Internet táhne nahoru tržby maloobchodu
Většina lidí plánuje nákup vánočních dárků přes internet. Pouhá tři procenta chtějí vše nakoupit v kamenných obchodech, tvrdí průzkum.
Čechům se vrátil apetit utrácet. Potvrzují to aktuální data Českého statistického úřadu o tržbách v maloobchodě, které v červenci letošního roku meziročně vzrostly o 5,5 procenta. Pro připomenutí: léto 2020 již mezi spotřebiteli panovala euforie z překonané pandemie a také dost utráceli, aktuální data tedy znamenají opravdu dobrý výsledek.
To podporuje i fakt, že růst maloobchodních tržeb ze středoevropského regionu udržela jen Česká republika a Polsko, naopak ostatní sousední země zaznamenaly pokles a mírně klesl také průměr celé evropské sedmadvacítky.
„Největší vliv na růst maloobchodu měl prodej prostřednictvím internetu, který byl o 15,3 procenta vyšší než v loňském roce. Naopak nižší tržby zaznamenaly například prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci a prodejny oděvů a obuvi, kde se tržby snížily o více než 2 procenta,“ říká Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ.
Covidová pandemie způsobila pětiletý skok do budoucnosti v prodejích na internetu, říká Samuel Huba z Shoptetu.Výbuch na webu. Při covidu začali online nakupovat i senioři, říká šéf Shoptetu
Money
Sledovaný prodej a servis motorových vozidel podle Bouškové meziročně sice vzrostl o 4,4 procenta, meziměsíčně ale propadl, a to o 1,5 procenta.
Vánoce v e-shopu
O nárůstu obliby nákupů v e-shopu vypovídá také průzkum balíkové společnosti WEDO. České e-shopy počítají v letošním roce s dalším růstem tržeb. Jen šest procent z nich očekává, že budou mít za celý rok letos nižší tržby než v roce 2020. Víc než polovina e-shopů (52 procent) počítá s tím, že jim letos tržby vzrostou, 42 procent kalkuluje s příjmy na úrovni loňského roku.
„V době loňského lockdownu došlo k bezprecedentnímu nárůstu nákupů na e-shopech, vypadá to, že většina klientů již zůstane převážně on-line nakupování věrná a jen část se zcela vrátí do kamenných prodejen,“ komentoval výsledky výzkumu mezi partnerskými e-shopy generální ředitel WEDO Daniel Mareš. Výhled je navíc podobně pozitivní i do roku 2022, více než polovina e-shopů počítá s podobnými tržbami jako v roce 2021 a třetina věří dokonce v další růst.
Růst cen zdaleka nemusí být přechodný. Nejdůležitější je očekávání, varuje akademik Niall Ferguson.Inflace se může utrhnout z řetězu jako v sedmdesátkách, říká finanční historik
Money
Společnost také zkoumala nákupní chování respondentů. A tady byly výsledky ještě překvapivější. Pouhá tři procenta lidí plánují dárky pro letošní Vánoce nakupovat striktně v kamenných obchodech. Dalších devět procent pak „převážně” v kamenných obchodech. Zbylých 87 procent populace tak pro vánoční dárky ve větší míře upřednostní právě internetové obchody.
„O tom, že vánoční sezóna je skutečně za dveřmi, svědčí i fakt, že 46 procent lidí chce mít nakoupeny vánoční dárky více než měsíc dopředu. Naopak nákupy na poslední chvíli nechává jen šest procent nakupujících,“ uzavřel Mareš.
Nárůst uživatelských hodnocení může proměnit reklamní trh a změnit to, jak budeme v budoucnu platit za zboží a služby. Češi jsou však oproti vyspělému světu stále trochu specifičtí.Nečekané dopady pandemie. Lidé nechtějí cash a hodnotí zboží na síti
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.