Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Inflace ve Švýcarsku je na 30letém rekordu. Zdražují pohonné hmoty i zelenina

The Swiss National Bank's v Ženevě
ČTK/AP
 ČTK

Spotřebitelské ceny ve Švýcarsku v červnu vzrostly meziročně o 3,4 procenta, nejvíce za 29 let a mnohem více, než čekali ekonomové.

Je to poprvé od roku 2008, kdy inflace překročila hranici tří procent. Spotřebitelské ceny se také již pátý měsíc za sebou pohybují nad cílem švýcarské centrální banky (SNB), což podporuje spekulace, že by banka mohla brzy znovu zpřísnit měnovou politiku, když minulý měsíc poprvé po 15 letech zvýšila základní úrokovou sazbu. Cílem SNB je udržet inflaci v rozmezí do nula do dvou procent.

Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o půl procenta, hlavně kvůli zdražení pohonných hmot, topného oleje a zeleniny. Snížily se ale ceny červeného vína a salátů.

Jádrová inflace, která nezahrnuje ceny některých nestabilních položek, jako pohonné hmoty a potraviny, činila 1,9 procenta.

Které země zvýšily základní sazby? Mnohé hlásí rekord od dob globální krize. Tady je přehled

Které země zvýšily základní sazby? Mnohé hlásí rekord od dob globální krize. Tady je přehled

Základní úroková sazba v Česku je od loňského června sedm procent poté, co ji bankovní rada ČNB zvýšila o 125 bazických bodů na na nejvyšší míru od roku 1999. Podobný způsob boje s rapidní inflací ve světě za poslední rok zvolilo více než osm desítek zemí, vyplývá z údajů centrálních bank. Některé země, jako například Turecko či Rusko, jdou ale opačným směrem. Podívejte se na přehled sazeb ve vybraných zemích světa.

Přečíst článek

Navzdory růstu však zůstává inflace ve Švýcarsku výrazně nižší než v mnoha sousedních evropských zemích. V Německu podle prvních odhadů spotřebitelské ceny v červnu stouply meziročně o 7,6 procenta a v eurozóně o 8,6 procenta. Agentura DPA ale upozornila, že míra inflace ve Švýcarsku se vypočítává poněkud jinak než v eurozóně. Srovnatelnější by měl být harmonizovaný index spotřebitelských cen, který v červnu ve Švýcarsku činil 3,2 procenta.

Šéf SNB Thomas Jordan minulý měsíc upozornil, že pokračující inflační tlaky znamenají, že bude pravděpodobně nutné další zpřísnění měnové politiky. SNB v červnu zvýšila základní úrok na minus 0,25 procenta z minus 0,75 procenta.

SNB také naznačila, že je připravena na to, že švýcarský frank posílí, což považuje za způsob, jak zmírnit inflaci u dováženého zboží. To je odklon od předchozích snah SNB, která se léta snažila brzdit růst domácí měny, protože švýcarská ekonomika je závislá na vývozu. Frank je nyní téměř na paritě s eurem a má vyšší hodnotu než jeden dolar, upozornila agentura Reuters.

Žitava, Sasko

V sousedním Sasku je inflace poloviční, přesto Němce tíží drahota

Příměr, že je Česko sedmnáctou spolkovou zemí Německa, tedy neplatí v případě inflace. V sousedním Sasku inflace v červnu dosáhla 7,7 procenta a dokonce z květnových osmi procent klesla.

Přečíst článek

Bankovky

Eurozónu tíží rekordní inflace. V červnu zrychlila na 8,6 procenta

Meziroční růst cen v eurozóně v červnu opět překonal rekordní hranici a zrychlil na 8,6 procenta. To je o pět desetin procentního bodu více než v květnu. Ve svém rychlém odhadu to uvedl Eurostat.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Lukáš Kovanda: Podmínky v průmyslu se zhoršují. Na vině jsou vysoké úroky, boj s inflací i slabý odbyt v Německu

Přečíst článek
Švýcarská centrální banka kvůli “hrozivé” dvouprocentní inflaci zvedla sazby na 15leté maximum.

Švýcaři přitvrdili. Kvůli „hrozivé” dvouprocentní inflaci zvedli sazby na 15leté maximum

Přečíst článek
Doporučujeme