očekávat i další výrazné zvýšení úrokových sazeb už na červnovém zasedání o dalších 75 bodů.
Skupina ČEZ v první čtvrtletí letošního roku vydělala 26, 7 miliard korun, v příštím roce čeká na akcionáře rekordní dividenda, píše společnost na svém webu.Zisky ČEZ překonaly odhady. Na akcionáře čeká rekordní dividenda
Zprávy z firem
„Po dnešních číslech ČNB dostává jasnou zprávu, rizika vzhledem k poslední prognóze jsou vychýlena pro-inflačním směrem. Není tak vyloučené, že stávající bankovní rada sáhne před ‚holubičí rotací‘ ještě naposledy ve ‚starém‘ složení k výraznějšímu růstu sazeb – tedy ne o 25 až 50 bazických bodů (bps), ale spíše o 75 bps,“ uzavírá Bureš.
Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu o nadstandardních 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta. „Nejistota spojená zejména s chováním Ruska, s rozsahem dalších sankcí ze strany Evropské unie a s cenovými dopady těchto faktorů je tak velká, že odhadovat vrchol této série zvyšování úrokových sazeb ČNB je velmi obtížné,“ říká ekonom České spořitelny Michal Skořepa.Ekonom: Kde se růst sazeb zastaví, lze teď jen těžko předpovídat
Názory
Bill Gates se pozastavuje na politikou Fedu. Snaha centrálních bankéřů, a to nejenom v USA, krotit inflaci zvyšováním úrokových sazeb podle něj významně zpomalí ekonomiku. Gates: Zvyšování úrokových sazeb inflaci nezbrzdí, zpomalí ekonomiku
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.