Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Investice do průmyslových nemovitostí mírně klesly. Evropa je na tom hůř, Maďaři vyšli zcela naprázdno

Investice do průmyslových nemovitostí do března mírně klesly. Evropa je na tom rapidně hůř
CTP, užito se svolením
 ČTK

Investice do průmyslových nemovitostí v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně klesly o tři procenta, jejich celková hodnota činila 125,5 milionu eur (tři miliardy korun). V Evropě v průměru poklesl objem investic o 49 procent, oproti rekordnímu prvnímu čtvrtletí roku 2022 dokonce o 73 procent. Vychází to z průzkumu European Logistics Outlook vytvořeného poradenskou společností v oblasti komerčních nemovitostí Savills.

„K přetrvávající poptávce investorů po českých průmyslových nemovitostech do jisté míry přispívá kombinace ideální geografické polohy země, omezená výstavba nových prostor, neochota majitelů prodávat své nemovitosti a dlouhodobě velmi nízká míra neobsazenosti," řekl ředitel investičního poradenství společnosti Fraser Watson.

Co zabíjí výkonnost britské ekonomiky? Množí se hlasy, že banky a hypotéky.

Co zabíjí výkonnost britské ekonomiky? Množí se hlasy, že banky a jejich posedlost hypotékami

Velká Británie se po odchodu z EU potácí v ekonomických potížích. Experti tvrdí, že rodiště průmyslové revoluce nutně potřebuje inovace. Jenže tomu podle kritiků stojí v cestě zásadní překážka: banky zatížené hypotékami, napsal deník The Wall Street Journal.

Přečíst článek

Za třemi ze čtyř transakcí v odvětví v Česku stál podle firmy domácí investor a za čtvrtou investor slovenský. Také v minulých letech investovaly do průmyslových nemovitostí hlavně tuzemské a regionální subjekty, uvedl Savills.

V Maďarsku se neuskutečnila jediná transakce

V celé Evropě činil podle firmy objem investic 5,1 miliardy eur (121 miliard korun). Nejhůře na tom bylo meziročně Maďarsko, kde nebyla uzavřena žádná transakce. Propad investic o více než 80 procent ale zaznamenaly také Norsko, Belgie a Francie. K meziročnímu nárůstu naopak došlo v Polsku, a to o 110 procent, a v Rumunsku, upozornila firma.

Premiér Petr Fiala z ODS (druhý zleva) si prohlíží plány dolování ve společnosti Geomet, která má na starosti projekt těžby lithia na Cínovci. Snímek je z 16. května 2023

ČEZ s Australany koupil za miliardu pozemek. Postaví na něm fabriku na zpracování lithia

Společnost Geomet, kterou z 51 procent vlastní ČEZ a menší polovinu pak australská těžební společnost European Metals Holdings, koupila pozemky v průmyslovém areálu Dukla. Postavit na nich hodlá postavit závod na zpracování lithia z nedalekého Cínovce na Teplicku. Kupní cena pozemku se podle serveru Seznam Zprávy vyšplhala skoro na miliardu korun.

Přečíst článek

Hlavním faktorem tohoto zpomalení objemu investic v Evropě byla přísnější měnová politika, protože centrální banky pokračovaly ve zvyšování úrokových sazeb. To vedlo k vyšším finančním nákladům, které negativně ovlivnily náladu investorů. Do budoucna očekáváme, že se trh stabilizuje a v roce 2023 dojde k nárůstu objemu transakcí," řekl vedoucí pro průmysl a logistiku společnosti Marcus de Minckwitz.

Mezi kupci vede BentalGreenOak

Nejaktivnějšími prodejci na evropském trhu byly podle Savillsu v prvním čtvrtletí společnosti Goodman, LondonMetric a Panattoni. Největšími kupci podle objemu pak BentalGreenOak, Blackstone a AGC Equity.

Společnost Savills poskytuje poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí. Působí ve více než 700 vlastních i partnerských kancelářích. Zaměstnává přes 40 tisíc lidí ve více než 70 státech Severní i Jižní Ameriky, Evropy, Asie, Pacifiku, Afriky a Blízkého východu. V České republice je společnost aktivní od roku 2017.

Škoda Auto, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Průmysl se zase zadrhává. A výhled není o moc růžovější

Průmysl se podle čerstvých dat z Českého statistického úřadu zase zadrhává. Škodí mu slabé objednávky v Německa, stále vysoké ceny vstupů i to, že „nejsou lidi“, komentuje jeho výkon hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Česko přinese v Trumpově obchodní válce nejvíc obětí z celé EU, zní z Oxfordu

Přečíst článek
Gabriel Marosi, ředitel Sustainability & Climate v Deloitte Česká republika

Expert z Deloitte: Česko nutně potřebuje novou energetickou koncepci. Bez ní zůstane na chvostu Evropy

Přečíst článek
Doporučujeme