Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Inflace, zadlužení, válka. Globální recese je pravděpodobná, ukazuje průzkum

V Davosu začíná světvé fórum, ekonomové očekávají, že svět nemine recese.
ČTK
 ČTK

Dvě třetiny hlavních ekonomů ze soukromého a veřejného sektoru očekávají v letošním roce globální recesi. Ukázal to průzkum Světového ekonomického fóra (WEF). Přibližně 18 procent z nich přitom považuje recesi globální ekonomiky za velmi pravděpodobnou. To je více než dvojnásobek ve srovnání s předchozím průzkumem z loňského září.

Reklama

„Současná vysoká inflace, nízký růst, vysoké zadlužení a prostředí s vysokým stupněm roztříštěnosti snižují pobídky pro investice nutné k návratu k růstu a ke zvýšení životní úrovně pro nejzranitelnější obyvatele světa,” uvedla výkonná ředitelka WEF Saadia Zahidiová.

šéf Bank of America Brian Moynihan

Přijde mírná recese, ale chystáme se na nejhorší, varoval šéf Bank of America

Bank of America (BoA) se v letošním roce připravuje na recesi, včetně rychlého nárůstu nezaměstnanosti. Na callu s investory to uvedl šéf banky Brian Moynihan s tím, že základem predikce banky pro letošní rok je 95procentní nástup „mírného propadu ekonomiky“.  

Přečíst článek

Průzkum vychází z 22 odpovědí skupiny vysoce postavených ekonomů z mezinárodních agentur, včetně Mezinárodního měnového fondu (MMF), investičních bank, nadnárodních firem a zajišťoven. Přichází poté, co Světová banka (SB) minulý týden zhoršila výhled pro mnoho zemí na úroveň blízkou recesi. Zdůvodnila to tím, že sílí dopad zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami, pokračuje válka na Ukrajině a zejména se zadrhávají hlavní světové ekonomické motory.

Definice recese se ve světě liší, obecně ale znamená pokles ekonomiky. Pokud se přidá i vysoká inflace, označuje se takový scénář jako stagflace.

Reklama

Skepse panuje v Evropě

Nerovnost ve světě sílí. Daň pro superbohaté by z chudoby vytáhla dvě miliardy lidí

Ve světě sílí nerovnost, poprvé za 25 let se extrémní bohatství i extrémní chudoba zvýšily současně. Ve zprávě zveřejněné před začátkem výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu to uvedla organizace Oxfam, která bojuje proti chudobě. Výrazné loňské zvýšení cen potravin a energií způsobilo, že miliardáři zbohatli ještě citelněji.

Přečíst článek

Ohledně inflace průzkum WEF zaznamenal velké regionální rozdíly. Podíl osob očekávajících letos vysokou inflaci se pohyboval od pěti procent v Číně po 57 procent v Evropě. Evropa loni zaznamenala vysoký růst cen energií, který se v ekonomice rozšířil. Většina ekonomů také očekává další zpřísňování měnové politiky v Evropě a ve Spojených státech.

Devět z deseti respondentů očekává, že na firmy bude negativně působit slabá poptávka a vysoké náklady na půjčky. Více než 60 procent jich poukazuje na vyšší vstupní náklady, uvedla agentura Reuters. Tyto problémy přinutí nadnárodní firmy snižovat náklady, od provozních výdajů až po propouštění. Neočekává se ale, že podnikatelskou aktivitu by letos výrazněji omezily narušené dodavatelské řetězce.

Dolary, ilustrační foto

Chudým zemím hrozí bankroty

Rostoucí ceny potravin, energií a vysoké úrokové sazby tlačí chudší země ke zdi. Řada z nich brzo nebude mít na splácení svých dluhů.

Přečíst článek

Ke svému vrcholu by se letos mohla přiblížit krize životních nákladů. Až 68 procent dotázaných očekává, že do konce roku bude tato krize méně závažná.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Válka na Ukrajině snížila růst v Evropě a výrazně zvýšila inflaci

Válka snížila hospodářský růst Evropy, horší dopady teprve přijdou, uvádí studie švýcarské centrální banky

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme