Poptávka převyšuje nabídku. Investice do umění vynesly za deset let desítky procent
Cena vydražené malby při aukcích v Česku za deset let průměrně vzrostla bez započtení inflace o 40 procent. Při jejím započtení zaplatil kupec průměrně za jednu vydraženou malbu, kterou může být i kresba, grafika nebo například socha, o 89 procent více. Novinářům to řekli autoři ročenky Art+ 2023, která shrnuje tuzemský aukční trh s výtvarným uměním.
Cena malby podle nich vykazuje v aukcích stabilní růst. Inflace byla podle nich jedním z důvodů i rekordního loňského roku v odvětví, když lidé hledali v umění úkryt pro své úspory před růstem cen a ekonomickou nejistotou.
Obrat loňského roku na českých aukcích činil rekordních 1,65 miliardy korun, dosud rekordní rok 2021 překonali sběratelé a investoři o deset procent, uvedli odborníci už dříve. Čísla z českého aukčního trhu podle ukazují, že dlouhodobě kvalitní umění inflaci poráží.
Sběratelé a investoři na tuzemských aukcích výtvarného umění utratili v končícím roce více než 1,6 miliardy korun. Obrat sálových aukcí v ČR se tak velmi pravděpodobně vyhoupne na nový rekord. Uvedl to Jan Stuchlík, šéfredaktor serveru Artplus.cz, který se specializuje na trh s uměním. Ve srovnání s loňským rokem, kdy obrat činil 1,46 miliardy korun, by tak měl být letošní obrat zhruba o deset procent vyšší.Češi se v prostředí rekordní inflace přetahovali o umění. V aukcích utratili přes 1,6 miliardy
Money
"Průměrná cena pěti procent nejdražších položek na tuzemských aukcích po očištění o inflaci za posledních deset let vzrostla o 18 procent. Střední cenová kategorie, která se loni pohybovala v intervalu od 115 tisíc do 552 tisíc korun, zaostala jen minimálně. Její průměrná cena v reálném vyjádření za posledních deset let vzrostla o 13 procent," řekl Jan Stuchlík, šéfredaktor serveru Artplus.cz.
Cena malby stoupla téměř jednou tolik
Nejvíce podle něj vzrostla cena maleb. V roce 2013 sběratelé za jednu vydraženou malbu v průměru zaplatili 283 tisíc korun, loni to bylo už téměř 534 tisíc korun, tedy o 89 procent více.
Komplikovaný. Tak hodnotí končící rok odborníci ze všech sfér lidské činnosti. Umění nevyjímaje. Kvůli válce na Ukrajině a rostoucím obavám z ekonomické recese se na sběratelství a umění zdánlivě nedostávalo. Přesto i takto komplikovaný rok přinesl celou řadu výjimečných událostí. Ty nejdůležitější vybírají Anna Pulkertová a Valérie Dvořáková z Art Servisu J&T Banky.Umění 2022: Rekordní prodej Bohumila Kubišty ukazuje ochotu sběratelů utrácet
Enjoy
Událostí loňského aukčního trhu s uměním byla dražba obrazu Staropražský motiv od Bohumila Kubišty. Stal se z něj první obraz, který s konečnou cenou 123,6 milionu korun překonal stomilionovou hranici a dosud drží tuzemský aukční rekord.
Stoupl počet prodaných obrazů nad deset milionů
Ochota sběratelů utrácet se promítla také do cen obrazů. "Dražitelé vytlačili nad hranici deset milionů korun cenu u 23 obrazů. Celkem za ně vydali 560 milionů korun. Oproti tomu v roce 2021 zaplatili sběratelé za 19 obrazů s cenovkou nad deset milionů o 68 milionů korun méně. Přibylo také milionových položek. Nad tuto laťku se loni dostalo 213 artefaktů, což bylo o 27 více než o rok dříve. Poprvé také celkový obrat za milionové položky překročil miliardu korun," uvedl Stuchlík.
Na aukci středoevropského umění v Kolíně nad Rýnem, která probíhala během minulého týdne, se nejdráž vydražil obraz Mikuláše Medka. Za Zlatý Křik I z roku 1968 dal nový majitel v přepočtu 8,6 milionu korun.Čeští umělci bodovali v aukci Sotheby's. Nejdráž se prodalo dílo Mikuláše Medka
Enjoy
Poprvé se také loni aukčním síním podařilo najít nové majitele pro více než polovinu nabízených položek. Celkem jich prodaly 7601, o skoro 150 více než o rok dříve. Šestice aukčních síní se v úspěšnosti prodeje dostala přes 80 procent.
Důvodů pro rekordní zájem o umění je podle Stuchlíka několik. Část společnosti, která kupuje kvalitní umělecká díla, bohatne. "Je třeba si také uvědomit, že tuzemský aukční trh je poměrně malý. Tři čtvrtiny celkového aukčního obratu má na svědomí přibližně 350 prodaných položek. Jen při porovnání těchto počtů je zřejmé, že finanční palebná síla bohatých lidí převyšuje nabídku," dodal Stuchlík.
Co říká na kritiku, kterou vyvolala jeho poslední instalace, čtyřiadvacet metrů vysoká socha Lilith v pražském Karlíně? Dá se v Česku vydělat uměním? A skutečně tvoří jen obří sochy? Nejenom o tom hovořil sochař David Černý v dalším díle podcastu Realitního Clubu.David Černý: Peníze si jezdím vydělávat do zahraničí. V Česku to nejde
Reality
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.