Investice do průmyslových nemovitostí mírně klesly. Evropa je na tom hůř, Maďaři vyšli zcela naprázdno
Investice do průmyslových nemovitostí v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně klesly o tři procenta, jejich celková hodnota činila 125,5 milionu eur (tři miliardy korun). V Evropě v průměru poklesl objem investic o 49 procent, oproti rekordnímu prvnímu čtvrtletí roku 2022 dokonce o 73 procent. Vychází to z průzkumu European Logistics Outlook vytvořeného poradenskou společností v oblasti komerčních nemovitostí Savills.
„K přetrvávající poptávce investorů po českých průmyslových nemovitostech do jisté míry přispívá kombinace ideální geografické polohy země, omezená výstavba nových prostor, neochota majitelů prodávat své nemovitosti a dlouhodobě velmi nízká míra neobsazenosti," řekl ředitel investičního poradenství společnosti Fraser Watson.
Velká Británie se po odchodu z EU potácí v ekonomických potížích. Experti tvrdí, že rodiště průmyslové revoluce nutně potřebuje inovace. Jenže tomu podle kritiků stojí v cestě zásadní překážka: banky zatížené hypotékami, napsal deník The Wall Street Journal.
Co zabíjí výkonnost britské ekonomiky? Množí se hlasy, že banky a jejich posedlost hypotékami
Money
Za třemi ze čtyř transakcí v odvětví v Česku stál podle firmy domácí investor a za čtvrtou investor slovenský. Také v minulých letech investovaly do průmyslových nemovitostí hlavně tuzemské a regionální subjekty, uvedl Savills.
V Maďarsku se neuskutečnila jediná transakce
V celé Evropě činil podle firmy objem investic 5,1 miliardy eur (121 miliard korun). Nejhůře na tom bylo meziročně Maďarsko, kde nebyla uzavřena žádná transakce. Propad investic o více než 80 procent ale zaznamenaly také Norsko, Belgie a Francie. K meziročnímu nárůstu naopak došlo v Polsku, a to o 110 procent, a v Rumunsku, upozornila firma.
Společnost Geomet, kterou z 51 procent vlastní ČEZ a menší polovinu pak australská těžební společnost European Metals Holdings, koupila pozemky v průmyslovém areálu Dukla. Postavit na nich hodlá postavit závod na zpracování lithia z nedalekého Cínovce na Teplicku. Kupní cena pozemku se podle serveru Seznam Zprávy vyšplhala skoro na miliardu korun.
ČEZ s Australany koupil za miliardu pozemek. Postaví na něm fabriku na zpracování lithia
Zprávy z firem
„Hlavním faktorem tohoto zpomalení objemu investic v Evropě byla přísnější měnová politika, protože centrální banky pokračovaly ve zvyšování úrokových sazeb. To vedlo k vyšším finančním nákladům, které negativně ovlivnily náladu investorů. Do budoucna očekáváme, že se trh stabilizuje a v roce 2023 dojde k nárůstu objemu transakcí," řekl vedoucí pro průmysl a logistiku společnosti Marcus de Minckwitz.
Mezi kupci vede BentalGreenOak
Nejaktivnějšími prodejci na evropském trhu byly podle Savillsu v prvním čtvrtletí společnosti Goodman, LondonMetric a Panattoni. Největšími kupci podle objemu pak BentalGreenOak, Blackstone a AGC Equity.
Společnost Savills poskytuje poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí. Působí ve více než 700 vlastních i partnerských kancelářích. Zaměstnává přes 40 tisíc lidí ve více než 70 státech Severní i Jižní Ameriky, Evropy, Asie, Pacifiku, Afriky a Blízkého východu. V České republice je společnost aktivní od roku 2017.
Průmysl se podle čerstvých dat z Českého statistického úřadu zase zadrhává. Škodí mu slabé objednávky v Německa, stále vysoké ceny vstupů i to, že „nejsou lidi“, komentuje jeho výkon hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Lukáš Kovanda: Průmysl se zase zadrhává. A výhled není o moc růžovější
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.