Inflace v Číně zpomalila na 1,6 procenta. Je nejnižší za osm měsíců
Meziroční růst spotřebitelských cen v Číně v listopadu zpomalil na 1,6 procenta z říjnových 2,1 procenta. Inflace se tak dostala na nejnižší úroveň za osm měsíců. Oznámil to čínský statistický úřad. Výrobní ceny, které jsou indikátorem budoucího vývoje spotřebitelských cen, se v listopadu dokonce meziročně snížily, a to o 1,3 procenta.
Politika nulového covidu podkopává ekonomiku
Inflace v Číně se nyní nachází pod tříprocentním cílem čínské centrální banky a hluboko pod úrovněmi, na kterých se pohybuje v jiných velkých ekonomikách.
Ekonomickou aktivitu v Číně letos podkopávají přísná opatření proti šíření koronaviru. „Tato data naznačují, že dynamika ekonomiky nadále slábne,“ řekl k údajům o vývoji cen analytik Č'-wej Čang ze společnosti Pinpoint Asset Management. Dodal, že vláda již sice začala koronavirové restrikce uvolňovat, ale k podpoře ekonomiky budou zapotřebí další opatření.
Čínské a saúdskoarabské firmy podepsaly 34 dohod o investicích do zelené energie, informačních technologií, cloudových služeb, dopravy a dalších oblastí v hodnotě přes 30 miliard dolarů.Si Ťin-pching na námluvách v Saúdské Arábii. Vítězství pro Huawei, prohra Západu
Leaders
Přísná protikoronavirová opatření vedla k frustraci ve společnosti a nedávno vyvolala vlnu protestů. Finanční trhy nynější uvolňování restrikcí přivítaly, ekonomové nicméně upozorňují, že restrikce budou hospodářský růst brzdit i v dalších měsících.
Čína je druhou největší ekonomikou na světě za Spojenými státy. Mezinárodní měnový fond (MMF) ve svém říjnovém globálním výhledu předpověděl, že růst hrubého domácí produktu (HDP) Číny v letošním roce zpomalí na 3,2 procenta z loňských 8,1 procenta. V příštím roce počítá se zrychlením růstu na 4,4 procenta.
V Číně v posledích týdnech sílila nespokojenost s řešením pandemie koronaviru, která v poslední době páchala více škody než užitku. Na majetku, životech i v byznysu.Ustupuje prezident Si Ťin-pching protestujícím? Čína po třech letech uvolňuje protipandemická opatření
Politika
Akciové tituly pevninské Číny obchodované na hongkongské burze se v pondělí propadly o 7,3 procenta. Jedná se o nejhlubší propad příslušného ukazatele – Hang Seng China Enterprise Index – od světové finanční krize roku 2008. Prudce rovněž oslabil hlavní ukazatel hongkongských akciových titulů – Hang Seng –, jenž ztratil 6,4 procenta. Slábnou také čínské akcie obchodované jinde ve světě, třeba v USA.Lukáš Kovanda: Čínské burzy se zatřásly. Nový Mao jde tvrdě proti tech miliardářům
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.