Inflace tlačí Čechy do investic. A to je dobře

Dvojciferná inflace likviduje úspory podstatně rychleji, než je tuzemské domácnosti zvládají vytvořit. Řešení, která by nad mocnou silou požírající úspory zvítězila, moc není. Jedno je jisté. Nedělat nic je špatně. Pokud nechcete chudnout, investujte, zní zaručená rada ekonomů. Ale i ta má svá úskalí.
Málokterý expert totiž dodá, že investování je běh na dlouhou trať. A finanční trhy v tuto chvíli zrovna neoplývají masivními růsty.
„Porazit dvojcifernou inflaci investováním a obchodováním v podmínkách českého trhu je nesnadné, spíš rovnou nereálné. Budeme rádi, když její efekt alespoň částečně zmírníme,“ říká obchodní ředitel brokerské společnosti XTB Vladimír Holovka. Těm, kteří ještě neinvestují, pak radí co nejrychleji začít. A hlavně vytrvat. I když by mělo jít jen o stokoruny měsíčně ukládané do fondů. Při pravidelném a dlouhodobém investování totiž hraje čas jednoznačně ve váš prospěch.
Česká národní banka v pátek zveřejnila zápis z měnověpolitického jednání bankovní rady minulý týden. Podle očekávání z něj plyne, že pro růst základní úrokové sazby, a to z úrovně sedmi na osm procent, zvedli ruku viceguvernér Marek Mora a radní Tomáš Holub. Oba ale nabízeli kompromis. Byli ochotni přistoupit na zvýšení v menším rozsahu než o jeden procentní bod. I tento kompromis ale zbylá pětice radních, včetně guvernéra Aleše Michla, odmítla.
Lukáš Kovanda: Vyplatí se počkat. Hypotéky během pár měsíců zlevní
Názory
Zdrženlivost Čechů v případě investic si tuzemské banky dobře uvědomují. Například trojice největších bankovních domů v Česku se pokouší své klienty k investicím motivovat zvýhodněnou úrokovou sazbou u spořicích účtů. Aby měli vkladatelé na bonus nárok, musí se zavázat k investici do podílových fondů v rámci bankovní skupiny.
Více o plusech a minusech spořicích účtů s investováním čtěte zde
Minulé výnosy nejsou zárukou těch budoucích
Obchodování na finančních trzích už je „vyšší dívčí” a podle Holovky není pro každého. Ani nejzkušenější investoři nedokážou s jistotou říct, na kdy načasovat investici, aby přinesla opravdu maximální výnos. Pro investory-začátečníky je to často předem prohraný boj. Podléhají totiž iluzi z nedávných výnosů a paradoxně investují v době, kdy se to nevyplatí.
Zatímco jedna velká banka sazbu svého spořicího účtu v září snižuje téměř na půlku, při nesplnění podmínek na zvýhodněnou sazbu, jiná velká zase vyrazila atakovat šestiprocentní sazbu. Tu ostatně nabízí v Česku stále několik dalších bank. Složité hry s podmínkami pro výhodné úročení a na garance úrokové sazby tak pokračují. Podívejte se, které banky aktuálně nabízejí na spořicích účtech nejvyšší úrok.
Aktuální sazby zářijových spořicích účtů. Víme, kde vám dají nejlepší sazbu
Money
„Přirovnal bych to k tomu, jako by se někdo rozhodl, že se stane vrcholovým sportovcem. Tak tím se také nestane ze dne na den a náhodou, jen proto, že mu štěstí přálo. Stejné je to s investováním,“ dodal. Úspěšné aktivní obchodování na finančních trzích vyžaduje trénink, znalosti a dodržování daných postupů.
Spořičí účty jsou malá, ale jistota
Pro ty, kteří se na investice necítí, mohou být určitou útěchou spořicí účty a terminované vklady, které nyní střádalům nabízí vyšší úročení vkladů, než bylo ještě donedávna běžné. Od loňského prosince do současnosti se úrokové sazby u spořicích účtů prakticky zdvojnásobily, což souvisí se zvyšováním základní úrokové sazby České národní banky (ČNB). Ale ani tady to není žádná hitparáda.
Některé banky atraktivní úrok podmiňují mnoha požadavky. Jde například o povinné transakce platební kartou, využití investičních fondů a pak hlavně zastropování částky, k níž se váže nejvyšší nabízený úrok.
Výjimky se ale i tady najdou. Třeba Expobank nabízí úrok 4,61 procenta ročně bez jakýkoli podmínek. „Ať už u nás máte uložené tisíce či miliony, sazba je pořád jedna. Neo účet je bez skrytých poplatků a výběry z libovolných bankomatů v Česku i zahraničí jsou zdarma,“ potvrzuje ředitelka retailového bankovnictví Expobank Irena Jandíková.
Kde aktuálně dostanete nejlepší sazbu na spořicím účtu?
Dvojí přístup bank
Aktuální základní úroková sazba ČNB je na sedmi procentech. Úroky u hypoték, které se od této sazby odvíjejí, se dnes běžně pohybují od šesti do sedmi procent. Závisí na délce fixace hypotéky a dalších podmínkách.
Úroky u hypoték začínají podle Fincentrum Hypoindexu stagnovat. Průměrná nabídková sazba v srpnu vzrostla pouze o 0,04 procentního bodu na 6,28 procenta. Některé hypoteční úvěry dokonce zlevnily. Už v září ale může být vše jinak. Záleží, zda bankovní rada České národní banky (ČNB) zvedne sazby. Vyloučené to není. Tuto možnost již připouští i Aleš Michl, nový guvernér ČNB a vrchní odpůrce zvyšování sazeb.
Zdražování hypoték v srpnu ustalo. Možná ne na dlouho
Money
Ve srovnání s nabídkou úroků na spořicích bankovních produktech je zřejmé, že tuzemské banky velice rychle reagují na zvýšení sazeb ze strany ČNB u hypoték. Je ale s podivem, že už tak rychlé nejsou ve zvyšování úroků na spořicích produktech.
Úrok nad 4,5 procenta je na bankovním trhu stále výjimečný. Podle analytika Jana Bachury ze společnosti Scott & Rose, která mapuje nabídku bankovních produktů, je však možné, že úroky na spořicích a termínovaných vkladech půjdou ještě nahoru. Hned tak to ale nebude i s ohledem na nové složení bankovní rady ČNB, která zavelela k holubičí rotaci a na svém prvním srpnovém měnově-politickém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny.
S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.
Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.