Investiční platformy musejí dostat licenci ČNB. Jinak skončí
V loňském roce se přes crowdfundingové platformy protočilo přes 500 miliard korun. Jedničkou je Velká Británie, Česko patří k menším trhům.
Platformy poskytující takzvaný investiční crowdfunding, tedy skupinové financování firem a jejich projektů, budou muset zažádat Českou národní banku (ČNB) o licenci. Nová evropská regulace začala platit letos 10. listopadu.
K plné použitelnosti nařízení EU o crowdfundingu je nutné jeho promítnutí do národních předpisů, tzv. adaptace, sdělila ČNB. Ta do přijetí zákona v Česku nemá žádné pravomoci a nemůže ani udělovat povolení. Návrh adaptace schválila vláda před dvěma týdny, účinnost se předpokládá přibližně v polovině roku 2022.
Stavební pozemky, start-upy, rezidenční nemovitosti a akcie. To jsou horké investiční sázky českých a slovenských dolarových milionářů, tedy lidí s disponibilním majetkem převyšujícím 22 milionů korun. Superbohatí s ohledem na narůstající inflaci radí zařadit do portfolia pružnější aktiva, která dokážou znehodnocení lépe odolávat, uvádí zpráva Wealth Report 2021, za níž stojí J&T Banka. Naopak dříve tradiční zlato je v současné době pro majetné investičním propadákem.Investujte do firem a nemovitostí, vyhněte se zlatu, radí čeští superbohatí
Money
Internetové platformy umožňující drobným investorům složit se na nákup dluhopisů, akcií, majetkových podílů či jiných obdobných aktiv zajišťujících firmám kapitál budou muset nově poskytovat více informací centrální bance i investorům. „Povinnému zveřejnění bude podléhat například míra selhání i další předem definované údaje o jednotlivých projektech. Na stole jsou i požadavky na kapitál či adekvátní pojištění. Samotné účastníky crowdfundingu čekají vstupní testy znalostí a vyplňování investičních dotazníků,“ uvedl Ondřej Šmakal, generální ředitel islandsko-česko-britské skupiny Orka Ventures. V Česku působí dále například investiční platformy Fundlift, Fingood nebo Bondster Marketplace.
Trh alternativního on-line financování v Evropě dosáhl podle dostupných odhadů v roce 2020 zhruba 22 miliard eur (550 miliard korun). Od roku 2015 tak vzrostl na více než čtyřnásobek. V Evropě aktuálně funguje přibližně 700 crowdfundingových platforem různých typů, půjčkové, ekvitní, nemovitostní nebo dárcovské. Jedničkou je Velká Británie, která je ve srovnání s ostatními zeměmi řádově napřed. Na celkovém trhu crowdfundingu se podílí téměř 60 procenty. S velkým odstupem následují Itálie, Francie a Německo. Každá z těchto zemí má na evropském trhu podíl mezi pěti a deseti procenty.
Česká republika, která je domovem zatím jen pro několik crowdfundingových platforem, vykazovala v roce 2020 objem financování 140 milionů eur (asi 3,5 miliardy korun). Zůstala tak za zeměmi, jako jsou Estonsko, Irsko či Litva.
Lidé mají poslední dva týdny na vstup do režimu paušální daně. Letos zájem o ni zaostal za očekáváním, což se i kvůli rapidní inflaci zřejmě zopakuje také v příštím roce.Paušální daň je propadák. A kvůli inflaci jím nejspíš zůstane
Názory
Úspory energií, to byla v posledních desítkách let jen slovní vata. Nikoho moc nezajímaly. S aktuálním rapidním zdražováním se z úspor stává žhavé téma. ČEZ založil před pěti lety divizi Esco, která se zpočátku věnovala hlavně průmyslovým podnikům. Nyní letí hvězda Esco vzhůru. Uspořit za energie chce najednou každý. Esco začíná obsluhovat i menší firmy či obce. „Chodí za námi starostové, že to jejich voliči chtějí,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz šéf ČEZ Esco Kamil Čermák. Fenoménem dneška jsou bateriová úložiště, říká Kamil Čermák z ČEZ Esco
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.