Startupy táhnou. Češi do nich loni investovali čtyři miliardy, letos to bude ještě víc
V Česku se do tuzemských i zahraničních start-upů v roce 2021 v počátečních investičních kolech proinvestovaly odhadem čtyři miliardy korun, o miliardu více než v roce 2020. A ani v letošním roce andělští investoři podle průzkumu DEPO Ventures chuť investovat neztratí – polovina jich bude investovat stejně jako loni, pětina se pak chystá loňskou částku výrazně zvýšit. V průměru každý andělský investor podpořil začínající projekt dvěma miliony korun.
„Andělští investoři jsou to zásadní podhoubí pro celý ekosystém. A právě teď je období, kdy je třeba zvýšit investice. Do technologií, do podnikatelů, do naší budoucnosti. Start-upy jako investiční kategorie jsou sice rizikové, ale dlouhodobě nejvýnosnější. Vynikající ochrana proti inflaci. A navíc mají potenciál změnit svět k lepšímu,“ říká uvedl zakladatel a generální ředitel DEPO Ventures Petr Šíma.
Průměrná investice českého andělského investora do start-upu v rané fázi je 80 tisíc eur, tedy bezmála dva miliony korun. Více než 100 tisíc eur investuje 21 procent respondentů, naopak přes dvě pětiny andělských investorů si vystačí s částkou do 25 tisíc eur, vyplývá z průzkumu, kterého se zúčastnilo 122 respondentů-investorů.
Vyšší desítky milionů korun investuje fond J&T Ventures do českého start-upu Sharry. Jeho řešení pro správu budov a mobilní přístup do kanceláří využívají newyorské mrakodrapy i další office projekty od Prahy, přes Bukurešť až po Johannesburg. Peníze firma využije k další expanzi. Český software „odemyká“ i newyorské mrakodrapy. J&T mu pomůže s další expanzí
Zprávy z firem
Nejpopulárnějšími oblastmi investice do start-upů jsou umělá inteligence, do níž investuje 54 procent respondentů. Následují finanční technologie (49 procent), blockchain (48 procent), e-commerce (37 procent) a vyspělé technologie (33 procent).
Přes 38 procent respondentů v průzkumu uvedlo, že je jim jedno, do jaké části světa investují. Mají buď v hledáčku celý svět, případně neřeší, v jaké oblasti daný start-up působí. Dalších 18 procent investorů se zaměřuje na střední a východní Evropu a 15 procent na celý kontinent. Asi třetina investorů se nicméně soustředí pouze na tuzemské start-upy.
Seed Starter České spořitelny za nižší desítky milionů koupil 17procentní podíl ve startupu wflow.com, který firmám z Česka i zahraničí pomáhá s digitalizací účetnictví. Mezi jeho klienty patří i startupový jednorožec Productboard. Peníze fintech využije na další růst.Česká spořitelna poslala desítky milionů do českého fintechu
Zprávy z firem
Průzkum naznačuje, že investice do start-upů zatím končí úspěchem. Takřka 30 procent investorů již z některých investic provedlo exit. „A téměř 88 procent z nich prodalo svůj podíl se ziskem. Jejich investice se zhodnotila nejčastěji v rozmezí jedenkrát až pětkrát,“ uvedl průzkum.
Za největší problém na české scéně rizikového kapitálu považují respondenti nedostatek kvalitních start-upů (34 procent). Téměř třetina (31 procent) investorů zmiňuje, že nemá dostatek času na hledání start-upů. Rovněž třetina považuje valuaci start-upů za nadhodnocenou. Asi 31 procentům respondentů se zdá, že je špatně nastavená legislativa. Respondenti, kteří nikdy do technologického startupu neinvestovali, vedle nedostatku času nejčastěji uvádí příliš vysoké riziko a kapitálovou náročnost.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.