Inflace v eurozóně je na dvacetiletém maximu, v prosinci vystoupila na pět procent

Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na pět procent, což je nejvyšší hodnota od zavedení společné evropské měny euro před dvaceti lety. Zvyšovaly se hlavně ceny energií a potravin.
Inflace v eurozóně tak zůstává vysoko nad cílem Evropské centrální banky (ECB), která jej stanovila na dvě procenta. ECB na rozdíl od některých analytiků nadále očekává, že se inflace letos vrátí ke stanovenému cíli. Prezidentka ECB Christine Lagardeová před koncem loňského roku řekla, že centrální banka proto neplánuje na současný růst cen reagovat zpřísněním měnové politiky. Prosincová inflace je vysoko nad odhady analytiků. Ti ji v anketě agentury Reuters odhadovali na 4,7 procenta.
Na přihlášení k paušální dani zbývá živnostníkům už jen pár dní. Letos je třeba přihlásit se do pondělí 10. ledna. Pro mnohé se vyplatí, ale ne všem. Pokud tedy zvažujete paušální daň, ale máte v plánu řešit hypotéku, počkejte radši ještě jeden rok, než bude jasno, jakou strategii ověřování vašich příjmů banky zvolí, a zda vůbec budou tyto klienty financovat.
Zvažujete paušální daň a řešíte hypotéku? Počkejte rok, míní analytička
Názory
Ceny energií se meziročně zvýšily o 26 procent ve srovnání s růstem o 27,5 procenta v listopadu. Růst v kategorii potraviny, alkohol a tabákové výrobky dosáhl 3,2 procenta, zatímco v listopadu činil v meziročním srovnání 2,2 procenta. Ceny neenergetického průmyslového zboží se meziročně zvýšily o 2,9 procenta po růstu o 2,4 procenta v listopadu.
Proti listopadu ceny v eurozóně v prosinci podle odhadu vzrostly o 0,4 procenta. V listopadu činil jejich meziměsíční růst také 0,4 procenta.
Eurostat v samostatné zprávě zveřejnil i výsledky průzkumu, který sleduje náladu podnikatelů v eurozóně. Vyplynulo z něj mimo jiné, že firmy zmírnily očekávání růstu cen, a to poprvé za více než rok. To může naznačovat, že období vytrvalého růstu cen může být brzy u konce.
Evropa zažila nejdivočejší rok s plynem, velké firmy si půjčovaly, mnohé malé se položily. Nouzově si musel vypůjčit 10 miliard eur také německý energetický gigant Uniper, aby nebyl vyhozen z obchodování na komoditní burze, píše Bloomberg.
Drahý plyn drtí i giganty: Německý Uniper si musel nouzově půjčit miliardy
Zprávy z firem
Většina firem, zejména ve zpracovatelském sektoru, nadále počítá s tím, že v příštích třech měsících zvýší ceny. Jejich podíl na celku ale proti listopadu mírně klesl napříč sektory, uvedl Eurostat. Širší index ekonomické nálady, který zahrnuje otázky na důvěru mezi spotřebiteli, maloobchodníky i průmyslníky v eurozóně, klesl na 115,3 bodu. Je to druhý měsíční pokles v řadě a zároveň nejnižší hodnota od loňského května.
Platforma na investice do talentů Novotného z Oktagonu, Stýbla a Václavka má první přírůstek: sedmadvacetiletou fashion návrhářku Janine.
První na „lidské burze“ Ikiseq je návrhářka Janine
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.