AKTUALIZOVÁNO: Inflace v Česku v dubnu opět zvolnila. Pod deset procent by mohla klesnout již v polovině roku

Inflace v Česku v dubnu meziročně zpomalila na 12,7 procenta, což bylo o 2,3 procentního bodu méně než v březnu. Zpomalení růstu bylo ovlivněno zejména cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle bydlení, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků by měla i nadále klesat a pod desetiprocentní hranici se vrátit v polovině roku.
Analytici předpokládali další zvolňování meziroční inflace, jejich odhad byl pokles na 13,1 až 13,4 procenta z březnových 15 procent. Za hlavní příčinu zpomalování meziročního tempa inflace považují srovnávací základnu loňského roku, proti letošnímu březnu podle nich ceny mírně vzrostly. Meziměsíčně klesly spotřebitelské ceny v dubnu o 0,2 procenta.

Růst cen zpomalil zejména u potravin
V potravinách zmírnila svůj cenový růst většina položek spotřebního koše. Ceny mouky byly v dubnu vyšší o 6,3 procenta (v březnu o 32,6 procenta), masa o 12,7 procenta (v březnu o 22,7 procenta), polotučného trvanlivého mléka o 19,2 procenta (v březnu o 45,2 procenta), vajec o 41,2 procenta (v březnu o 75,5 procenta), olejů a tuků o 10,5 procenta (v březnu o 16,1 procenta), zeleniny o 18,3 procenta (v březnu o 29,9 procenta) a cukru o 60,9 procenta (v březnu o 97,6 procenta).
Nejlepší časy globalizovaného světa jsou již za námi, říká Peter Garnry, hlavní akciový stratég dánské Saxo Bank. Přichází doba deglobalizace, či fragmentace světového hospodářství. Garnry nevěří v brzký pokles inflace ke dvěma procentům. „Dlouhodobě nás čeká inflace v rozpětí tří až čtyř procent. Pokud nemůžete mít hladce fungující globální ekonomiku, potřebujete více investic. Zdroje budou hůře dostupné a vše bude logicky dražší,“ říká v rozhovoru pro Newstream.
Globální ekonomika si prochází rozvodem. Po něm bude vše dražší
Money
V oddíle bydlení v dubnu zpomalily svůj meziroční růst ceny elektřiny na 24,8 procenta (v březnu 29,6 procenta), zemního plynu na 53,1 procenta (v březnu 60 procent) a tepla a teplé vody na 40,9 procenta (v březnu 44,6 procenta). Ceny nájemného z bytu vzrostly o 6,9 procenta, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 14,2 procenta, vodného o 16,3 procenta, stočného o 30,3 procenta a tuhých paliv o 47,6 procenta.
Konečně dobrá zpráva
„Konečně trochu dobrá zpráva o vývoji inflace, která v dubnu klesala rychleji, než se očekávalo. Spotřebitelské ceny se v uplynulém měsíci snížily o 0,2 procenta, a to především díky korekci u některých dříve rychle zdražujících potravin,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Meziroční inflace v dubnu dále zpomalila, a to na 13,3 procenta v meziročním vyjádření. Vyplývá to z odhadů českých i zahraničních analytiků, které oslovila agentura Bloomberg. Údaj zveřejní Český statistický úřad tento čtvrtek, připomíná hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Lukáš Kovanda: Inflace brzdí, podle analytiků ne dost. Ve hře je další zvyšování sazeb
Názory
Pokles inflace byl rychlejší, než předpokládal trh i centrální banka. Ta ve své poslední – v minulém týdnu představené prognóze – počítala s číslem 13,2 procenta, takže má v tuto chvíli půl procentního bodu k dobru.
Návrat pod deset procent
„Inflace bude klesat i v následujících měsících a už na začátku léta může být jednociferná. Na dohled inflačního cíle se může dostat v podstatě už na začátku příštího roku, což by mělo centrální banku k zachování – nikoliv zvyšování – úrokových sazeb,“ míní Dufek.
Průmyslová výroba v Německu se v březnu meziměsíčně snížila o 3,4 procenta. Je to vyšší pokles, než čekali analytici. Údaj zveřejnil německý statistický úřad. I když za celý kvartál výroba vzrostla, podle agentury Reuters se znovu objevují obavy z recese v největší evropské ekonomice.
Motor Evropy znovu zadrhává, výroba klesá. Do Německa se vrací strašák recese
Money
Inflace by mohla podle Dufka klesat ještě rychleji, protože nákladové podmínky se v ČR zlepšují. „Pozitivně se vyvíjí cena zemního plynu v Evropě (je dokonce o cca 63 procent levnější než loni), prudce poklesly námořní tarify a příznivý obrat signalizují i některé ceny výrobců. Když k tomu připočteme tlak slabé poptávky, kterou každý měsíc potvrzují čísla z maloobchodu, cesta k nižší inflaci je vydlážděná. Jde jen o to, jak rychle po ní prodejci půjdou,“ dodal.
V březnu inflace zpomalila na 15 procent z únorových 16,7 procenta. Podle analytiků byla i tehdy hlavním důvodem poklesu změna srovnávací základny. Úhrnem ceny zboží v březnu meziročně stouply o 17 procent a ceny služeb o 11,7 procenta.
Vše o inflaci čtěte zde
Evropská centrální banka (ECB) zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta. Rada guvernérů rozhodla o zvýšení úroků posedmé za sebou, i když tempo zvyšování zpomalilo. Zpřísňováním měnové politiky se banka snaží dostat pod kontrolu inflaci, která stále zůstává vysoká. ECB v dnešním prohlášení současně uvedla, že od července přestane znovu investovat peníze ze splatného dluhu v rámci svého programu nákupu aktiv APP.
ECB posedmé za sebou zvýšila úroky. Inflace stále zůstává vysoká
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.