Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Inflace v eurozóně je stále příliš vysoká, zatím nemůžeme oznámit konec zvyšování úroků, uvedla šéfka ECB Lagardeová

Christine Lagardeová, šéfka ECB
ČTK
 ČTK

Evropská centrální banka pravděpodobně nebude schopná v dohledné době vyhlásit konec svého rekordního cyklu zvyšování úrokových sazeb. Uvedla to šéfka ECB Christine Lagardeová a zopakovala, že v červenci zvýší banka úroky podeváté za sebou kvůli snaze zpomalit inflaci.

Lagardeová naznačila, že členové měnového výboru budou mít i nadále tendenci zpřísňovat měnovou politiku, i když v nadcházejících měsících zřejmě zvyšování úroků pozastaví.

"Je nepravděpodobné, že by v blízké budoucnosti centrální banka byla schopná s úplnou jistotou prohlásit, že bylo dosaženo vrcholu sazeb," uvedla Lagardeová v projevu na úvod každoročního výjezdního zasedání ECB v Portugalsku. "Pokud se podstatně nezmění výhled, budeme pokračovat v červenci ve zvyšování úroků," dodala.

Konečná výše úrokových sazeb je v centru pozornosti, protože celková inflace zpomaluje, ale očistěná inflace se ukazuje být vytrvalá. Většina ekonomů se domnívá, že bankéři po zvýšení úroků příští měsíc, kdy by depozitní sazba měla dosáhnout 3,75 procenta, další růst nákladů na úvěry pozastaví. Peněžní trhy však očekávají, že depozitní sazba letos dosáhne vrcholu kolem čtyř procent, upozornila agentura Bloomberg.

Jan Vančura z Trinity Bank

Jan Vančura z Trinity Bank: Inflace znehodnocuje majetek obcí. Řešení existuje

Nejen finanční ředitelé ve firmách, ale už i ekonomové, starostové a primátoři obcí a měst řeší, jak zabránit inflačnímu znehodnocování majetku. A stojí před rozhodnutím, jak s penězi třeba i krátkodobě naložit, aby snížili dopady dvouciferné inflace na prostředky obce. „Zjednodušeně řečeno, trh se proměnil od pasivního přístupu, kdy volné finanční prostředky ležely na účtech, k aktivním krokům, které eliminují ztrátu hodnoty volných finančních prostředků,“ komentuje změny na trhu depozitního institucionální bankovnictví v rozhovoru pro newstream.cz Jan Vančura z Trinity Bank.

Přečíst článek

Podle Lagardeové inflace v eurozóně nyní vstoupila do nové fáze, která by mohla nějakou dobu přetrvat. Problémem je, že co se původně zdálo být přechodnou inflací způsobenou energetickým šokem nyní proniklo do širší ekonomiky a mohlo by přetrvávat. Pracovníci, kterým kvůli inflaci klesly reálné výdělky, se nyní snaží tyto ztráty kompenzovat, což drží inflaci pod tlakem. Tento proces je umocněn nižším než očekávaným růstem produktivity, dodala Lagardeová.

Očekávalo se, že recese otřese trhem práce, což by usnadnilo situaci ECB. Ale firmy si pamatují, jaké problémy měly s opětovným přijímáním zaměstnanců po pandemii a nyní si drží pracovníky, což zvyšuje tlak na růst mezd. Dalším problémem je, že růst zaměstnanosti se v poslední době odehrál zejména v odvětvích s nízkým růstem produktivity, takže vysoké zvýšení nominálních příjmů doprovází slabý růst efektivity.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

ECB opět snížila základní úroky. Sazba se nachází na dvouletém minimu

Přečíst článek
Doporučujeme