Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Inflační tlaky ve výrobě zůstávají víceméně utlumené. Prozatím

Inflační tlaky ve výrobě zůstávají víceméně utlumené. Prozatím
Profimedia
 nst
nst

Ceny průmyslových výrobců v Česku v červenci zrychlily meziroční růst z červnového jednoho procenta na 1,7 procenta, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V zemědělství naproti tomu zpomalily pokles, když se snížily o 3,7 procenta. Ceny zemědělské produkce klesají už 15 měsíců v řadě.

Výrobní ceny v průmyslu rostly v červenci o 0,6 procenta meziměsíčně a meziroční růst tak zrychlil z jednoho procenta na 1,7 procenta. Je to o něco výrazněji, než předpokládala letní prognóza ČNB (1,1 procenta).

Důvodem lehkého nárůstu dynamiky výrobních cen v průmyslu je mírnější pokles cen v energeticky náročných sektorech, shodují se analytici. „V některých (například chemický průmysl) výrobní ceny meziročně opět začínají růst. Současně nehledě na slabší poptávku nijak výrazně nezvolňuje výrobní inflace v páteřních odvětvích českého průmyslu - ve strojírenství nebo v automotivu. V dalším průběhu roku očekáváme pokračující lehké zesilování výrobních tlaků do rozmezí 2 až 3procenta,“ okomentoval čerstvá data statistiků hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. 

V zemědělství ceny na červencových 3,7 procenta zpomalily meziroční pokles z červnových 7,5 procenta. V posledních měsících přestaly klesat ceny zejména v živočišné výrobě. „Pokles cen zpomalil, avšak pořád je dostatečný na to, aby ceny některých potravin v obchodech mohly jít ještě dolů,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. 

V rostlinné výrobě ceny klesly o 7,4 procenta, v živočišné byly vyšší o 0,7 procenta, uvedli statistici. 

Ve stavebnictví růst cen zpomaluje, i když zatím jen velmi mírně. Červencový odhadovaný meziroční růst cen stavebních prací o 1,8 procenta následoval po zvýšení o 1,9 procenta v červnu. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly v červenci meziročně nižší o desetinu procenta.

Červencové ceny v průmyslu sice překvapily směrem nahoru, důvod k panice to ovšem není, uvedl analytik Cyrrusu Vít Hradil. Jednorázové výkyvy oběma směry jsou v tomto oboru standardem. V aktuálních datech Hradil nenachází žádné rizikové signály pro vývoj spotřebitelské inflace, která tak podle něj i v blízké budoucnosti zůstane pod kontrolou.

Dnešní čísla tak pro centrální banku vyznívají ve směru proinflačních rizik, a budou tak podporovat dosavadní rétoriku už pouze velmi opatrného snižování sazeb po čtvrt procentních bodech, uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Finanční trhy včetně kurzu koruny na data o cenách výrobců podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče nijak zvlášť viditelně nereagovaly.

Inflace v červenci zrychlila na 2,2 procenta

Červencová inflace je opět nad cílem ČNB. V červenci zrychlila na 2,2 procenta, zmírnilo totiž zlevňování potravin. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Přečíst článek

Jiří Kozák

Jiří Kozák: Exportní závislost na Německu je nezdravá. Firmám ukazujeme, že jsou i jiné trhy

Polovodičové čipy dnes najdete ve všech klíčových odvětvích a Česko jako průmyslová země se musí novým trendům přizpůsobovat, řekl v rozhovoru pro Export.cz první náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák. Upozornil, že chystaná investice největšího světového výrobce čipů, tchajwanské TSMC, v Drážďanech je šancí pro uplatnění českých firem a výzkumníků.

Přečíst článek

video

Ekonomie polopatě s Lukášem Kovandou: Kdo Čechům zdražuje potraviny

Ceny potravin rostou. Kdo za to může? Nejčastěji padá obvinění na tři aktéry produkce. Jsou jimi zemědělci, potravináři a obchodní řetězce. Jak funguje tento cyklus i samotná cenotvorba? Odpovědi ohledně zdražování potravin přibližuje ekonom z Trinity Bank Lukáš Kovanda v pořadu Ekonomie polopatě, který pro Newstream připravuje tým mladých autorů z FreshStart.cz.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme