Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Inflace v Česku bude dál slábnout, tvrdí OECD. Fiala dostal pochvalu za důchodovou reformu

Premiér Petr Fiala přijal generálního tajemníka OECD Mathiase Cormanna
ČTK
 ČTK

Český hospodářský růst letos zrychlí na 2,1 procenta po loňském jednom procentu. V příštím roce vzroste hrubý domácí produkt (HDP) o 2,5 procenta. Uvádí to zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), kterou představili premiér Petr Fiala (ODS) a generální tajemník OECD Mathias Cormann. Zpráva také předpokládá další slábnutí inflace, která by letos měla činit v průměru 2,3 procenta a příští rok dosáhnout dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB).

Prognóza OECD je v souladu s předpoklady českých institucí. Podle ministerstva financí se hrubý domácí produkt (HDP) letos zvýší o 2,3 procenta, podle ČNB o dvě procenta. Letošní průměrnou inflaci očekává ministerstvo 2,3 procenta, ČNB o 0,1 procentního bodu vyšší.

Zpráva OECD zároveň upozornila na to, že český ekonomický výkon mohou negativně ovlivnit vnější rizika, jako je růst cen energií kvůli globálnímu napětí nebo zavádění obchodních bariér. Fiala v této souvislosti řekl, že s Cormannem hovořil o hrozbách zavádění cel, ke kterým přistoupila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, a o jejich dopadech na ekonomiky evropských zemí. „To je věc, se kterou se musíme nějak vyrovnávat, způsobí změny v mezinárodním ekonomickém prostředí,“ řekl premiér.

V souvislosti s očekávaným snížením inflace OECD doporučila pokračovat v postupném uvolňování měnové politiky. ČNB by ale podle organizace měla postupovat opatrně, a to i s ohledem na přetrvávající inflační tlaky v sektoru služeb.

Česko musí v rozpočtové konsolidaci pokračovat

OECD rovněž předpokládá postupné snižování schodku veřejných financí. Letos by měl deficit klesnout na 2,6 procenta HDP po loňských 2,8 procenta HDP, v roce 2026 by měl činit 1,9 procenta HDP. Cormann zdůraznil, že Česko musí v rozpočtové konsolidaci pokračovat, aby získalo prostor pro financování očekávaných výdajů spojených se stárnutím populace.

Fiala s doporučeními OECD souhlasil. Ve fiskální oblasti zdůraznil, že bude třeba připravit rozpočet na vyšší výdaje na zajištění obrany a bezpečnosti. Zopakoval, že je třeba připravit se na zvýšení výdajů na obranu na tři procenta HDP. Loni Česko vydalo zhruba dvě procenta HDP, nárůst by znamenal zvýšení obranných výdajů zhruba o 80 miliard korun.

Cormann také ocenil důchodovou reformu, kterou vláda předložila, podle něj jde správným směrem a zpomalí prohlubování schodku kvůli stárnutí populace. Zároveň podotkl, že navázání věku odchodu do důchodu na prodlužování délky života, které vláda nakonec z návrhu vypustila, by růst výdajů na důchody ještě více utlumil.

Apel na podporu inovací

OECD ve své zprávě rovněž apelovala na větší podporu inovací. „České podniky investují do výzkumu méně, než je průměr OECD,“ upozornil Cormann. Důsledkem podle něj je to, že Česko přestalo v produktivitě práce dohánět průměr OECD, od pandemie covidu-19 se naopak tento rozdíl začal znovu prohlubovat.

Růst produktivity práce podle organizace ohrožuje i nesoulad mezi dovednostmi absolventů škol a potřebami pracovního trhu. OECD proto doporučuje zvýšit efektivitu vzdělávacího systému, ale zároveň také rozšířit příležitosti k rekvalifikacím a k celoživotnímu vzdělávání pracovníků.

Předseda Motoristů Petr Macinka a europoslanec Filip Turek

Dalibor Martínek: ANO, nebo ODS? Ne. Volby budou o malých, nečitelných stranách

Volby by vyhrálo ANO. To nám teď budou říkat každý týden až do podzimních voleb průzkumné agentury. Nevíme ještě, jaké bude datum voleb, to stanoví prezident, ale mluvíme asi o půl roce. Bude to postupně čím dál intenzivnější, přibydou hesla a plakáty, bizarní výroky – naposledy chtějí Motoristé povinnou vojnu – takových bizarností bude přibývat. Ale přes všechny vlnky vše směřuje k předem očekávanému výsledku.

Přečíst článek

Richard Beneš, ředitel OVB

Mileniálové a generace Z jsou už finančně gramotnější, také víc tolerují riziko investic

Zájem o investice v posledních letech roste, oblibě se těší i dlouhodobý investiční produkt. „Díky němu se investory stávají i lidé, kteří se o investování dosud nezajímali,“ říká Richard Beneš, obchodní ředitel OVB, a dodává: „Dlouhodobé penzijní produkty je ale potřeba individuálně vysvětlovat a nastavit na míru klientovi, což je právě práce nás zprostředkovatelů.“

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Guvernér České národní banky Aleš Michl

Guvernér ČNB Michl: Skladbu rezerv nyní měníme tak, aby v budoucnu přinášely desítky miliard korun

Přečíst článek
Doporučujeme