Investoři už Hongkong odepsali. Akcie tam od začátku roku spadly o třetinu
Hlavní akciový index v Hongkongu je nejníže od finanční krize v roce 2009. Vytrvale klesá už téměř dva roky a za jeho nejnovější potíže může podle analytiků postoj nového správce Hongkongu. Ten podle nich ve své středeční řeči nenastínil žádný konkrétní plán, jak zastavit sílící vliv jiných finančních center v Asii, zejména pak Singapuru.
Index Hang Seng při dnešním obchodování sestoupil zhruba o tři procenta až na 16 010 bodů, kde byl naposledy na jaře roku 2009. Před koncem obchodování část ztrát smazal, od začátku roku ale vykazuje pokles přibližně o 30 procent.
Přes dva roky trvající přísná opatření proti šíření nemoci covid-19 si vybrala svou daň na hongkongské ekonomice. Turisté se asijskému centru obloukem vyhnuli. Místo desítek milionů jich dorazily jen stovky tisíc. Podpořit cestovní ruch má ale nová nákladná kampaň letenek zdarma.Letenky za euro? Hongkong jde ještě dál. Turistům je dá zadarmo
Enjoy
Investoři se také obávají zpomalení růstu globální ekonomiky, vzhledem k tomu, že centrální banky po celém světě zvyšují úrokové sazby, aby se vypořádaly s vysokou inflací. Jeden z analytiků v Hongkongu serveru BBC řekl, že panický výprodej akcií už je směšný.
Správce Hongkongu John Lee ve svém prvním politickém projevu oznámil opatření na zvýšení bezpečnosti a také plány, jak přilákat více zahraničních talentů do Hongkongu. Neupřesnil však ekonomické cíle pro město, které ztrácí na konkurenční asijská finanční centra.
Hongkong je od roku 1997 pod čínskou správou, předtím byl britskou kolonií a územím pod britskou správou. Ekonomika Hongkongu je teď v technické recesi, má za sebou totiž dvě tříměsíční období poklesu v řadě.
Singapur předběhl Hongkong a stal se podle aktuální analýzy Global Financial Centers Index největším finančním centrem Asie – a třetím na světě. První dvě příčky patří New Yorku a Londýnu, Hongkong se propadl na čtvrté místo. San Francisco se posunulo o dvě místa nahoru a první pětici uzavírá, uvedla agentura Bloomberg. Praha obsadila 61. místo, o sedm příček lepší než při loňském průzkumu, a poté, co letos předběhla Varšavu, je nejvýše z metropolí střední a východní Evropy.Singapur se stal největším finančním centrem Asie. Praha kraluje střední a východní Evropě
Money
Donedávna platila v Hongkongu jedna z nejpřísnějších omezení kvůli šíření koronaviru, protože město se řídilo čínskou politikou nulové tolerance vůči covidu-19. Ještě před pandemií se ve městě konaly časté protesty proti novým opatřením, která v Hongkongu začala zavádět čínská vláda. Část lidí se obávala, že Hongkong přijde o své občanské svobody.
„Index Hang Seng je nejníže za 13 let, křehkému sentimentu nic nepomáhá,” poznamenal výkonný ředitel makléřské společnosti Kingston Securities Dickie Wong. „Panuje zde také pocit, že daňové úlevy nestačí na to, aby zpět do Hongkongu přilákaly cizince,” dodal.
Obchodníky znepokojuje, že místní vláda mlčí o klíčových ekonomických ukazatelích, upozornil regionální investiční ředitel společnosti UBS Global Wealth Management Kelvin Tay. Investory podle něj zneklidňuje i výhled čínské ekonomiky a další nárůst počtu případů covidu-19 v době konání 20. sjezdu čínských komunistů. Ten potrvá do konce týdne a očekává se, že potvrdí na další funkční období současného prezidenta Si Ťin-pchinga.
Dolů dnes ale zamířily i další akciové trhy v Asii a Tichomoří. Hlavní indexy v Austrálii, Japonsku a Jižní Koreji odepsaly kolem jednoho procenta, na tak nízkých hodnotách jako v Hongkongu ale nejsou.
Vedení Hongkongu v pondělí provedlo zatím největší uvolnění přísných covidových restrikcí. Snaží se tak povzbudit chřadnoucí ekonomiku a udržet si status finančního centra. Turisté ani obchodní cestující se do bývalé britské kolonie zatím nehrnou. Omezení zatím zdaleka nemizí úplně.Hongkong se pět minut po dvanácté snaží zachránit svůj status finančního centra
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.