Investice do zelené energetiky stoupají. Stále to ale nestačí na vyřešení krize

Investice do energetiky mají v letošním roce vzrůst o osm procent na 2,4 bilionu USD (56,5 bilionu korun). Tato částka zahrnuje rekordní výdaje na obnovitelé zdroje energie. Ani tento vysoký růst však nebude stačit k vyřešení současné klimatické a energetické krize.
Pozitivně hodnotí ve své zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA) investice do čisté energie. Výkonný ředitel IEA Fatih Birol uvedl, že jediným trvalým řešením krize je masivní nárůst investic do přechodu na čistou energii. Investice do čisté energie od roku 2020 stouply o 12 procent, když v předchozích pěti letech se zvyšovaly o dvě procenta ročně. Obnovitelné zdroj energie spolu s výdaji na rozvodné sítě a skladování energie nyní představují přibližně 80 procent celosvětových investic do energetiky.
Investice do čisté energie však nejsou rovnoměrně rozloženy, z velké části se soustředí na vyspělé země. Chudší země, s výjimkou Číny, stále neinvestují do obnovitelných zdrojů více než v roce 2015, kdy představitelé zemí podepsali pařížskou klimatickou dohodu.
Když přijdete na hlavní pobočku společnosti Pražská energetika v Jungmannově ulici v centru Prahy, postarší člen ochranky vás hned u dveří upozorní, že firma nenabírá nové klienty. Chcete zjistit situaci se zdražujícím plynem a elektřinou, ověřit možnosti na trhu. A hned u vchodu dostanete ránu. Žádné další klienty nebereme! Což vám následně potvrdí paní za přepážkou.
Dalibor Martínek: Energetická chudoba je tady. Dodavatelské firmy brutálně zpřísní podmínky
Názory
Obavy o energetickou bezpečnost a vyšší ceny způsobily zvýšení investic do fosilních paliv. V roce 2021 vzrostly investice do uhlí o deset procent, zejména v Asii, a letos IEA očekává podobný růst.
Totéž platí pro investice v odvětví ropy a zemního plynu, i když jejich úroveň zůstává pod úrovní roku 2019. Pozitivní podle IEA je však to, že neočekávané zisky, které ropný a plynárenský průmysl získává díky vysokým cenám, poskytují potřebné prostředky na investice do transformace tohoto odvětví. Zatímco v roce 2019 směřovalo do investic do čisté energie pouze jedno procento výdajů velkých ropných a plynárenských společností, nyní je to pět procent.
Akciové trhy patrně na úplné dno ještě neklesly. Počkal bych s většími nákupy spíše až do podzimu, budeme už chytřejší, říká šéf Erste Asset Managementu v ČR a zároveň šéf Asociace pro kapitálový trh Martin Řezáč. Centrální banky by si podle něj měly dát pozor, aby přílišným růstem sazeb nezadusily ekonomiku na dlouho.
Martin Řezáč: Inflace přestane růst. Bude to pro všechny úleva
Money
O Vladimíru Dlouhém, prvním porevolučním ministrovi hospodářství a současném prezidentovi Hospodářské komory, se na jaře mluvilo jako o jednom z favoritů na post budoucího guvernéra ČNB. I on sám připouští, že tato varianta byla ve hře. Vítězem se však stal Aleš Michl. Dlouhý kvůli volbě nového guvernéra opustil poradní sbor prezidenta Miloše Zemana. A strhl tím lavinu, kdy i další členové tohoto orgánu odešli. Pro newstream.cz nyní vysvětluje pozadí celého dění.
Šéf Hospodářské komory Dlouhý: Podzim bude kritický, inflace potrápí i střední třídu
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.