Inflace v EU poprvé klesla po dlouhých 18 měsících. Česko má pátou nejvyšší

Míra inflace v Evropské unii v listopadu poprvé po roce a půl klesla, stále však zůstává vysoko nad průměrem minulých let. Tempo růstu cen se meziročně snížilo na 11,1 procenta z říjnových 11,5 procenta, oznámil statistický úřad Eurostat. V České republice naopak po říjnovém zpomalení nabral meziroční růst cen na tempu a listopadová hodnota inflace 17,2 procenta je pátá nejvyšší v celé sedmadvacítce zemí.
Inflace klesla poprvé od loňského června, kdy začalo období dlouhodobého trvalého růstu cen. Loni v listopadu, kdy se už na ekonomice začalo projevovat postpandemické oživení a energetická krize, činila míra inflace v celé sedmadvacítce 5,2 procenta, v 19 státech používajících společnou měnu pak 4,9 procenta.
Nejlépe jsou na tom Španělé, nejhůře Maďaři
Nejnižší míru inflace mělo v předposledním měsíci letošního roku Španělsko (6,7 procenta), Francie (7,1 procenta) a Malta (7,2 procenta). Naopak nejvyšší meziroční tempo zdražování zaznamenaly Maďarsko (23,1 procenta), Lotyšsko (21,7 procenta) a Estonsko s Litvou (shodně 21,4 procenta).
V Česku je průmyslová inflace nižší než v okolních zemích, euro tedy není zárukou nižší inflace. Příklad vývoje ceny nafty v Česku to podtrhuje, neboť ta zdražuje v posledním roce čtvrtým nejpomalejším tempem v celé EU, a to díky poměrně silné koruně, jež vůči dolaru ztrácí méně než euro, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Lukáš Kovanda: Průmyslová inflace v Česku je nižší než v okolních zemích. Euro není zárukou nižší inflace
Názory
Za nimi následovalo Česko, kde se inflace zvýšila na 17,2 procenta proti říjnové hodnotě 15,5 procenta. Údaj se liší od Českého statistického úřadu (ČSÚ), který používá jinou metodiku. Podle jeho dat spotřebitelské ceny v Česku vzrostly v listopadu oproti říjnu meziročně o 16,2 procenta.
Kromě Česka vzrostla inflace v sedmi dalších státech, v 16 naproti tomu klesla a ve třech zůstala beze změny.
Evropská centrální banka (ECB) zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 2,50 procenta. Rada guvernérů to udělala už počtvrté za sebou, tentokrát ale méně než na posledních dvou zasedáních. ECB svým rozhodnutím následuje americkou centrální banku (Fed), která tempo zvyšování úrokových sazeb také zpomalila.
Evropa bojuje s inflací. Centrální banka zvýšila úrokovou sazbu
Money
Eurostat zároveň zpřesnil na 10,1 procenta listopadovou hodnotu inflace v eurozóně, kterou v předběžné zprávě začátkem prosince odhadl na deset procent. V říjnu inflace v eurozóně činila 10,6 procenta.
V eurozóně k inflaci nejvíce přispěly energie, a to podílem 3,82 procentního bodu. Následovaly potraviny, alkohol a tabák (+2,84 bodu), služby (+1,76 bodu) a neenergetické průmyslové zboží (+1,63 bodu).
Měnová politika je podle guvernéra České národní banky (ČNB) Aleše Michla přísná dost. „Krátkodobá úroková sazba je na nejvyšší úrovni od roku 1999. Meziroční změna nových hypoték byla v září minus 82 procent. Meziroční změna nových úvěrů pro podniky činila minus 64 procent. Poptávkové tlaky na inflaci plynoucí z domácí ekonomiky se zmírňují, spotřeba domácností dokonce klesá,“ vyjmenovává Michl v rozhovoru pro newstream.cz.
Guvernér ČNB Aleš Michl: Máme nejpřísnější měnovou politiku za 20 let, peníze se stahují z ekonomiky
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.