Draze nakoupili, teď litují. Investoři do Bored Apes tvrdí, že naletěli Paris Hilton, chtějí soud
Skupina investorů žaluje aukční síň Sotheby's a další společnosti kvůli aukci a propagaci NFT Bored Ape Yacht Club v roce 2021, která následovala po propadu cen tohoto digitálního umění podporovaného celebritami jako jsou Paris Hilton nebo Justin Bieber.
Žaloba tvrdí, že prodej byl „klamavý“ a že aukční síň byla najata blockchainovou společností Yuga Labs, aby „vyvolala zájem investorů a humbuk kolem značky Bored Ape“, píše CNN.
Mezi třicítkou žalovaných jsou i Justin Bieber a Paris Hilton. Jsou obviněni z toho z propagace kolekce NFT, aniž by zveřejnili své finanční vazby na ni.
K rapidně rozvíjejícímu se digitálnímu trhu NFT (zkratka pro Non-Fungible Token), na který se začaly upírat aktivity i některých umělců, se rozhodla vstoupit největší hudební nahrávací společnost Universal Music. Ve spolupráci se sběratelem vytvořila virtuální kapelu Kingship, jejímiž členy jsou tři znudění lidoopi a jedna zmutovaná opice. A ne ledasjaké – jsou to animovaní členové sbírky NFT známé jako Bored Ape Yacht Club obsahující 10 tisíc lidoopích postaviček. Jedna z nich byla přitom na aukci v Sotheby´s nedávno prodána za úctyhodných 3,4 milionu dolarů.Universal Music jde na NFT trh s virtuální kapelou čtyř znuděných lidoopů
Enjoy
„Prohlášení Sotheby's, že nezveřejněný kupec je tradiční sběratel, klamně vytvořilo dojem, že trh s (Bored Ape Yacht Club) NFT přešel na mainstreamové publikum,“ dodal právní tým žalobců ve stížnosti podané u federálního soudu v Kalifornii na začátku tohoto měsíce.
Aukční síň k tomu pouze uvedla, že „tvrzení v této žalobě jsou nepodložená a Sotheby's je připravena se důrazně bránit.“ V podobném duchu reagoval také mluvčí Yuga Labs, který žalobu označil za oportunistickou stížnost, obvinění jsou podle něj zcela neopodstatněná a nemají faktický základ.
Investoři do digitálních obrázků znuděných opic usilují o soudní proces s porotou a požadují odškodné ve výši více než 5 milionů dolarů (11,1 miliardy korun).
Pád cen NFT
Bored Ape Yacht Club, sbírka 10 tisíc NFT umístěná na blockchainu Ethereum, byla spuštěna v dubnu 2021. Obrazy představují kreslené opice s různými doplňky, jako jsou zlatá kožešina, čelenka „šéfkuchaře sushi“ nebo námořnická čepice.
V žalobě proti jejich tvůrci je uvedeno i několik dalších společností, které se podílely na propagaci NFT a tím i na jejich umělém navyšování cen. Mezi nimi figuruje například i gigant v oblasti sportovního oblečení, společnost Adidas.
Hvězdy kryptoměn a umělecké scény se po roce opět sejdou v Praze. V Lobkowiczkém paláci se uskuteční druhý ročník konference NFCastle, za kterou stojí zástupce nejmladší generace šlechtického rodu Lobkowiczů William Rudolf. Ten patří k velkým popularizátorům krypta a NFT v Evropě a snaží se jich využívat pro podporu bohaté umělecké sbírky svého rodu. „Letošní ročník bude věnován mimo jiné Antonínu Dvořákovi. Chceme ukázat, že jeho osobnost a dílo může inspirovat i digitální umělce a prodej jejich děl zase může pomoci rekonstruovat jeho rodný dům v Nelahozevsi,“ vysvětluje William Rudolf Lobkowicz v rozhovoru pro newstream.cz.William Rudolf Lobkowicz: Kryptoměny máme na záchranu uměleckých děl. Teď přijde na řadu Dvořákův rodný dům
Leaders
Podle společnosti CoinGecko, která sleduje trh s kryptoměnami, lze nyní barevné digitální ilustrace znuděných opic pořídit již za 52 445 dolarů (1,2 milionu korun). Přitom ještě v květnu 2022 by ty nejlevnější stály sběratele přes 400 tisíc dolarů (8,9 milionu korun).
Z manipulace s trhem je obviněna také společnost MoonPay, která se zabývá kryptoměnami. V žalobě se uvádí, že společnost Yuga Labs využívala MoonPay k tomu, aby „diskrétně platila svým známým spolupracovníkům“ a aby se zájem o NFT „jevil jako organický“, a nikoli jako výsledek placené propagace.
Celebrita, která „nikdy nic neuměla“, opět prokázala skvělý cit pro budoucí byznys. Do segmentu non-fungible tokenů nastoupila již v roce 2017 a v současnosti patří k lídrům na trhu s digitálními obrázky. Části její sbírky se prodávají na nejprestižnějších aukcích světa. Kontroverzní diva Paris Hilton hlásí návrat. Je světovým guru v NFT
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.