Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Investoři se kvůli Trumpovi zbavují všeho, co souvisí s Amerikou. A vrhají se do zlata

Americký prezident Donald Trump
ČTK
Lukáš Kovanda

Zlato poprvé v historii pokořilo úroveň 3500 dolarů za troyskou unci. A americké akcie – ty v indexu Standard & Poor's 500 – jsou tak ve vyjádření právě ve zlatě levnější než dokonce roku 1929, o necelá čtyři procenta. Ve zlatě už tedy americké akcie prakticky sto let stagnují.

Za dnešním vzestupem ceny zlata na nový rekord bezprostředně stojí tlak amerického prezidenta Donalda Trumpa na americkou centrální banku a jejího šéfa Jeroma Powella. Trump dává hlasitě najevo, že by úrokové sazby, které centrální banka nastavuje, měly být již nyní nižší. Zároveň signalizuje, že by mohl Powella, jejž viní z nekompetence a neakceschopnosti, zbavit funkce ještě před uplynutím jeho řádného funkčního období. Takový potenciální krok, jejž nyní prověřují Trumpovi poradci a spolupracovníci, by dále podlomil důvěru v dolar, americké dluhopisy, ale šířeji hlavně v nezávislost americké centrální banky a obecněji v instituce Spojených států a v USA jako takové.

Investoři se proto zbavují amerických aktiv, jako je dolar nebo právě tamní vládní dluhopisy, které byly donedávna obecně považovány za stěžejní světová takzvaná bezpečná útočiště, a uvolněný kapitál přesunují zhusta právě i do zlata. Jeho uvedená již takřka stoletá stabilita vůči americkým akciím je mnohým investorům dostatečnou zárukou, že žlutý kov představuje dobrou pojistku proti možné vážnější degradaci institucionálního a politického pořádku v USA a jejím neblahým mezinárodním, i geopolitickým, dopadům. 

Izraelský historik a filozof Yuval Noah Harari

Filozof Harari: Trumpův svět je jednoduchý, slabší mají poslouchat silnějšího

Vlivný filozof a autor řady bestsellerů Yuval Noah Harari sepsal pro list The Financial Times esej o problémech, které současný americký prezident může přinést světu. „Jediné překvapivé na Trumpově politice je, že ještě stále někoho dokáže překvapovat,“ začíná svou esej Harari. Podle něj je přitom svět, který si vysnil nejmocnější muž světa docela prostý a fungoval tu tisíce let – silnější má prostě pravdu a právo činit cokoli.

Přečíst článek

Vzestup ceny zlata a výprodej amerických aktiv, včetně amerických akcií, je dokladem prudkého obratu nálady na trzích. Investoři ještě v době Trumpova nástupu do Bílého domu letos v lednu sázeli na pozitivní efekt, který jeho kroky budou mít hlavně na akciový trh v USA. Investovali proto do akcií, jež mohly těžit z opatření, které Trump ve své kampani sliboval. Tato sázka na Trumpa ale nevyšla. Naopak, nyní je místo „akciové sázky na Trumpa“ v kursu přesvědčení, že je třeba se amerických aktiv zbavovat. Narativ pojmenovaný „Trump Trade“ je nahrazen narativem „Sell America“.

V korunách dnes zlato rovněž pokořilo historický rekord, když dosáhlo cenové úrovně takřka 76 tisíc korun za troyskou unci. Přitom hranici 50 tisíc korun za unci prolomilo historicky poprvé teprve loni začátkem března (viz tabulka níže). I z toho je patrné, že nynější růst ceny zlata je mimořádný. 

Kdy uzavírací cena zlata prolomila v tomto miléniu danou psychologickou hranci:

  • 20 000 Kč za unci – únor 2009
  • 30 000 Kč za unci – srpen 2011
  • 40 000 Kč za unci – březen 2020
  • 50 000 Kč za unci – březen 2024
  • 60 000 Kč za unci – září 2024
  • 70 000 Kč za unci – únor 2025

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

zlato

Na Trumpových clech už někteří vydělávají. Ti, kdo investovali do zlata

Přečíst článek
Doporučujeme